Trwa ładowanie...

Jak dobrać wewnętrzny parapet?

Jak dobrać wewnętrzny parapet?Źródło: shutterstock
dlu9rhr
dlu9rhr

Parapet to element wykończenia, który montuje się na etapie tynkowania, więc dobrze jest, jeśli koncepcję dotyczącą jego wyglądu, formy i materiału mamy sprecyzowaną już na samym początku prac wykończeniowych. Dobrze dobrany parapet to gwarancja nie tylko funkcjonalności, ale i estetyki.

Rzadko kiedy myślimy o parapecie w pierwszej kolejności. Zazwyczaj planowanie tego elementu pozostawiamy na ostatnią chwilę, nierzadko decydując się na pierwszy lepszy wybór z oferty. O tym, jak bardzo mylne jest takie podejście świadczy fakt, że parapet choć detal, to jednak niezwykle ważny. Wymaga się od niego nie tylko funkcjonalności i trwałości, ale również tego, by wizualnie pasował do otoczenia.

Jak dobrać parapet wewnętrzny?

Ogólną zasadą dobierania parapetu wewnętrznego jest dopasowanie go do: okna, wystroju wnętrza, ale zawsze z uwzględnieniem wymogów technicznych. Parapet bowiem musi być z jednej strony ładny, a z drugiej wytrzymały. Parapet wewnętrzny służy do odpowiedniego kierowania strumienia ciepła pochodzącego z grzejnika, zabezpieczenia ściany przed zabrudzeniem oraz zalaniem wodą, zatrzymywania kurzu. Jako ozdoba służy również za półkę, na której można postawić nie tylko kwiaty.

Parapety według materiału, z którego są wykonane:

  • drewniane - w ofercie można znaleźć prawie wszystkie gatunki drewna (klejonego). Parapety drewniane są odporne na wahania temperatur oraz wilgoć. Mają ładne kształty i zazwyczaj są lakierowane lub nawoskowane. Niezwykle estetyczne, choć łatwo je zniszczyć (np. porysować).
  • z płyty wiórowej - choć z zewnątrz wyglądają jak drewno lub ładny kamień, są zrobione z płyty wiórowej powleczonej laminatem lub melaminą. Charakteryzują się przede wszystkim niższą ceną, ale też i niższą trwałością.
  • kamienne - są zrobione z płyt granitowych, trawertynu, wapienia, marmuru, które są szlifowane i polerowane. Są niezwykle trwałe i odporne na zarysowania, wodę, wilgoć, a nawet na większość środków chemicznych.
  • z kamienia sztucznego - to tańszy zamiennik parapetów kamiennych, bo powstaje z mieszanki kruszywa i środków syntetycznych. Wygląda jak marmur lub granit, choć jest lżejszy. Jest również niezwykle trwały i odporny na nasiąkanie, środki chemiczne, wilgoć i zarysowania.
  • z konglomeratu marmurowego - jest to kruszywo marmurowe sklejone żywicą poliestrową. Z wyglądu niemal identyczny jak marmur, ale jest tańszy i bardziej odporny. Trudno go uszkodzić nawet uderzeniem, nie ma tendencji do nasiąkania, jest wytrzymały na wilgoć i środki chemiczne.
  • ceramiczne - materiał ten jest odporny na zarysowania, wilgoć i środki chemiczne, ale parapety ceramiczne wymagają łączenia z oknem przy pomocy bardziej trwałych i elastycznych materiałów.
  • PCV - tani materiał. Parapet jest wykończony laminatem, jest mniej estetyczny niż drewno czy kamień, choć nie można odmówić mu odporności na wilgoć. Parapety PCV nie są jednak zbyt wytrzymałe na inne czynniki np. wysokie temperatury (mogą się fałdować).
dlu9rhr

Dobór parapetu do okna

Podstawą wyboru parapetu jest okno. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim warunki techniczne (wielkość okna, jego szerokość), ale też i materiał, z którego wykonano okno. Do drewnianego okna dobieramy drewniane lub drewnopodobne parapety, pasują także te kamienne, ale kolorystycznie dopasowane, bo to pozwoli im stworzyć z oknem spójną całość. Nie powinno się mocować zbyt dekoracyjnych parapetów pod zwykłymi plastikowymi oknami, źle również będzie wyglądać prosty biały parapet PCV pod oknem ze zdobioną ramą okienną. Grunt to spójność.

Dobór parapetu do pomieszczenia

Tu pod uwagę należy wziąć przede wszystkim funkcjonalność parapetu, który nie tylko powinien pasować wizualnie do pomieszczenia, ale również spełniać swoje podstawowe funkcje. Jeśli szukamy parapetu do okna mieszczącego się w łazience, musi być on przede wszystkim wykonany z materiału odpornego na wilgoć. Najlepsze parapety do łazienki to te wykonane z kamienia bądź jego tańszego zamiennika. Są one odporne na zmianę temperatur i nie nasiąkają wodą. Dobrze sprawdzą się tutaj również parapety PCV i ceramiczne. Nie praktykuje się zaś w łazience parapetów drewnianych. W niektórych przypadkach możemy również zrezygnować z samego parapetu, jeśli np. pod oknem nie ma grzejnika. Wówczas wykończenie pod oknem można wykonać przy pomocy gresu, terakoty lub ceramicznych płytek, co wybawi nas od kłopotu dobierania parapetu spójnego z wnętrzem łazienki.

Do salonu i innych pomieszczeń mieszkalnych dobieramy parapety estetyczne, pasujące do otoczenia - tu najczęściej pojawiają się parapety drewniane i kamienne. Te drugie, choć drogie, dają gwarancję, że posłużą nam bardzo długo i zawsze – niezależnie od stylu wnętrza – będą do niego pasować.

W kuchni dobrze sprawdzą się parapety odporne na zaplamienia, wilgoć i zarysowania, bo o te zagrożenia w tym pomieszczeniu nie trudno. Częstym rozwiązaniem jest dobór parapetu do kolorystyki kuchennego blatu.

dlu9rhr

Dobór parapetu do wystroju wnętrz

Parapet nie powinien dominować w wystroju pomieszczenia. Wybierając go, musimy się liczyć z elementami, które go otaczają. Dobrze jest dopasować jego wygląd do podłogi, mebli lub blatu. Jeśli wnętrze jest bogate w detale – dużo w nim bibelotów, ozdób, kontrastów i kolorów, nie powinno się tego zróżnicowania pogłębiać parapetem. Wręcz przeciwnie, warto dzięki niemu stonować okno, by jedynie było jasnym tłem dla całego pomieszczenia. Kolorystyka parapetu powinna być zbliżona do koloru okna, choć w przypadku ciemnych ram okiennych, warto dopasować parapet do koloru ścian, by nie pogłębiać zaciemnienia wokół okna.

dlu9rhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlu9rhr