Trwa ładowanie...

Jak działa ściemniacz? Praktyczne oświetlenie pokoju

Nie zawsze potrzebne jest jednakowo intensywne oświetlenie pokoju. Nawet gdy wnętrze rozjaśnia tylko jedna żarówka, możesz regulować natężenie światła dzięki ściemniaczowi. Jak działa taki osprzęt elektryczny?

Jak działa ściemniacz? Praktyczne oświetlenie pokojuŹródło: Shutterstock
dwdxm9f
dwdxm9f

Nie zawsze potrzebne jest jednakowo intensywne oświetlenie pokoju. Nawet gdy wnętrze rozjaśnia tylko jedna żarówka, możesz regulować natężenie światła dzięki ściemniaczowi. Jak działa taki osprzęt elektryczny?

Ściemniacz to regulowany transformator służący do zmiany natężenia światła w zakresie od 0 do 100% - zwykle pozwala on regulować je bezstopniowo. Tradycyjny ściemniacz współpracuje z obwodami pod napięciem 230 V. Funkcję ściemniacza mogą mieć też elektroniczne transformatory zasilające oświetlenie działające pod napięciem 12 V.

Jak wygląda ściemniacz?

Ściemniacze są produkowane w postaci pokręteł, suwaków, sensorów dotykowych i przycisków (wciśnięcie i przytrzymanie przycisku powoduje płynną zmianę natężenia światła do momentu zwolnienia przycisku) przeznaczonych do zamontowania w miejscu zwykłego łącznika oświetlenia na ścianie. Są też urządzenia umieszczane na przewodach lamp stojących między wtyczką a oprawą. Niektóre ściemniacze są zdalnie sterowane za pomocą pilota na podczerwień lub fale radiowe.

Ściemniacz może być też elementem tak zwanej inteligentnej instalacji i być przeznaczony do umieszczenia w szafce rozdzielczej. Sterowanie nim odbywa się wówczas przez magistralę. Za pomocą jednego cyfrowego sterownika można regulować natężenie oświetlenia w wielu pomieszczeniach, tworząc tak zwane sceny świetlne.

Ściemniacz: do jakich żarówek?

Ściemniacze działają bez problemów z tradycyjnymi żarówkami, także halogenowymi, ale niekoniecznie z nowoczesnymi energooszczędnymi źródłami światła takimi jak LED czy świetlówki. Konstrukcje ściemniaczy dla żarówek są inne niż dla oświetlenia fluorescencyjnego bądź halogenowego wyposażonego we własne transformatory. Trzeba to brać pod uwagę i dokonując zakupu, szukać ściemniacza do określonego rodzaju źródła światła.

dwdxm9f

Wybierając ściemniacz, zwróć uwagę na jego zakres działania. Jeżeli obejmuje moc na przykład od 60 do 400 W, to nie będzie dobrze współpracował z żarówką o mocy 40 W – światło będzie migotać.

Ściemniacz: pomysł na oszczędzanie energii

Ten element osprzętu elektrycznego stosuje się nie tylko w celu uzyskania nastrojowego oświetlenia, ale także z myślą o oszczędzaniu energii. Umożliwia on bowiem zmniejszenie jej poboru przez żarówki w czasie obniżenia natężenia światła. Trzeba jednak brać pod uwagę, że w transformatorze występują znaczne straty – energia elektryczna zamienia się w ciepło. Dlatego zmniejszenie za pomocą transformatora mocy żarówki o 50% nie przekłada się na o połowę mniejszy pobór energii. Można liczyć, że dzięki ograniczeniu mocy o 25% oszczędzi się jej 20%, ale przy zmniejszeniu mocy o 40% oszczędność nie będzie dużo większa.

dwdxm9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdxm9f