WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Jak dobrać kolor drzwi do wnętrza. Praktyczne porady

Wybranie odpowiednich drzwi, które będą pasować do charakteru wnętrza to trudne zadanie. W przeciwieństwie do mebli czy koloru ścian, drzwi wybierasz na wiele lat. Dlatego warto zawczasu mieć odpowiedni plan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drzwi mogą współgrać lub kontrastować z resztą wnętrza
Drzwi mogą współgrać lub kontrastować z resztą wnętrza (Shutterstock.com)
WP

Drzwi wewnętrzne powinno się wybierać wtedy, gdy będziesz już mieć zarys całego wystroju konkretnego pokoju. Ich kolor może współgrać lub kontrastować z resztą wnętrza. Poszukując wewnętrznej spójności wystroju warto zainwestować w modele, które będą odpowiednio prezentować się w każdym pokoju.

Z szybą czy bez?

WP

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie drzwi powinny być identyczne. Jeżeli decydujesz się na modele przeszklone, nie oznacza to, że w przestrzeniach, które wymagają pewnej dozy prywatności, na przykład łazience lub gabinecie, nie można pozwolić sobie na pełne drzwi. Należy przy tym zachować dużą ostrożność. Drzwi bez jakiegokolwiek przeszklenia mogą zaciemnić korytarz. Jeśli więc nie chcesz do tego dopuścić, a jednocześnie pragniesz odrobiny prywatności, dobrze będzie zdecydować się na szkło piaskowane. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, nadaje drzwiom o wiele więcej lekkości.

Drzwi, podłogi i okna i klamka

Jeśli zależy ci na harmonijnym połączeniu drzwi z resztą pomieszczenia, dobrze będzie dopasować je do całości wystroju, a nie tylko jednego elementu. Wiele osób stara się dopasować drzwi do podłogi, co jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Warto wybrać odcień, który będzie odpowiadał również ścianom, oknom czy meblom. Wskazane jest tu przede wszystkim dążenie do harmonii. Jeśli jednak masz dosyć sprawdzonych rozwiązań, poszukaj połączeń na zasadzie kontrastu niecodziennych kolorów i kształtów.

WP

Drzwi do stylu czy styl do drzwi

Jeśli każdy pokój w twoim domu ma odmienny charakter, to trudno będzie dobrać do nich drzwi, które nie zaburzą przestrzeni. Najważniejsze jest to, by osiągnąć konsensus między potrzebami estetycznymi innych użytkowników. Te same drzwi mogą pasować do wystroju pokoju, ale kompletnie nie zgadzać się ze stylem, w jakim prezentuje się korytarz. Dlatego ważne jest, by każde drzwi w domu ze sobą współgrały. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się proste rozwiązania, bez żadnych skomplikowanych ozdób. Drzwi utrzymane w klasycznym stylu będą dobrze wyglądać z dodatkowymi ozdobami w stylu kasetonów czy częściowych przeszkleń.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Liczy się również ich kolor i faktura. Gładkie, jednokolorowe drzwi to rozwiązanie idealne do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, podczas gdy drewno lub imitująca je okładzina sprawdzi się przede wszystkim w połączeniu z wykonaną z podobnego materiału podłogą czy meblami. Podobnie rzecz ma się z kolorem. Jasne, białe lub szare drzwi będą pasować do stylu skandynawskiego, te ciemniejsze doskonale nadają się we wnętrzach kolonialnych. Styl rustykalny stawia przede wszystkim na ciemne, intensywne i żywe kolory.

Na szczęście producenci kuszą szeroką paletą dostępnych barw i wzorów, dzięki czemu można dopasować rodzaj drzwi do swoich potrzeb. Warto dobrze się zastanowić, zanim podejmiesz decyzję.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP