Trwa ładowanie...
d22q99d

Jak najtaniej wykonać remont kuchni?

Remont kuchni często sprawia więcej problemów niż wykończenie nowego pomieszczenia. Na szczęście nie musi się on wiązać z bardzo dużymi wydatkami. Przy odrobinie umiejętności, dobrych pomysłach i kreatywności odświeżysz kuchnię za rozsądne pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak najtaniej wykonać remont kuchni?
(Shutterstock)
d22q99d

Remont kuchni często sprawia więcej problemów niż wykończenie nowego pomieszczenia. Na szczęście nie musi się on wiązać z bardzo dużymi wydatkami. Przy odrobinie umiejętności, dobrych pomysłach i kreatywności odświeżysz kuchnię za rozsądne pieniądze.

Od czego zacząć?

Tani remont kuchni wymaga precyzyjnego rozplanowania. Na wstępie warto określić budżet, który jesteś w stanie poświęcić na wykonanie prac. Uwzględnij przy tym przynajmniej 20-procentową rezerwę finansową. Remont każdego pomieszczenia wiąże się z ryzykiem dodatkowych, niezaplanowanych kosztów, na które trzeba być przygotowanym.

d22q99d

W zależności od budżetu, jakim dysponujesz, ustal zakres prac remontowych. Najłatwiej jest to zrobić przy użyciu darmowego kalkulatora remontowego. Stwórz własny projekt aranżacyjny, który uwzględnia jak największą liczbę szczegółów. Na koniec przemyśl kwestię samodzielnego wykonywania niektórych prac. Większość osób potrafi pomalować ściany, ułożyć panele czy skuć starą terakotę. Dzięki własnemu zaangażowaniu będziesz w stanie ograniczyć koszty remontu kuchni.

Wyremontuj ściany

Sprawdzonym sposobem na obniżenie kosztów remontu jest ograniczenie ilości płytek ściennych. Nowoczesne kuchnie nie są wypełnione kafelkami. Możesz ułożyć je tylko przy meblach i sprzętach AGD. Interesująco prezentują się także ściany pokryte płytkami do wysokości 120-140 cm. Pamiętaj, że im mniej kafelków znajdzie się na ścianie, tym niższe będą koszty remontu. Chodzi zarówno o zakup płytek, jak i niezbędną chemię oraz koszty robocizny glazurnika. Średnia cena 1 m2 płytek ściennych wraz z ułożeniem to ok. 100 zł za niezbędne materiały i robociznę (tu znajdziesz sprawdzonych i niedrogich glazurników)Tymczasem koszt wygładzenia i odmalowania ściany dobrej jakości farbą lateksową nie powinien przekroczyć 25 zł/m2. Koszty malowania możesz dodatkowo ograniczyć poprzez wykonanie tej pracy samodzielnie.

Odnów podłogę

d22q99d

Przed odnowieniem podłogi konieczne będzie skucie starej terakoty. Samodzielne wykonanie tych prac przyniesie ci oszczędności rzędu 20-25 zł/m2. Czasem powierzchnia podłogi musi być dodatkowo wyrównana. W ofertach handlowych znajdziesz specjalne zaprawy samopoziomujące. Przy odrobinie wprawy wylejesz je samodzielnie, co pozwoli ci zaoszczędzić dodatkowe 20 zł/m2.

Podziel się

Wyrównana podłoga jest już gotowa do ułożenia nowych materiałów wykończeniowych. Zastanów się, czy cała kuchnia musi być wyłożona płytkami. W większej kuchni połączonej z jadalnią płytkami wystarczy wyłożyć jedynie strefę roboczą. W części jadalnianej możesz ułożyć panele podłogowe. Takie rozwiązanie wygląda dość efektownie i przynosi dodatkowe oszczędności. Ułożenie dobrej jakości paneli podłogowych będzie tańsze niż płytki. Mimo wszystko nie warto przesadzać. Panele nie powinny znajdować się w całej kuchni. Szczególnie niepolecane jest układanie ich bezpośrednio przy zlewozmywakach, zmywarkach i urządzeniach AGD. Panele podłogowe nie są zbyt odporne na wilgoć i nie powinny być zalewane wodą (z wyłączeniem drogich paneli przystosowanych do takich miejsc). Dlatego w roboczych strefach kuchni zawsze powinny być ułożone dobrej jakości płytki podłogowe.

