Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
18-02-2015 10:16

Jak naprawić spłuczkę? Usuwamy awarię w toalecie

O uciążliwości niesprawnej toalety przekonał się każdy, kto miał do czynienia z ciągłym wyciekiem wody ze spłuczki, nieustannym napełnianiem zbiornika czy niespodziewanym zalaniem podłogi. Tymczasem tego typu sytuacjom można zapobiec dzięki samodzielnej naprawie. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie powodu awarii.

Jak naprawić spłuczkę? Usuwamy awarię w toalecieŹródło: Shutterstock
d41r9qa
d41r9qa

O uciążliwości niesprawnej toalety przekonał się każdy, kto miał do czynienia z ciągłym wyciekiem wody ze spłuczki, nieustannym napełnianiem zbiornika czy niespodziewanym zalaniem podłogi. Tymczasem tego typu sytuacjom można zapobiec dzięki samodzielnej naprawie. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie powodu awarii.

W zależności od przyczyny wycieku usterka może się wiązać z różnymi konsekwencjami. I tak - awaria w spłuczce powoduje ciągły przepływ i napełnianie zbiornika, a w efekcie znaczne straty wody i wysokie opłaty za jej pobór. Wyciek bezpośrednio z podłączenia do kanalizacji może skutkować pojawieniem się na kafelkach nieestetycznego osadu oraz zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa - śliska posadzka to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków w łazience. Wysoki poziom wilgotności wpływa również na rozwój siedlisk bakterii i groźnych drobnoustrojów, kwestii awarii toalety nie wolno więc bagatelizować. Gdzie szukać jej przyczyn i jak ją samodzielnie naprawić?

Przyczyna nr 1: uszkodzenie pływaka

W prawidłowej pracy mechanizmu sterującego dopływem wody do spłuczki kluczowy jest nieuszkodzony pływak. Unosi się on na powierzchni wody i zależnie od jej poziomu oddziałuje poprzez ramię na śrubę regulującą uzupełnianie spłuczki. Aby sprawdzić stan techniczny części, należy zdjąć górną pokrywę zbiornika. Usterka może objawiać się przesunięciem elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. Jeśli zauważysz pierwszy symptom, metodą prób i błędów wyreguluj ustawienie pływaka.

W drugiej sytuacji konieczna będzie wymiana starego modelu na nowy. – Naprawę rozpoczyna się od opróżnienia zbiornika spłukującego poprzez spuszczenie wody i zakręcenie jej dopływu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Po odkręceniu śrub mocujących zdejmij uszkodzony element, a następnie zamontuj nowy przy pomocy zestawu śrub dołączonych do opakowania. Ostatnim etapem jest ustawienie pływaka w pozycji gwarantującej prawidłową reakcję na zmiany poziomu wody w zbiorniku – dodaje ekspert. Aby zweryfikować ułożenie elementu, odkręć dopływ wody i napełnij zbiornik. Ustawiając pozycję pływaka, upewnij się, czy umożliwia on zatrzymanie nalewania się wody, zanim osiągnie ona poziom, przy którym wypłynie do miski ustępowej.

d41r9qa

Przyczyna nr 2: uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Jeśli nie zauważysz nieprawidłowości, dokonując oględzin pływaka, przyczyn usterki należy szukać głębiej. Częstym powodem wycieku jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – znajdujących się w zbiorniku uszczelek lub zaworu spłukującego. - Aby zweryfikować ich stan, konieczne jest opróżnienie zbiornika spłukującego i zakręcenie dopływu wody – tłumaczy Aneta Dziedzina. - Ze względu na stały kontakt z wodą, umiejscowiona na dźwigni uszczelka zaworu dopływowego oraz uszczelka przy otworze odpływowym są narażone na uszkodzenia. Ich wymiana nie przysparza trudności, jeśli tylko zastosujesz odpowiednio dopasowane elementy. Także w przypadku przycisku spłukującego proces wymiany nie jest skomplikowany. Uszkodzoną część odkręć od korpusu zaworu, a następnie pzrzymocuj nowy. Prawidłowo umiejscowiony będzie podnosił się do góry przy napełnianiu zbiornika wodą.

Przyczyna nr 3: zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika

W wyniku długotrwałego użytkowania w zbiornikach WC mogą pojawić się zanieczyszczenia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie spłuczki. Przyjmują zwykle postać uciążliwego kamienia lub osadu znajdującego się bezpośrednio przy ujściu strumienia. Aby się ich pozbyć, należy opróżnić zbiornik, a następnie delikatnie wyjąć zawór spłukujący. Ułatwiony w ten sposób dostęp do otworu wypływowego umożliwi ci proste usunięcie zanieczyszczeń. Innego działania będą wymagać uciążliwe osady kamienne. Dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie na nich przez godzinę nasączonej octem gazy. Rozmiękczy ona nalot i pozwoli się go pozbyć bez konieczności szorowania wnętrza zbiornika.

Przyczyna nr 4: uszkodzenie zewnętrznej uszczelki

Pojawienie się widocznego przecieku z tyłu miski kompaktowej to sygnał, że uszkodzeniu uległa uszczelka ochraniająca miejsce zespolenia opływu kompaktu WC z kanalizacją. Zwykle jest ona wykonana z gumy - po długim użytkowaniu materiał może więc ulec wysuszeniu lub pęknięciu. Aby wymienić ten element, konieczny będzie demontaż sanitariatu. Proces ten nieuchronnie wiąże się z wyciekiem wody znajdującej się w instalacji. Dodatkowo źle przeprowadzony może skutkować usterkami.

d41r9qa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41r9qa