Jak i czym usuwać kamień? Porady, sugestie i produkty

Osad wapienny osiadający w ekspresach do kawy, czajnikach czy pralkach nie tylko zagraża funkcjonowaniu urządzeń, ale też brzydko wygląda, a także zmienia smak kawy i herbaty. Systematyczne usuwanie kamienia jest konieczne dla naszego zdrowia i trwałości urządzeń domowych.

Jak i czym usuwać kamień? Porady, sugestie i produkty
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.06.2020 | aktual.: 26.06.2020 09:21

Usuwaj osad z kamienia regularnie

Usuwanie kamienia z czajnika za pomocą octu z dodatkiem kwasku cytrynowego to stary i skuteczny sposób, który dodatkowo nie naraża nas na kontakt ze środkami chemicznymi. To sprawdzony sposób na usuwanie niewielkich osadów, czyszczenie niektórych urządzeń domowych i np. zakamienionej toalety. Nie sprawdzi się jednak przy dużych osadach, a także np. w ekspresach do kawy, gdzie takie usuwanie kamienia może nie zadziałać. Do takich urządzeń warto kupić specjalistyczny odkamieniacz. Jeśli dbasz o duże i małe AGD, a w twoim mieszkaniu woda szybko pozostawia osad wapienny, jego usuwanie lub profilaktyczne środki zmiękczające wodę przedłużą trwałość urządzeń domowych.

Nie oszczędzaj na tanich środkach

Wielu producentów ma swoje linie produktów do rozpuszczania kamienia. Do żelazka albo zwykłego czajnika można użyć uniwersalnego, niedrogiego odkamieniacza w proszku lub koncentracie, ale już do ekspresu do kawy czy nowoczesnego modelu pralki nie zawsze. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany produkt nadaje się do urządzenia, które chcemy odkamienić – nie używajmy go. Warto spytać o środek przeznaczony np. do ekspresu ciśnieniowego lub kapsułkowego w serwisie, lub profesjonalnym sklepie. Uniwersalny preparat zapewne zadziała, ale z czasem używanie niewłaściwego środka (np. zbyt silnego albo rozcieńczonego w nieodpowiednim stopniu) może zaszkodzić urządzeniu.

Różnica pomiędzy najtańszym odkamieniaczem a specjalistycznym produktem do konkretnej pralki czy ekspresu jest duża - od 5 do 99 zł. To sporo, ale im cenniejsze urządzenie, tym bardziej warto o nie zadbać, aby służyło jak najdłużej.

Bez brzydkiego osadu

Nie każdy ma to szczęście, aby móc korzystać z miękkiej wody. Kamienny osad pojawia się w regionach z twardą wodą, w starym budownictwie oraz tam, gdzie korzystamy ze starej instalacji wodno-kanalizacyjnej i starego AGD. Nawet miękka woda w rurach nie sprawia, że nie pojawi się brzydki, żółtawy osad, który psuje czajniki i zmienia smak wody. Nowoczesny ekspres lub pralka same zasygnalizują konieczność usunięcia osadu, ale starsze modele już nie. W zwykłym czajniku wyraźnie widać osadzający się kamień, ale co z urządzeniami, gdzie osad zbiera się wewnątrz? Częstotliwość zabiegu usuwania kamienia zależy od intensywności użytkowania i typu urządzeń. Np. ekspres, jeśli jest użytkowany codziennie, trzeba odkamieniać co 3-4 miesiące. Gdy kawę pije się sporadycznie, rekomendowane jest odkamienianie co około 300 kaw. Pralkę co około 3 miesiące, ale to też zależy od częstotliwości jej użytkowania.

Odkamienianie pomoże też udrożnić zatkane osadem otwory, przez które wydostaje się para z żelazka. Do zbiorników na wodę do prasowania powinno się wlewać odpowiedni płyn, ale jeśli już dojdzie do powstania twardego osadu od twardej wody, także możemy przeprowadzić jego usuwanie przy użyciu specjalnego środka.

Wybierz skuteczny, ale i delikatny środek

Odkamieniacze chemiczne kojarzą nam się niezbyt dobrze. W czasach, kiedy usuwanie nadmiary środków chemicznych z życia jest pozytywnym trendem, szukamy jak najlepszej alternatywy. Odkamieniacze to silne środki, ale powstały też ekologiczne formuły. Skuteczniejsze od tradycyjnego odkamieniania octem, ale łagodniejsze i bardziej eko. Po każdym usuwaniu osadu urządzenie trzeba wypłukać: ekspres zrobi to za nas, ale w przypadku czajników zaleca się poza płukaniem zimną wodą kilkakrotne jej zagotowanie — dla bezpieczeństwa.

Doraźnie czy profilaktycznie?

Regularne używanie takich specyfików do usuwania kamienia wydłuża "życie" sprzętu. Pokryte osadem elementy urządzenia mogą ulec poważnej awarii znacznie szybciej. Czasem można odkamienić mocno zarośniętą część, a czasem nie – wtedy musimy kupić nowe urządzenie. Doraźne odkamienianie sprawdza się np. w czajnikach z płaską grzałką, gdzie osad nieco łatwiej odchodzi. Profilaktycznie lepiej działać, jeśli chodzi o pralki: proszek zmiękczający wodę powinien być używany od zakupu urządzenia. Podobnie w przypadku zmywarek do naczyń.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)