Meble gotowe czy na wymiar?

d22q99d

Meble na wymiar powoli stają się standardem wyposażenia kuchennego. Niestety jest to dość kosztowne rozwiązanie, które znacznie podnosi cenę remontu. Za meble z pośredniej półki cenowej zapłacisz ok. 1200 zł/m2. Zatem za umeblowanie przykładowej ściany o długości 4 m2 przyjdzie ci zapłacić 4800 zł (nie licząc sprzętów AGD). Tymczasem dobrej jakości gotowe zestawy meblowe kosztują od 1400 do 2500 zł za całość. W ofertach handlowych znajdziesz wiele ciekawych kompletów, pasujących zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Być może to właśnie zakup gotowego kompletu mebli pozwoli ci na znaczne ograniczenie kosztów remontu.

Wybierz kuchenne AGD

Przyjrzyj się swoim sprzętom kuchennym. Być może niektóre z nich nie wymagają wymiany na nowe. Kupno nowej kuchenki, zmywarki czy lodówki będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu remontowego. Wydatki będą jeszcze większe, gdy zdecydujesz się na zakup mebli na wymiar. Sprzęty pod zabudowę są średnio o 200-400 zł droższe niż ich wolnostojące odpowiedniki. To samo dotyczy wpuszczanych w blat zlewozmywaków oraz lepszej jakości okapu.

Dokup stół i krzesła

d22q99d

Kuchnię o większej powierzchni warto wyposażyć w stół i kilka krzeseł. Dzięki temu stworzysz przyjemną jadalnię i podniesiesz funkcjonalność kuchni. Najekonomiczniej będzie kupić gotowy zestaw składający się z niewielkiego stołu i czterech krzeseł. Koszty zaczynają się już od 500 zł. Za produkty ze średniej półki cenowej przyjdzie ci zapłacić ok. 1000 zł.

Zobacz koniecznie: Polacy je pokochali! Najlepszy pomysł na dom

Warto wcześniej rozplanować rozmieszczenie stołu oraz krzeseł. Bezpośrednio nad blatem powinna się znajdować niewielka lampa sufitowa. Dzięki temu rozświetlisz strefę jadalnianą i odpowiednio ją wyeksponujesz. Zakup lampy oraz wykonanie dodatkowego punktu elektrycznego powinien zamknąć się w kwocie 300 zł.

Jeśli to możliwe, nie ingeruj w instalację

d22q99d

Zmiana położenia punktów hydraulicznych będzie dodatkowym wydatkiem. Średni koszt wykonania jednego punktu to ok. 400 zł. Dlatego warto pozostawić zlewozmywak i zmywarkę w tym samym położeniu.

Podobną zasadę zastosuj w przypadku instalacji elektrycznej. Zmieniaj położenie punktów elektrycznych jedynie wtedy, gdy jest wyraźna potrzeba. Za wykonanie nowego punktu bądź zmianę położenia punktu istniejącego zapłacisz ok. 70 zł/szt. Co prawda nie jest to zbyt wygórowana kwota, jednak w większości kuchni znajduje się po kilka punktów elektrycznych. Wymiana wszystkich pochłonie dodatkowe kilkaset złotych.

Na koniec dobierz modne dodatki

Niektóre dodatki potrafią odświeżyć wygląd kuchni bez konieczności wykonywania generalnego remontu. Dlatego pomyśl o tych dodatkowych elementach wyposażenia. W ofertach handlowych znajdziesz ogromny wybór gadżetów do kuchni. Ozdobne pojemniki, zegary, obrazy i donice mogą podkreślić stylistykę aranżacji. Ich zakup nie powinien być zbyt kosztowny. Dlatego warto pamiętać o przedmiotach, które podkreślają gust domowników.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz remont i chcesz zaoszczędzić już na etapie wyboru ekipy remontowej lub materiałów - wypełnij krótki formularz i nawiąż kontakt z firmami remontowymi.

Podziel się opinią

Share

d22q99d

d22q99d
d22q99d