Jak dobrze przygotować mieszkanie do wynajęcia?
Szykujesz się do wynajęcia mieszkania? Podpowiemy ci, jak je przygotować, by szybko znaleźć najemcę.
30.09.2018 | aktual.: 30.09.2020 14:54
Mieszkanie do wynajęcia – zadbaj o pierwsze wrażenie
Potencjalny najemca mieszkania tak naprawdę podejmuje decyzję w ciągu pierwszych minut po przekroczeniu progu. Albo mieszkanie mu się spodoba, albo nie. Na jego lokalizację, widok z okna, orientację względem stron świata nie mamy wpływu. Ale możemy zadbać o kilka innych rzeczy, które zrobią na naszym gościu dobre wrażenie.
Umyj okna i powieś czyste firanki. Dobrym rozwiązaniem są firany na przelotkach, bo łatwo ją przesuwać na karniszu. Czyste okna wpuszczą dużo światła słonecznego, więc mieszkanie wyda się bardziej przestronne. Umów się z klientem w dzień, gdy słońce zagląda do okien.
Pochowaj wszystko to, co nie powinno leżeć na wierzchu. Im bardziej pusto, tym większe i gościnne wydaje się twoje lokum.
Zetrzyj kurze i poodkurzaj. Postaw w wazonie świeże kwiaty. Wyłącz telewizor. Zadbaj o kuchnię i łazienkę. Ktoś, kto chce wynająć mieszkanie, na pewno tam zajrzy. W zlewie nie mogą leżeć brudne naczynia, wanna musi lśnić.
Mieszkanie do wynajęcia – uniwersalna aranżacja wnętrza
Nawet jeśli masz swój ulubiony styl, w którym czujesz się dobrze, postaw na uniwersalne rozwiązania. Nie wiadomo, kto zamieszka w wynajmowanym przez ciebie mieszkaniu i jakie będzie miał preferencje. Niech wystrój, który stworzysz, będzie bazą dla przyszłego lokatora.
Uniwersalne białe ściany nie muszą podobać się wszystkim, ale je najłatwiej przemalować. Wyraź na to zgodę, jeśli podpisujesz umowę na dłuższy czas. Pamiętaj, że nowy najemca może mieć inne upodobania i twoja ulubiona narzuta na narożnik trafi do szuflady w komodzie. Nie ma w tym nic złego.
Meble, które wstawisz do mieszkania, powinny być raczej proste. Postaw na te z naturalnego drewna lub płyty meblowej drewnopodobnej. To uniwersalne rozwiązanie – takie meble uda się wkomponować zarówno we wnętrze w stylu rustykalnym, jak i glamour.
Kuchnia i łazienka muszą być nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Zadbaj o podstawowe wyposażenie. Nikt nie wynajmie mieszkania bez pralki i lodówki.
Mieszkanie do wynajęcia – dekoracyjne dodatki, na które warto postawić
Mieszkanie bez dekoracyjnych dodatków wydaje się puste i niekompletne. Nie robi dobrego wrażenia. Pamiętaj, że masz tylko kilka minut na oczarowanie najemcy. Jeśli mieszkanie nie spodoba się na przysłowiowy „pierwszy rzut oka”, trudno będzie przebić się z argumentami typu: nowe wyposażenie i niski czynsz. Raczej postaraj się sprawić, by twój gość chciał w nim od razu zamieszkać.
Uniwersalne dodatki do wnętrz to te mniej osobiste. Raczej nie stawiaj pustych ramek na zdjęcia. Zamiast tego postaw na stole paterę, na komodzie świecznik ze świecami. Na parapecie możesz ustawić ceramiczne figurki. Raczej nie stawiaj świeżych kwiatów. Nie każdy je lubi.
Mieszkanie do wynajęcia – pościel, koce i ręczniki
To niewątpliwie argumenty przemawiające za wynajmem mieszkania natychmiast. Nie każdy podróżuje z własną kołdrą. Ale jest i druga strona medalu. Jeśli chcesz zaoferować takie rzeczy, pamiętaj, by były nowe. Nikt nie lubi spać w pościeli po kimś. Wynajęte mieszkanie ma być domem, nie hotelem.
Kolorystyka tekstyliów powinna pasować do wnętrza, co nie znaczy, że musisz stawiać na ponadczasową biel. Dobrze sprawdzą się pastele, odcienie beżu i tzw. kolory ziemi. To uniwersalne kolory, które można wkomponować w każde wnętrze.
Mieszkanie do wynajęcia – na koniec najważniejsze
Co robi pierwsze wrażenie na twoich gościach? Wycieraczka i drzwi wejściowe. Jeśli tego wymagają, przetrzyj je wilgotną ściereczką lub umyj. Wycieraczkę najlepiej wymień na nową.