Jak odświeżyć srebro domowym sposobem?
Każdy z nas zapewne zna przynajmniej jedną metodę na czyszczenie srebrnej biżuterii samodzielnie w domu. Popularne babcine sposoby okazują się wysoce skuteczne i niezawodne. Nie dość, że dzięki prostym produktom domowym można łatwo wyczyścić srebro, to w dodatku jest to dziecinnie proste. Domowe sposoby na czyszczenie srebra biją więc na głowę gotowe środki chemiczne. No dobrze, ale czym wyczyścić srebro? I jak to zrobić?
24.07.2018 | aktual.: 24.07.2018 10:25
Dlaczego srebro czernieje?
Na początek należy wyjaśnić, czym właściwie jest uporczywy ciemny nalot, który często pokrywa srebrne powierzchnie. Otóż jeden ze składników powietrza – tlenek siarki – wchodzi w reakcję z utleniającym się srebrem, czego skutkiem jest pojawienie się nieestetycznego, ciemnego nalotu.
Przyczyną jest zwykle nieodpowiednie przechowywanie srebra. Jeśli nie używamy srebrnych przedmiotów, należy przechowywać je w ciemnych, dobrze zamkniętych miejscach.
Sczerniałe srebro nie jest wyłącznie skutkiem nieodpowiedniego przechowywania. Ogromny wpływ na jego stan ma także środowisko, w którym je nosimy. Oznacza to, że gdy zakładamy ulubione kolczyki i przebywamy w mieście o dużym zanieczyszczeniu powietrza, nasza biżuteria również ciemnieje. Mocno nasycone tlenkami siarki powietrze powoduje czernienie.
Nasze srebro możemy odświeżyć metodami profesjonalnymi (tu znajdziesz opisy kilku środków, które się do tego doskonale nadają) lub równie skutecznymi metodami domowymi.
Domowe metody czyszczenia
Domowe sposoby opierają się na wielu produktach codziennego użytku, które przeważnie posiadamy w domu. Do najpopularniejszych metod zalicza się czyszczenie srebra solą kuchenną, sodą, octem, pastą do zębów, świeżym ziemniakiem (poprzez pocieranie, ale tylko większe powierzchnie) lub proszkiem do pieczenia. Czyszczenie srebrnej biżuterii można wykonać także chemią.
W niektórych przypadkach przyda się też folia aluminiowa. Roztwór soli kuchennej i wody jest bardzo dobrym sposobem na czyszczenie, ponieważ srebro po wyjęciu nie wymaga polerowania, a więc nie jest narażone na mikrozarysowania. Właśnie przy tej metodzie zastosowanie ma folia aluminiowa, która przejmuje zabrudzenie ze srebrnej powierzchni.
Odświeżenie srebra dobrze jest wykonać pastą do zębów. Trzeba jednak pamiętać, aby pasta nie miała drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię. Wystarczy tylko przeczyścić srebro szczoteczką, a na koniec delikatnie wypolerować miękką szmatką.
Skuteczne jest także czyszczenie srebrnej biżuterii chemią. Metoda ta wymaga zanurzenia (podobnie jak w przypadku soli) przedmiotu w roztworze. Można wykonać go samodzielnie. Wystarczy stworzyć mieszankę wody z sodą, mydłem i sokiem z cytryny. Srebro należy wrzucić do roztworu na około pół godziny, a po wyjęciu opłukać. Powinno błyszczeć jak nowe.
Czy domowe sposoby są skuteczne?
Jak najbardziej. Metody czyszczenia z wykorzystaniem właściwości produktów spożywczych i chemicznych doskonale radzą sobie ze sczerniałym srebrem. Co więcej, kąpiele przedmiotów w różnego rodzaju roztworach (np. z sodą czy octem), nie narażają srebra na jakiekolwiek zarysowania.
Dzięki nim wszelkie zakamarki biżuterii zostają dobrze wyczyszczone. Zanurzenie przedmiotu w roztworze powoduje, że zanieczyszczenie usuwane jest równomiernie. Jednak nie każdy przedmiot można wrzucić do roztworu. Nie zaleca się tego sposobu w przypadku srebra z kamieniami lub perłami, ponieważ mogą zostać w ten sposób uszkodzone.
Jeśli prześledziliście powyższe wskazówki, nie powinniście się już zastanawiać, czym wyczyścić srebro. Sposobów jest naprawdę wiele. Każdy z nich jest inny, lecz – co ważne – skuteczny. Metoda uzależniona jest jedynie od przedmiotu, jaki chcemy wyczyścić. Nieważne czy wykonamy czyszczenie sodą z octem, proszkiem do pieczenia, pastą do zębów czy ziemniakiem – brzydki nalot powinien zniknąć. Piękne i błyszczące srebro znów odzyska blask i będzie się dobrze prezentować.