Jak odstraszyć gołębie z dachu?

Podczas budowy lub wymiany dachu zwykle nie myśli się o teoretycznie mało szkodliwych ptakach. W rzeczywistości mogą one bardzo zniszczyć pokrycie dachowe i uprzykrzyć życie mieszkańcom. Sprawdź, jak zabezpieczyć dach przed ptakami i uniknąć kłopotów.

Jak odstraszyć gołębie z dachu?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

13.10.2015 12:11

Podczas budowy lub wymiany dachu zwykle nie myśli się o teoretycznie mało szkodliwych ptakach. W rzeczywistości mogą one bardzo zniszczyć pokrycie dachowe i uprzykrzyć życie mieszkańcom. Sprawdź, jak zabezpieczyć dach przed ptakami i uniknąć kłopotów.

Ptaki zanieczyszczają rynny, gzymsy i elewację domu, co ma duży wpływ na trwałość tych elementów. Jednak nie tylko to może okazać się problemem. Ptaki są nosicielami wielu bakterii, chorób i mogą powodować alergie. Kiedy zagnieżdżą się w okolicach dachu, będą do ciebie dochodzić ciągłe ptasie odgłosy. Są jednak sposoby, aby zapobiec tym zagrożeniom.

Kolce z restrykcjami

Ptaki dostają się często pod dachy budynków przez źle wykończony okap lub niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Najpopularniejszym sposobem ich odstraszenia są kolce. Dzięki nim nawet najbardziej naprzykrzające się gołębie nie są w stanie usiąść na gzymsach czy krawędziach dachu. Należy jednak pamiętać, że montaż kolców jest związany z restrykcjami prawnymi. Kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków i niezagrażającym ich bezpieczeństwu (np. wewnątrz balkonów). Gdy na domu zostało już zbudowane gniazdo, na założenie kolców potrzebna będzie zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska. – Kolce są zabezpieczeniem przede wszystkim przed toksycznymi odchodami, które ptaki zostawiają na gąsiorach lub kominach - mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.

Zabezpieczenie dachu już podczas montażu pozwoli uniknąć często nieskutecznej walki z ptakami. Poza kolcami bardzo dobrym zabezpieczeniem są wróblówki, czyli grzebienie okapu z wkładką wentylacyjną. Montuje się je na pierwszą łatę pod blachę lub dachówkę ceramiczną. Utrudniają one przedostanie się nie tylko ptactwa, ale też różnych gryzoni i owadów pod dach. Aby zabezpieczyć szczeliny wentylacyjne w okapie dachu, warto zaopatrzyć się w grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Grzebień okapu najlepiej stosować przy pokryciach z dachówek profilowanych. Gdy jednak potrzebny jest większy wlot powietrza pod pokrycie, lepiej zdecydować się na grzebień z kratką wentylacyjną.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)