Trwa ładowanie...
d2z4poz
Artykuł sponsorowany
łazienka

Jak dobrać meble łazienkowe?

Odpowiednio dobrane meble są jednym z najważniejszych elementów każdej łazienki. Nie tylko porządkują nasze wnętrze, ale stanowią integralną część wystroju. Spełniają więc dwa ważne zadania: użyteczność i pełnią funkcję estetyczną. Zupełnie inne szafki i półki znajdą się łazience w stylu skandynawskim czy prowansalskim, a kompletnie inne dobierzemy do łazienki w stylu nowojorskim lub glamour. Jak więc wybrać meble łazienkowe?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak dobrać meble łazienkowe?
(Materiały prasowe)
d2z4poz

Jakie cechy mebli łazienkowych wziąć pod uwagę?

W momencie wyboru wyposażenia łazienki nie powinniśmy kierować się wyłącznie kwestią wyglądu. Co z tego, że wybraliśmy surowe drewno, z którego wykonano szafkę, skoro jest trudne w utrzymaniu czystości i w dodatku nieodpowiednio zaimpregnowane będzie ulegać zniszczeniu? Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Do najważniejszych cech należą:

  • Ochrona przed wilgocią

Niezależnie od tego, jaki rodzaj mebli łazienkowych chcemy kupić (np. z tworzywa sztucznego lub drewniane), powinny być odporne na działanie wody. Nawet jeśli nie będą miały bezpośredniego kontaktu z wodą poprzez zachlapanie, w łazience panuje duża wilgotność. Inwestując w wyposażenie łazienki, chcemy, by służyło nam przez lata. Warto więc wybrać sprawdzonych producentów mebli, ponieważ wówczas będziemy mieć pewność, że użyto odpowiednich materiałów.

Materiały prasowe
  • Właściwe wymiary

Zanim jeszcze przystąpimy do szukania idealnych mebli łazienkowych, wymierzmy dokładnie pomieszczenie i rozplanujmy, jakie rodzaje mebli będą nam potrzebne i nie zajmą zbyt dużej przestrzeni. Dobrze więc zastanowić się, co mamy w nich przechowywać. Jeśli w łazience będziemy mieć pralkę, można wygospodarować miejsce na detergenty. Oprócz tego przydatne będzie miejsce, gdzie będziemy trzymać rzadziej używane kosmetyki, ręczniki, zapasy produktów.

  • Organizacja miejsca w szafkach

Zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób rozmieszczone są półki w szafkach łazienkowych, czy możemy je dowolnie przemieścić według naszego uznania, czy miejsca jest odpowiednio dużo – innymi słowy: czy zmieścimy wszystko to, co chcielibyśmy schować.

  • Styl szafki

To również bardzo ważne kryterium, o którym wspomniano już wcześniej. Urządzenie łazienki w stylu skandynawskim z minimalistycznymi, błyszczącymi, nowoczesnymi meblami może wyglądać po prostu dziwnie i bardzo szybko znudzi się przez swoje nietypowe połączenie. Dokładnie przemyślmy więc, czego szukamy i jaki rodzaj wyposażenia będzie najlepiej pasować do naszej koncepcji wystroju wnętrza.

d2z4poz

Rodzaje mebli łazienkowych

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rodzajów mebli łazienkowych należą:

  • Szafki stojące

Z pewnością bez trudu natkniemy się na bardzo różne wymiary szafek stojących. Jeśli mamy małą łazienkę, a wiemy, że przestrzeń do zagospodarowania w szafce stojącej jest dla nas nie do zastąpienia, można wybrać wysokie i węższe lub płytsze szafki.

d2z4poz

Owszem, sprawia to pewną niedogodność, jednak na samej górze mebla można umieścić coś, do czego sięgamy bardzo rzadko. Utrzymanie czystości w łazience będzie prostsze, jeśli szafka będzie stać na nóżkach, a nie bezpośrednio na podłodze. Rynek oferuje również niższe szafki stojące, których góra może stanowić dodatkową półkę na wyeksponowane w łazience przybory lub kosmetyki.

  • Szafki łazienkowe wiszące

To jedno z najbardziej praktycznych i ciekawych rozwiązań. Nie zawsze bowiem mamy do zagospodarowania przestrzeń na dole, gdzie mogłaby stanąć wyższa szafka, jednak nad umywalką lub w innych częściach pomieszczenia mamy sporo miejsca.

Materiały prasowe

Warto więc wykorzystać je na montaż łazienkowej szafki wiszącej. Wybierzmy którąś z narożnych, większą lub mniejszą, z zamontowanym lustrem lub bez niego, przeszkloną, drewnianą, z płyty, z tworzywa sztucznego.

d2z4poz

Tak, jak w przypadku szafki stojącej, i tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie mamy możliwości organizacji przestrzeni w samej szafce. To przecież doskonałe miejsce na przechowywanie kosmetyków do makijażu, przyborów higienicznych czy rzeczy, po prostu rzeczy, po które często sięgamy. Szukając idealnego rozwiązania, sprawdźmy np. szafki wiszące do łazienki KOŁO.

  • Szafka podumywalkowa

Miejsce pod umywalką również warto rozsądnie zagospodarować. Jedno z rozwiązań to zakup umywalki wraz z dopasowaną szafką, ale możemy również dostosować do naszych potrzeb każdy element osobno. Czasem marzymy o umywalce nablatowej, więc odpowiednio dobierzmy również szafkę. Zwróćmy jednak uwagę na to, by taki rodzaj szafki miał łatwy dostęp do rur, mógł być odpowiednio wentylowany.

Materiały prasowe

O czym jeszcze pomyśleć?

Ważnym elementem wystroju łazienki jest lustro. Ono również musi być dostosowane nie tylko do określonego przez nas stylu urządzenia pomieszczenia, ale również do jego wielkości i miejscu, gdzie chcemy je powiesić.

d2z4poz

W małej łazience odpowiednio zamontowane lustro potrafi optycznie powiększyć przestrzeń. Możemy również zdecydować się na blat łazienkowy. Jeśli umieścimy go nad pralką (oczywiście w odpowiedniej odległości nad urządzeniem), w ten sposób zyskamy miejsce na kosmetyki.

Dodatki również są ważne. Czasami to właśnie one stawiają przysłowiową „kropkę nad i” w kontekście ogólnego nastroju i charakteru wnętrza. Świece, rośliny, obrazy lub zdjęcia w ramkach, ciekawe figurki – wszystko zależeć będzie o tego, jaki styl wybraliśmy. Warto jednak pomyśleć nawet o najdrobniejszych szczegółach.

d2z4poz

Podziel się opinią

Share

d2z4poz

d2z4poz