Trwa ładowanie...

Jak kupić odśnieżarkę? Ułatw sobie życie zimą

Choć śnieżna zima ma swój urok, to miewa również mniej przyjemne strony w postaci konieczności odśnieżenia chodników i podjazdu. Na szczęście nie trzeba męczyć się z tradycyjną szuflą – wystarczy zainwestować w odśnieżarkę lub zamiatarkę z funkcją odśnieżania. W tym drugim przypadku zyskuje się urządzenie przydatne przez cały rok. Jak kupić odpowiedni sprzęt? Na co zwracać uwagę?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odśnieżarka pomoże zaoszczędzić czas i siłyOdśnieżarka pomoże zaoszczędzić czas i siłyŹródło: Pixabay
dcmgucl
dcmgucl

Mieszkając w domu jednorodzinnym, zyskuje się zalety w postaci własnego garażu, podjazdu, ogrodu, prywatności i innych udogodnień. Jednocześnie zimą należy pamiętać o odśnieżaniu ciągów komunikacyjnych zarówno na posesji, jak i poza nią. To samo dotyczy właścicieli firm. Kwestia odśnieżania chodnika na terenie przylegającym do działki jest regulowana przez art. 5 ust. 1 pkt 4 "Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach", który zobowiązuje właścicieli nieruchomości do uprzątnięcia m.in. śniegu i lodu z chodników graniczących z nieruchomością. Za niedopełnienie tego obowiązku w najlepszym wypadku grozi kara grzywny do 1500 zł, a jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, to właściciel posesji będzie musiał ponieść koszty leczenia osoby poszkodowanej. Odśnieżanie przy pomocy szufli nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale z pomocą przychodzą odśnieżarki i zamiatarki z funkcją odśnieżania.

Jak to działa?

Zarówno odśnieżarki, jak i zamiatarki z funkcją odśnieżania to urządzenia z silnikami spalinowymi. Jeżeli dbacie o środowisko, to możecie spać spokojnie, ponieważ większość z nich jest wyposażona w silniki czterosuwowe, które spalają benzynę zamiast mieszanki paliwa z olejem. Odśnieżarka spełnia tylko jedną funkcję, a więc służy do odśnieżania. Dlatego mamy tu śrubę, która zgarnia śnieg do dyszy usuwającej go na bok. W zamiatarkach z kolei są szczotki, które uchodzą za bardziej przyjazne dla powierzchni. Dodatkowo zamiatarka może być używana przez cały rok np. do czyszczenia podjazdu czy przydomowych chodników. Różnica polega jednak na tym, że w odśnieżarce dysza wyrzuca śnieg na dalszą odległość, niż robią to szczotki zamiatarki. Niektórzy producenci oferują też pługi do zamiatarek.

Jak kupić odśnieżarkę lub zamiatarkę z funkcją odśnieżania?

Szukając odpowiedniego urządzenia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność silnika oraz jego maksymalną moc. To m.in. od tego będzie zależała skuteczność urządzenia. Niektóre odśnieżarki są w stanie przepracować nawet 37 ton śniegu w ciągu godziny. Kolejna rzecz to sama budowa silnika i tu większość producentów stosuje żeliwne tuleje cylindra, która zapewniają długą żywotność. Najlepiej wybrać urządzenie z elektrycznym rozrusznikiem, który lepiej radzi sobie w chłodne dni.

Dalej mamy szerokość roboczą i tu należałoby najpierw sprawdzić szerokość chodnika i podjazdu, by określić potrzeby w tej kwestii. Ważna jest również wysokość robocza, która określa, jaką wysokość pokrywy śnieżnej może obsłużyć urządzenie i tu również najlepiej dobrać je do intensywności opadów w miejscu, które zamierzacie odśnieżać. W przypadku odśnieżarek jest też podawany parametr odległości wyrzutu śniegu i najlepiej, żeby urządzenie nie miało zbyt dużego rozmachu w tym zakresie, ponieważ można niechcący przerzucić śnieg na drogę publiczną lub na posesję sąsiada. Przy zakupie zamiatarki należy pamiętać, że często narzędzia do odśnieżania są dostępne jako osobne akcesoria.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dcmgucl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcmgucl