Trwa ładowanie...
d1o0d8w

Jak odświeżyć mieszkanie w jeden dzień?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak odświeżyć mieszkanie w jeden dzień?
(shutterstock)
d1o0d8w

Szybki remont to zadanie na tyle proste, że można go z łatwością wykonać samemu. Dobrze przemyślany plan pracy, odpowiednio dobrane produkty sprawią, że zajmie na to jeden dzień. My proponujemy odświeżanie drewna.

Odświeżanie drewna

W każdym domu jest mnóstwo drewnianych sprzętów i elementów, od drzwi, przez schody po meble. Żeby je odświeżyć i pomalować, wystarczy użyć lakieru, lakierobejcy, emalii lub oleju. Te produkty zabarwią drewno, a także stworzą powłokę ochronną, która zabezpieczy je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią. Jeśli w pomieszczeniach w domu nie ma zagrożenia biokorozją, nie zbiera się wilgoć, to nie ma potrzeby gruntowania drewna impregnatem.

d1o0d8w

Drewno na zewnątrz

Drewno użytkowane na zewnątrz w największym stopniu narażone jest na zniszczenie przez grzyby, pleśń czy robaki oraz czynniki atmosferyczne. Dlatego wymaga trwałego zabezpieczenia. Dobrze jest wybrać preparaty preferowane do takich zastosowań. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach, a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Produkty na bazie wody do wnętrz

Meble wewnątrz domu odświeżymy preparatami na bazie wody i benzyny. Produkty na bazie wody szybciej schną, nie mają drażniącego zapachu, dzięki czemu praca z nimi jest dużo szybsza, łatwiejsza i przyjemniejsza. Na razie jednak nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem. Mają bowiem opinię mniej skutecznych od rozpuszczalnikowych. Istnieje bowiem przekonanie, że produkt, który nie ma intensywnego, brzydkiego zapachu, nie działa. Jednak specjaliści twierdzą, że to błędne przekonanie i produkty na bazie wody są tak samo dobre jak produkty na bazie benzyny. Zwłaszcza, że te drugie stosujemy wyłącznie w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.

d1o0d8w

Odświeżanie mebli - krok po kroku

Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności usuwamy starą powłokę z mebli, które chcemy odnowić – trzeba ją oszlifować, oczyścić i osuszyć. Stare powłoki malarskie możemy też zmatowić delikatnie papierem ściernym..

Mieszanie produktów

d1o0d8w

Przed malowaniem należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu produktu, żeby uzyskać jednorodną konsystencję. Preparat nanosić wzdłuż słojów. W przypadku dekoracyjno-ochronnych preparatów szybkoschnących niezbędne jest nałożenie 2-3 cienkich warstw, koniecznie po odczekaniu, aż poprzednia wyschnie.

Mycie narzędzi

Zaraz po zakończeniu malowania umyj narzędzia malarskie w czystej wodzie (przy zastosowaniu produktów szybkoschnących). Powierzchnia może być łagodnie eksploatowana po 24 h, a w pełni eksploatowana po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy. Jeśli w ciągu 2-3 dni od naniesienia produktu na drewno wylałaby się woda, należy delikatnie usunąć ją za pomocą suchej szmatki, nie mażąc mokrej powierzchni.

*Najczęstsze błędy *

d1o0d8w

Jednym z najczęstszych błędów jest nakładanie zbyt grubych warstw, malowanie po raz kolejny, zanim wyschnie poprzednia warstwa, niewymieszanie produktu podczas malowania itp.
W przypadku lakierów czy lakierobejc nie działa zasada "im więcej, tym lepiej". Należy nakładać jak najcieńsze warstwy i ściśle przestrzegać zaleceń producenta zawartych na etykiecie, jeśli chcemy, żeby efekt końcowy był zadowalający - przypomina ekspert firmy Altax.

Podziel się opinią

Share

d1o0d8w

d1o0d8w
d1o0d8w