Trwa ładowanie...

Jak monitorować pogodę i jakość powietrza w domowych warunkach?

Od pogody zależą nasze samopoczucie i plan dnia, dlatego często ją sprawdzamy. Można zdać się na aplikacje w smartfonie, ale lepiej skorzystać z zaawansowanych urządzeń, które pokażą dokładne dane w czasie rzeczywistym.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Stacja pogodowa przyda się osobom wrażliwym na zmianę warunków atmosferycznych Stacja pogodowa przyda się osobom wrażliwym na zmianę warunków atmosferycznych Źródło: Pixabay
d496xi9
d496xi9

Pogoda pod kontrolą

Stacje pogodowe w podstawowych wersjach często są przystępne cenowo i jednocześnie oferują bogaty zestaw funkcji, który nie ogranicza się tylko do prezentowania informacji na temat temperatury. Niektóre modele są wyposażone w czujniki wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zbyt duża może prowadzić do pojawienia się grzybów na ścianach, z kolei suche powietrze będzie dokuczać nie tylko alergikom. Jeżeli jesteście wrażliwi na zmiany pogody, to zapewne zainteresuje was sekcja pokazująca wartość ciśnienia atmosferycznego. Droższe modele mogą prezentować informacje w czasie rzeczywistym, ale również prognozować pogodę. Na rynku są także produkty z urządzeniami do pomiaru siły i kierunku wiatru.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejszy z nich to poziom dokładności i tu najlepiej postawić na urządzenie, gdzie wartość błędu pomiaru nie przekracza 0,5°C. Skoro przy temperaturze jesteśmy, to warto kupić stację z możliwie największym zakresem wskazań. Istotną kwestią jest metoda przesyłu danych z czujnika. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście łączność radiowa. Przy prostych modelach spotkamy się z połączeniem kablowym, które stanowi spore ograniczenie. Dobrym pomysłem jest zakup stacji z modułem WiFi, dzięki czemu będziecie mogli sprawdzać informacje pogodowe na ekranie smartfona, bez konieczności chodzenia do pomieszczenia, w którym umieściliście urządzenie.

d496xi9

Praktyczne wskazówki

Najważniejszym zadaniem po zakupie jest oczywiście odpowiednia instalacja czujnika temperatury. Zanim przystąpicie do tej czynności, sprawdźcie, w którym miejscu jest największe zacienienie. Montaż w słonecznym punkcie może prowadzić do przekłamań. O ile sprawa będzie prosta w przypadku domu jednorodzinnego, o tyle w mieszkaniu nie zawsze się to uda. Ważny jest także swobodny przepływ powietrza. W ostateczności możecie zbudować prostą osłonę. Podobna zasada obowiązuje w przypadku czujnika wewnętrznego, dlatego stacja również powinna znajdować się w zacienionym miejscu.

Jakość powietrza

Doskonałym uzupełnieniem domowego centrum informacji o warunkach panujących na zewnątrz będzie zakup miernika jakości powietrza. Jak to działa? Powietrze jest zasysane do komory pomiarowej, gdzie laserowy fotometr dokonuje oceny jakości i wyświetla odpowiednie informacje. Najwygodniejszą opcją będzie zakup urządzenia wyposażonego w moduł Bluetooth lub Wi-Fi, dzięki czemu sprawdzicie informacje na ekranie smartfona. Niektóre modele posiadają dodatkowo zewnętrzny czujnik temperatury, więc mogą służyć jako substytut lub uzupełnienie stacji pogodowej.

Czujniki mierzą nasilenie pyłów PM 2,5 i PM 10, w których skład wchodzą metale ciężkie takie jak dioksyny, benzopireny czy furany. Jeżeli macie kominek lub piec, to warto zaopatrzyć się w czujnik oferujący funkcję poziomu stężenia dwutlenku węgla. Jeszcze jedną opcją, która występuje w tego typu produktach, jest pomiar wilgotności powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d496xi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496xi9