Trwa ładowanie...

Jak dobrać klimatyzator do wnętrza?

Jak dobrać klimatyzator do wnętrza?Źródło: www.klimatop.pl
d5itfs6
d5itfs6

Szeroka oferta klimatyzatorów sprawia, że można się w niej pogubić. Duży wybór rodzajów urządzeń, różniących się między sobą wyglądem, wielkością, a przede wszystkim sposobem działania może utrudnić wybór tego właściwego. Czym się kierować dobierając klimatyzator do wnętrza?

Klimatyzatory to urządzenia, które mają za zadanie poprawić mikroklimat w danym pomieszczeniu. Nie tylko kontrolują temperaturę powietrza, ale również oddziaływają na poziom jego wilgotności, a niektóre modele także na jego czystość. By urządzenie zapewniło jak najlepszą jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy lub pracujemy, musi być fachowo dobrane.

  1. Czego potrzebuję?

To pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać. Musimy podjąć decyzję, która grupa urządzeń spełni nasze oczekiwania. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne tzw. monoblokowe, które nie wymagają instalacji, mamy również możliwość zakupu klimatyzatorów typu split – czyli takich, które składają się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej) i są montowane na stałe. Klimatyzatory monoblokowe są idealnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń, w których chłód potrzebny jest sporadycznie. Są także dobrym wyborem w przypadku gdy, chcemy klimatyzator przenosić z miejsca na miejsce, a także wtedy, gdy chcemy uniknąć ingerencji w ściany (np. wynajmowanym mieszkaniu). Zawężenie wyboru do jednej grupy klimatyzatorów pozwoli nam skupić się na szczegółowych parametrach.

  1. Odpowiednia funkcjonalność i dobór mocy
d5itfs6

Niektóre klimatyzatory posiadają dodatkowe funkcje np. mają również opcję grzewczą i w zimie służą przyjemnym ciepłem, są również klimatyzatory z wbudowanym jonizatorem powietrza lub oczyszczaczem. Poza funkcjonalnością, ważne są też techniczne parametry. Urządzenie dobieramy według mocy chłodniczej. Im większa taka moc, tym większe pomieszczenie obejmie. Przeglądając ofertę klimatyzatorów pod uwagę bierzemy te, które w danym pomieszczeniu będą efektywnie pracować.

  1. Własne preferencje

Klimatyzatory mogą być mniej lub bardziej estetyczne. Jeśli wiemy, w jakim miejscu chcemy powiesić lub postawić urządzenie – zwróćmy uwagę, czy będzie pasować do otoczenia. Większość oferty klimatyzatorów typu split stanowią białe, podłużne urządzenia, ale coraz więcej firm zaczyna zmieniać ich klasyczną formę na bardziej nowoczesną, a czasem wręcz designerską. Są np. klimatyzatory, które przypominają prawdziwy obraz w ramie powieszony na ścianie. Zaletą takich stylowych urządzeń jest to, że można je dostosować do każdego wnętrza, a ze względu na możliwość częstej zmiany zdjęcia w ramie – wygląd urządzenia nie nudzi się. Oprócz różnego wyglądu, klimatyzatory różnią się między sobą np. głośnością pracy. Jeśli klimatyzacja ma chłodzić sypialnię lub pokój dziecka, warto rozpatrywać jednostki bardzo ciche. Dla niektórych wyznacznikiem jest cena, więc na tym etapie można wziąć ją pod uwagę.

  1. Czy dobrze wybraliśmy?
d5itfs6

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup danego modelu urządzenia, warto się upewnić czy to rzeczywiście słuszny wybór. Najłatwiej poprosić o pomoc doradcę ze sklepu. W niektórych sklepach internetowych istnieje możliwość bezpłatnej konsultacji dotyczącej dobrania urządzenia do danego wnętrza. Jeśli wybraliśmy urządzenie typu split, możemy wspólnie z doradcą technicznym ustalić miejsce montażu urządzenia; najlepiej jeśli możliwe jest zamontowanie urządzenia w pobliżu okna, od którego w lecie najwięcej ciepła przedostaje się do pomieszczenia. Specjalista weźmie pod uwagę ewentualne trudności montażowe związane z prowadzeniem instalacji. Najlepszą sytuacją jest taka, gdy mamy możliwość zamontowania jednostki wewnętrznej na ścianie szczytowej budynku (tej z oknami), gdyż wówczas przeprowadzamy instalację pod "plecami" urządzenia na zewnątrz, unikając kucia ścian.

Ustalając najlepsze miejsce montażu bierzemy też pod uwagę to, by nadmuch powietrza nie był skierowany na osoby przebywające w pomieszczeniu, tj. np. na sofę, łóżko czy stół w jadalni. Musimy też mieć na uwadze konieczność odprowadzenia skroplin z jednostki wewnętrznej klimatyzatora (zazwyczaj grawitacyjnie do kanalizacji, na zewnątrz bądź do zbiornika) oraz ustalić sposób zasilania (najbliższe gniazdo 230V lub doprowadzony obwód, np. dla mieszkań w stanie developerskim).

Tekst powstał przy współpracy z Andrzejem Czekajewiczem – właścicielem sklepu www.klimatop.pl

d5itfs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5itfs6