Jak dobrać kolory ścian do mebli?

Dopasowanie kolorów ścian do mebli nie jest wbrew pozorom tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przed malowaniem pokoju czy innego pomieszczenia należy jednak dobrze przemyśleć wybór palety barw i zastosować jedną z trzech podstawowych zasad...

Jak dobrać kolory ścian do mebli?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

19.08.2015 17:11

Dopasowanie kolorów ścian do mebli nie jest wbrew pozorom tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przed malowaniem pokoju czy innego pomieszczenia należy jednak dobrze przemyśleć wybór palety barw i zastosować jedną z trzech podstawowych zasad... Meble a kolory ścian: tonalnie

Zanim zaczniesz malowanie pokoju, przyjrzyj się meblom, które staną się punktem wyjścia do ustalenia palety barw. Może być to regał czy zestaw wypoczynkowy. Nie chodzi oczywiście o to, żeby kolory ścian były takie jak mebli. Przy takim doborze barw aranżacja wnętrz okazywałaby się niejednokrotnie zbyt monolitowa.

Malowanie pokoju oraz jego urządzanie może być sztuką przechodzenia od jasnych do ciemnych odcieni (lub na odwrót) z tej samej rodziny. Na ogół do jasnych mebli dobiera się ciemne kolory ścian i odwrotnie. Inna sprawdzona zasada mówi, że do malowania pokoju o niewielkich rozmiarach powinno się wybrać jasne kolory, a do większych pomieszczeń – ciemne, nadające przytulność. Liczy się też to, czy wnętrze jest zacienione, czy wypełnione słońcem. Warto łączyć te informacje.

Stosując jedną tonację, można pozwolić sobie na zastosowanie różnych wzorów – na frontach mebli, tapicerce czy tapetach. Ich różnorodność spojona jedną paletą barw na ogół daje całościowo harmonijny efekt. Wbrew pozorom gama powiązanych kolorów może być dość szeroka. Jeśli zdecydujesz się np. na beż, możesz wybrać jego ciepłe odcienie przechodzące stopniowo w blady róż, na nasyconym amarancie kończąc. Tak planowane palety barw są wyrozumiałe nawet dla laików. W ich przypadku ryzyko zestawienia niepasujących kolorów ścian i mebli jest niewielkie.

Pamiętaj, że chłodne kolory, jak zielenie czy błękity, są na ogół kojące, natomiast ciepłe żółcienie, czerwienie i pomarańcze energetyzujące. Wiodącymi barwami we wnętrzu można uczynić dwa kolory wtórne. Na przykład z jasnoniebieskimi ścianami doskonale będzie współgrać granatowa sofa. Do takich zestawień pasują jako dopełnienie podłogi, a także regały czy szafki w naturalnym kolorze zarówno z jasnego, jak i ciemnego drewna. Zastosowanie jednej palety barw dynamizują faktury. Nawet pomieszczenia wykończone i urządzone w odcieniach bieli nie muszą być nudne.

Meble i kolory ścian: harmonijnie

Jeśli sofa czy meble kuchenne zdecydowały, że chcą być fioletowe lub czerwone, warto umieścić je w niekonkurencyjnym otoczeniu. Dzięki temu uzyska się bardziej harmonijny i relaksujący wystrój. Neutralne kolory są bezpieczne, a ich wachlarz jest niemały. Malowanie pokoju czy innego pomieszczenia na odcienie bieli, beżów, brązów czy szarości, które same w sobie nie zawsze przykuwają uwagę, oznacza czasem wprowadzenie bardzo wyrazistego tła dla kolorów mebli czy ich fantazyjnych konturów.

Neutralne kolory ścian nie muszą być jednak nudne. Można bowiem zastosować farbę z mieniącymi się drobinkami, tynk strukturalny czy tapetę z opalizującym wzorem. Zdarza się też, że neutralne kolory mają nie ściany, lecz meble. Może to być biel lub jasne drewno. Wtedy należy zastosować odwrotny zabieg i zdynamizować paletę barw odpowiednio dobranymi kolorami ścian.

Meble i kolory ścian: kontrastowo

Na początek należy zidentyfikować kolory dominujące wśród mebli, a następnie do malowania pokoju czy kuchni dobrać ich przeciwieństwa, korzystając z koła kolorów. Dzięki temu zwiąże się kolory ścian z meblami w sposób, który nie będzie jednak nazbyt oczywisty. Jeśli meble są pokryte wzorami, można jako kolor wyjściowy wybrać najbardziej wyrazisty i zastosować na jednej ze ścian jego przeciwieństwo. Takie pary tworzą np. fiolet z żółcią czy błękit z pomarańczem. Istotne jest tylko, aby trzymać się tego samego nasycenia palety barw, łącząc np. pastele z pastelami, a neony z neonami.

Zasada kontrastu sprawdzi się, jeśli podstawową paletę barw ograniczysz do trzech, czterech. Nawet jeśli malowanie pokoju zaplanujesz w opozycji do mebli, warto znaleźć jeden kolor koordynujący całość i dobrać w nim np. dodatki lub pomalować trzy z czterech ścian w pomieszczeniu. Barwa przewodnia pozwoli osiągnąć estetyczną spójność. W roli łączników świetnie sprawdzają się biel, szarość i czerń.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)