Trwa ładowanie...
d371p1a
Artykuł sponsorowany
elewacja

Jak dobrać kolory elewacji do barwy dachu i stolarki zewnętrznej?

Chciałbyś, by kolor Twojego domu dobrze prezentował się przez lata oraz współgrał z barwą dachu, okien i drzwi? Oczekujesz, że elewacja będzie dobrze wyglądać na tle otoczenia? Zdajemy sobie sprawę z dylematów, jakie czekają na właścicieli domów jednorodzinnych. Przygotowaliśmy więc garść inspiracji, które pozwolą Ci się odnaleźć w nieograniczonym wyborze dostępnych barw farb elewacyjnych. Jak dobrać kolor elewacji do brązowego dachu, a jaki lepiej zaprezentuje się z grafitowym pokryciem? Jak dopasować kolor okien i drzwi do barwy ścian zewnętrznych, a jednocześnie zapewnić trwały efekt?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak dobrać kolory elewacji do barwy dachu i stolarki zewnętrznej?
(materiały promocyjne)
d371p1a

Wybór kolorów elewacji to ostatni i najprzyjemniejszy etap remontu domu, który ma duży wpływ na końcowy efekt. O ile jednak kolorystyka pokryć dachowych niezmiennie obraca się wokół kilku kolorów, o tyle szeroki wybór barw farb elewacyjnych może przyprawić o zawrót głowy. Kolory najchętniej wybierane przez Polaków to jasne, najbardziej uniwersalne barwy, które można zestawić niemal z każdym odcieniem dachu lub stolarki zewnętrznej. Jaki kolor wybrać, by barwy dobrze komponowały się z otoczeniem? Zasięgnęliśmy porady ekspertów duńskiej marki Flügger farby.

Kolory elewacji, które pasują do grafitowego dachu

Zanim zdecydujesz się na farbę lub tynk elewacyjny w wybranym kolorze, przeanalizuj wygląd budynku oraz okolicy, w której mieszkasz. Twój dom jest częścią krajobrazu – dlatego warto zadbać, by tworzył z nim spójną całość. Aby jednak wyglądał efektownie, kolory ścian zewnętrznych powinny współgrać z barwą dachówki oraz okien i drzwi. Umożliwi Ci to szeroki wybór kolorów wyjątkowo trwałych farb elewacyjnych w ofercie sklepów Flügger farby, wśród których znajdziesz najbardziej pożądany odcień. Sprawdźmy, po jaki kolor sięgnąć w przypadku dachu w ciemnym kolorze.

Jednym z najczęstszych kolorów pokryć dachowych w Polsce jest grafitowy. To specyficzna barwa – zbyt ciemny kolor elewacji sprawi, że optycznie zleje się ona z dachem. Zatem jaki kolor elewacji do grafitowego dachu wybrać? Dobrym pomysłem jest wybór jasnoszarej elewacji i ozdobienie jej poziomymi pasami na wysokości okien w nieco jaśniejszym odcieniu – w ten sposób przełamiesz monotonię aranżacji. Z kolei połączenie szarej barwy elewacji z ciepłym drewnem i bordowym kolorem (np. z cegłą) nada całości nowoczesny, chłodny efekt.

d371p1a

Również biała elewacja będzie wyglądać dobrze – warto rozważyć taką możliwość, gdy architektura budynku jest bogata w detale i chcemy ją nieco „uspokoić”. Jasne barwy będą także pasować do większości budynków w okolicy. Aby jednak Twój dom nieco wyróżniał się na tle innych, warto sięgnąć po modne, cieplejsze odcienie bieli. Jasne kolory są również bardziej odporne na blaknięcie, dlatego taka elewacja na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd. Białą fasadę warto wzbogacić o elementy z naturalnego drewna w ciepłych odcieniach brązu lub czerwieni, np. okiennice czy barierkę na balkonie.

Podczas wyboru farby elewacyjnej pamiętaj, że kolor jest równie istotny co właściwości farby. Jasne barwy szybciej ulegają zabrudzeniom. Jeśli więc planujesz pomalować elewację na jasny kolor, skorzystaj z farby Flügger Facade Impredur o zwiększonej odporności na zanieczyszczenie. Jeżeli na Twojej elewacji widać nieestetyczne rysy i pęknięcia, sięgnij po elastyczną farbę Flügger Facade Zero w wybranym odcieniu, która posiada zdolność do mostkowania niewielkich spękań.

Dom w stylu skandynawskim, czyli pomysł na elewację w ciemnych barwach

Niewiele osób decyduje się na elewację w kolorze grafitowym, ciemnoszarym lub niebieskim – zwłaszcza gdy w grę wchodzi jasny dach o szarej lub brązowej barwie. Jednak połączenie ciemnej ściany z jasnym pokryciem, do tej pory stosowany głównie w modernistycznych budynkach, może dać zaskakujący i oryginalny efekt także na domach jednorodzinnych. Jak zatem dopasować ciemny kolor ścian do pozostałych elementów domu, wzorując się na nowoczesnym budownictwie?

Przyjrzyj się architekturze budynku. Ciemne barwy doskonale pasują do fasad domów z białą stolarką zewnętrzną, która rozświetli budynek. Z tego samego powodu pasuje do budynków wyposażonych w elementy z jasnego drewna (np. barierki).

d371p1a

Ciemniejsze barwy elewacji prezentują się efektownie również na drewnianych fasadach o dużej liczbie okien – w takich warunkach możesz stworzyć przytulny i miły dla oka dom w stylu skandynawskim. Drewniana fasada wymaga jednak odpowiedniej ochrony – jest bowiem bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych (wilgotność, promieniowanie UV), które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Aby odpowiednio zabezpieczyć drewnianą fasadę i jednocześnie zmienić jej kolor, możemy sięgnąć po któryś z olei (które najbardziej sprawdzają się w tego typu rozwiązaniach), np. Flügger Impredur Oil lub Flügger Wood Oil classic. Zwolennicy rozwiązania dającego efekt powłoki powinni rozważyć zastosowanie Flügger Wood Tex 03 lub Flügger Wood Tex 04.

Zobacz zdjęcia: Harmonijne kolory okien, drzwi i elewacji

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu będzie najlepszy?

Czerwony dach to klasyka, która prezentuje się efektownie niemal z większością jasnych kolorów elewacji. Zestawienie go z jasnoszarą lub białą ścianą w cieplejszym tonie, ozdobioną elementami z cegły lub drewna w ciepłym odcieniu, da bezpieczny i harmonijny efekt. W podobny sposób warto dobrać* kolor elewacji do brązowego dachu. Jeśli jednak chcesz przełamać rutynę, pomaluj okna i drzwi budynku na chłodną szarość (to kolejny pomysł na dom w stylu skandynawskim) lub butelkową zieleń (efekt rustykalny). W tym celu możesz użyć np. farby do okien i drzwi Flügger Window z efektem półpołysku.
Jasne barwy mają jeszcze jedną zaletę – *
optycznie powiększają budynek, dlatego warto stosować je na niewielkich domach. Ponadto pięknie prezentują się wśród zieleni – warto zatem pomalować na jasno elewację domu otoczonego ogrodem lub trawnikiem.

Planujesz malowanie elewacji budynku? Sprawdź szeroką ofertę farb fasadowych w ofercie sklepu Flügger farby i wybierz trwały, niezawodny produkt w dowolnym kolorze. W naszych sklepach spotkasz się z fachową pomocą w zakresie wyboru oraz użytkowania produktów marki Flügger farby.

d371p1a

Podziel się opinią

Share
d371p1a
d371p1a