Trwa ładowanie...

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Oświetlenie domu – jak je zaplanować, by spełniało wszystkie nasze potrzeby? Co się zmienia w podejściu Polaków w ostatnich latach? Jakich błędów nie wolno popełniać? Kształt i działanie instalacji elektrycznej ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd danego pomieszczenia.

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?Źródło: Home Broker
d2kiu62
d2kiu62

Oświetlenie domu – jak je zaplanować, by spełniało wszystkie nasze potrzeby? Co się zmienia w podejściu Polaków w ostatnich latach? Jakich błędów nie wolno popełniać? Kształt i działanie instalacji elektrycznej ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd danego pomieszczenia.

Nawet najlepiej urządzone wnętrze może stracić urok, gdy będzie źle oświetlone. Zanim jednak zaczniesz planować oświetlenie domu, musisz poznać odpowiedzieć na kilka pytań: co właściwie oznacza dobre lub złe oświetlenie? Jak je zaplanować i zbudować? Jakie rozwiązania cieszą się ostatnio powodzeniem? Jakich błędów unikać?

Czym jest dobre oświetlenie mieszkania?

– Dobra instalacja świetlna cechuje się właściwościami, dzięki którym nie odczujemy przejścia z użytkowania światła dziennego na rzecz sztucznego – zauważa Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl. Sztuką jest takie uzupełnienie braków światła dziennego, by pomieszczenia nawet po zmroku były dobrze oświetlone. – Dlatego instalacja elektryczna powinna być w silnej relacji ze stopniem doświetlenia światłem dziennym. Przekłada się to oczywiście na odpowiednią liczbę źródeł światła w pokoju – dodaje Sadowska.

Planując instalację elektryczną, trzeba zwrócić uwagę także na inne detale, jak np. kwestia rozmieszczenia włączników. Powinny one być z jednej strony łatwo dostępne, a jednocześnie logicznie rozmieszczone, by włączenie odpowiedniego światła nie nastręczało domownikom problemu. – Lepiej unikać błędów związanych z ulokowaniem włączników w miejscach trudno dostępnych czy zastawionych meblami – mówi Anna Sadowska. Włączniki powinny być umieszczone przy wejściu, na takiej wysokości, by domownikom wygodnie było z nich skorzystać.

Doświetl zakamarki

W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się dodatkowe źródła światła, które często – oprócz tego, że mają rozjaśniać pomieszczenie – są elementem dekoracji pokoju. Oczywiście podstawą jest ogólne oświetlenie, ale jedna górna lampa to zdecydowanie za mało, w większości pomieszczeń niezbędne będą dodatkowe punkty świetlne.

d2kiu62

Coraz więcej osób montuje więc np. oświetlenie wokół luster czy punkty świetlne w zakamarkach pokoju. – Wiąże się to z pewną zmianą w myśleniu o świetle jako jedynie praktycznym rozwiązaniu – podsumowuje ten trend Anna Sadowska. Takim praktycznym rozwiązaniem jest też jeden główny wyłącznik światła zamontowany przy drzwiach wejściowych. Możemy mieć wówczas gwarancję, że wyłączyliśmy wszystkie światła w mieszkaniu.

Urządzający mieszkania mają coraz więcej możliwości, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne. Popularność zyskują np. węże LED, które z jednej strony pozwalają doświetlić trudno dostępne miejsca, z drugiej zaś stanowią dodatkową ozdobę. Na dodatek są raczej bezawaryjne i zużywają relatywnie niewiele energii elektrycznej. – Dzięki takim pomysłom możemy wyeksponować niebanalne elementy wystroju wnętrza, takie jak obrazy, płaskorzeźby, fotografie czy roślinność. Odpowiednie oświetlenie dekoracyjne pozwoli na wydobycie ich walorów – dodaje Anna Sadowska.

Światło kreatorem nastroju w domu

Znaczenie mają także natężenie i barwa światła, bo to one tworzą klimat pomieszczenia, gdy za oknem jest już ciemno. Dysponując w jednym pokoju wieloma źródłami światła, możemy regulować w nim nastrój. Jasne światło pobudza do pracy i pomaga w skupieniu, z kolei stonowane sprzyja relaksowi. Kinomani powinni zadbać o odpowiednie oświetlenie współgrające z kinem domowym, by oglądanie filmów było komfortowe.

d2kiu62

Umiejętne operowanie światłem to połączenie logicznie zaplanowanej instalacji elektrycznej oraz przemyślanego rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. Taka instalacja dobrze doświetli mieszkanie, będzie łatwa w obsłudze (włączanie i wyłączanie pojedynczych lamp czy żarówek) i będzie miała walory dekoracyjne. Forma poszczególnych źródeł światła powinna być dopasowana do stylu urządzenia danego pomieszczenia.

Współpraca: Marcin Krasoń, Home Broker, Anna Sadowska, urzadzamypodklucz.pl

d2kiu62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kiu62