Jak dopasować bramę garażową do stylu domu?

Jak dopasować bramę garażową do stylu domu?

24.02.2017 13:21

Garaż jest coraz częściej integralnym elementem bryły budynku lub znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie. Zintegrowanie domu z garażem decyduje o tym, że zamykająca go brama powinna być dobrana do stylu budynku. Dzięki temu garaż będzie można postrzegać jako element harmonijnie wpisany w jego architekturę.

Garaż jest coraz częściej integralnym elementem bryły budynku lub znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie. Zintegrowanie domu z garażem decyduje o tym, że zamykająca go brama powinna być dobrana do stylu budynku. Dzięki temu garaż będzie można postrzegać jako element harmonijnie wpisany w jego architekturę.
W projektowaniu domów jednorodzinnych dominują dwa nurty. Jeden nawiązuje do wzorów dworkowych oraz tradycyjnych domów ze spadzistym dachem, czerpiących inspiracje z budownictwa regionalnego lub z tradycyjnych domów podmiejskich. Przypisuje mu się m.in. symetrię elewacji, niewielkie przeszklenia czy też użycie tradycyjnych w formie i kolorystyce materiałów elewacyjnych. Równie silny jest jednak nurt, który w skrócie określa się jako nowoczesny. Wyróżnia go prosta forma, brak symetrii w rozmieszczeniu i wielkości detali oraz elementów architektonicznych, a także stosowanie materiałów będących synonimem nowoczesności.
Stylistyka bram garażowych doskonale wpisuje się w te trendy. Bez problemu dobierzesz odpowiednią do twojego domu. O jej wyborze warto jednak pomyśleć już na etapie projektu - daje to gwarancję perfekcyjnego dopasowania bramy garażowej do architektury domu oraz materiałów wykończeniowych na elewacji budynku.

1 / 5

Jak dopasować bramę garażową do tradycyjnego domu?

Obraz
© Celebritycommunities.com

Budynki utrzymane w stylistyce bliskiej starym wzorcom są bardzo "wymagające" - dla większości z nich charakterystyczna jest symetria elewacji, którą w przypadku wpisania garażu w bryłę domu jest bardzo trudno utrzymać, zwłaszcza jeśli garaż jest zlicowany z częścią mieszkalną. Znacznie lepiej w tego typu budynkach wysunąć garaż przed bryłę budynku, nadając mu kształt litery L. Takie wpisanie garażu w budynek może być potraktowane jako ukłon w stronę charakterystycznych dla budynków wiejskich czy też podmiejskich willi werand, ganków i innych przybudówek. W tego typu budynkach często sięga się po okna i drzwi z drewna lub materiałów naśladujących go perfekcyjnie. Dobrym dopełnieniem tradycyjnych elewacji będzie brama garażowa, której warstwa licowa nawiązuje do zastosowanych w architekturze domu tradycyjnych drewnianych rozwiązań.

2 / 5

Jak dopasować bramę garażową do tradycyjnego domu?

Obraz
© Overhead Door Company

Do tradycyjnej architektury domu można wybrać zarówno bramę wykonaną z naturalnego drewna, jak i z warstwą zewnętrzną z blachy stalowej doskonale odtwarzającej zarówno kolorystykę, fakturę, jak i rysunek drewna, a nawet sposób układania typowy dla drewnianej oblicówki. Bramy garażowe z elementami drewnianymi wykonane są z wysokiej jakości drewna bez sęków. Drewno jest odpowiednio zaimpregnowane, a także wykończone trwałym lakierem lub farbą akrylową w wybranym kolorze z palety RAL. Może to być meranti, świerk skandynawski lub kanadyjski, dąb, a także sosna. Bramy wykonane z użyciem naturalnego drewna występują w wersji nowoczesnej segmentowej lub uchylnej. Można w nich zastosować system automatycznego otwierania z użyciem pilota, co zapewnia komfortową obsługę bez konieczności wysiadania z auta. Dobierając bramę do tradycyjnej bryły domu, można również zdecydować się na model wykonany z trwałej ocynkowanej blachy stalowej. Dzięki obustronnemu pomalowaniu farbą poliestrową i wyprofilowaniu odtwarza ona
zarówno kolorystykę, jak i typowe dla drewnianej oblicówki wzory ułożeń charakterystycznych dla drzwi zewnętrznych oraz rozwiązań stosowanych na elewacji.

3 / 5

Jak dopasować bramę garażową do tradycyjnego domu?

Obraz
© Pracownia Domy z Wizją

Bramy garażowe bliskie tradycyjnym elementom mogą naśladować kształty chętnie wykorzystywane przez architekturę zakorzenioną w historii. Nadproże otworu garażowego przybiera wówczas formę łuku nawiązującego do łukowego kształtu otworów okiennych i drzwiowych. Bramy garażowe nawiązujące do tradycyjnych rozwiązań można dobrać zarówno w wariancie jedno-, jak i dwustanowiskowym.

4 / 5

Jak dopasować bramę garażową do nowoczesnego domu?

Obraz
© Pracownia Domy z Wizją

Synonimem nowoczesnej architektury jest prostota rozwiązań i perfekcja wykonania. Wyróżnia ją także szacunek dla prostych form geometrycznych oraz brak symetrii. Dzięki tym cechom stosunkowo łatwo jest powiązać garaż z nowoczesnym domem - nawet dwustanowiskowy o rozbudowanej bryle może tworzyć z częścią mieszkalną harmonijną całość. W tego typu architekturze garaż najczęściej przyjmuje formę graniastosłupa lub sześcianu - taki kształt dobrze łączy się zarówno z budynkiem mieszkalnym, który ma taki sam kształt, a także gdy przekryty jest on dachem dwuspadowym lub kolebkowym. W nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym garaż może również tworzyć integralną całość z częścią mieszkalną. Jego szeroka brama wprowadza wtedy asymetrię - typowy wyróżnik nowoczesnej architektury.

5 / 5

Jak dopasować bramę garażową do nowoczesnego domu?

Obraz
© Broadwayhomes.com.au

Dla elewacji domów nowoczesnych typowe są duże przeszklenia, materiały takie jak beton, stal czy aluminium, a także drewno, kamień i cegła w nowoczesnych wariantach. Bliskie są im także stonowane barwy oraz horyzontalne linie podziałów. Również nowoczesne bramy garażowe odpowiadają tym trendom. Z łatwością dobierzesz do budynku np. model segmentowy z poziomymi podziałami, naśladującymi szerokie deski czy przeszkleniami, które dodają ciężkim optycznie bramom lekkości. Nie będzie też problemów z dopasowaniem bramy pod względem kolorystyki czy modnych faktur - dostępne są bramy w różnych odcieniach stalowych szarości, eleganckiej bieli czy mocnych kolorach takich jak granat lub czekoladowy brąz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)