Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
21-04-2016 12:39

Jak dbać o trawę na działce powyżej 200 mkw.?

Jak dbać o trawę na działce powyżej 200 mkw.?Źródło: Shutterstock
d3v5fpe
d3v5fpe

Rozpoczął się sezon prac w ogrodzie. Warto więc zastanowić się nad właściwym wyborem środków do pielęgnacji trawy, tym bardziej że na rynku dostępny jest bogaty wachlarz akcesoriów do koszenia trawy. Na początek warto zastanowić się nad realnymi potrzebami, a następnie dostosować do nich optymalny sprzęt.

Powierzchnia działki jest oczywiście najważniejszym, choć nie jedynym, wyznacznikiem dokonywanego wyboru. Istotne jest także kto będzie kosiarkę obsługiwał – mężczyzna, kobieta, osoba starsza czy np. nastolatek. Warto też wziąć pod uwagę częstotliwość wykaszania, zróżnicowanie terenu, jakość i zróżnicowanie gatunkowe traw porastających działkę czy też dodatkowe elementy, takie jak choćby drzewa, krzewy czy skalniaki. Są też mniej oczywiste przesłanki wyboru, takie jak choćby możliwość przechowywania kosiarki, zarówno w sezonie, jak i poza nim, czy przewidywana konieczność przewozu sprzętu środkami niekoniecznie przeznaczonymi do transportu sporych gabarytowo urządzeń.

Powierzchnia koszenia

Zastanawiając się nad kupnem nowej kosiarki, najlepiej wziąć pod uwagę dwa podstawowe elementy: skuteczność i wygodę koszenia oraz wskaźnik „koszt – efekt”. Skuteczność wybranej kosiarki zależy w głównej mierze od przyszłej powierzchni koszenia.

W przypadku niewielkich, przydomowych ogródków o powierzchni do 100 m2 w zupełności wystarczy kosiarka ręczna wrzecionowa lub podkaszarka elektryczna. W przypadku działek o powierzchni nieprzekraczającej 400 m2 eksperci zalecają kosiarki elektryczne. Taki wybór zapewni niewielki koszt eksploatacji, małe natężenie hałasu oraz moc wystarczającą do skoszenia zadbanego, przydomowego trawnika. Tyle że w codziennej praktyce, koszenie działki o powierzchni ok. 300 m2 przy zastosowaniu kosiarki elektrycznej jest przynajmniej problematyczne. Autonomiczność kosiarki elektrycznej ogranicza w pierwszym rzędzie kabel zasilający, przy czym warto pamiętać, że nadal większość miejskich ogrodów działkowych jest niezelektryfikowana. Zaczepiający się kabel o rosnące na działce drzewa i krzewy skutecznie może popsuć radość z wolnego czasu spędzonego na działce.

d3v5fpe

Warto zdawać sobie sprawę, że moc kosiarek elektrycznych dedykowana jest stosunkowo dobrze zadbanym trawnikom. W przypadku np. działek zamiejskich lub dłuższych przerw w pielęgnacji nieruchomości np. w czasie urlopu, w wilgotnym i ciepłym sezonie, kosiarka może być zmuszona do mierzenia się z buszem, a nie grzecznym, miejskim trawnikiem. Drobne krzewy i grubsze łodygi o średnicy ok. 8 mm nie będą niczym nadzwyczajnym. Kosiarka elektryczna niekoniecznie musi podołać temu zadaniu. Alternatywą może być tutaj mała kosiarka spalinowa o szerokości 40cm.

Kosiarka spalinowa G-force

Duży (i mocniejszy) może więcej

W przypadku działek o powierzchni koszenia przekraczającej 400 m2 (przy aktualnych powyższych zastrzeżeniach) najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kosiarka spalinowa. Jest zdecydowanie bardziej wydajna od tych zasilanych elektrycznie. Ma relatywnie wystarczającą moc do koszenia różnych, także mocno zróżnicowanych powierzchni, zarówno pod względem porastających gatunków traw, jak i pofałdowanej powierzchni terenu, co w zasadniczy sposób świadczy o dużej uniwersalności takiego rozwiązania. Co oczywiste, kosiarka spalinowa jest niezależna od zewnętrznych źródeł zasilnia.

d3v5fpe

Kosiarki spalinowe mają większą szerokość roboczą. To ważne, zwłaszcza w przypadku naprawdę dużych powierzchni. – Warto zdawać sobie sprawę, że przy szerokości roboczej wynoszącej 32 cm, czas skoszenia czterystumetrowej działki wynosi orientacyjnie ponad godzinę – mówi ekspert z firmy Grass. – W przypadku zastosowania kosiarki o szerokości roboczej roboczej wynoszącej 56 cm, czas ten skraca się do ok.30 minut

Sprzęt na lata

Jakość i trwałość sprzętu zależy nie tylko od kultury technicznej użytkownika, ale też od budowy kosiarki, jakości zastosowanych materiałów i dostępności serwisu. Korpus wykonany ze stali pokrytej powłokami antykorozyjnymi lub aluminium jest odporny na uszkodzenia, kontakty z twardymi przedmiotami – mniejszymi kamieniami czy pniami drzew. Obudowa z cienkiej, kiepskiej blachy może się odkształcać, a kieska powłoka lakiernicza przyspieszy rdzewienie urządzenia i trwałość takiej kosiarki będzie dużo krótsza. Warto też zwrócić uwagę na układ jezdny - napęd i koła. Paradoksalnie kłopoty z kołami mogą wystąpić dużo szybciej niż z korpusem, zwłaszcza w przypadku „siłowego” sposobu eksploatacji. Dlatego powinny być wykonane z najwyższej jakości materiału i wyposażone w łożyska. Jeszcze przed zakupem trzeba zastanowić się nad przechowywaniem kosiarki. Kosiarka benzynowa z uwagi na płyny eksploatacyjne nie może być przechowywania w pozycji pionowej. Problem jest mniej palący w przypadku składanych uchwytów. Z jednej
strony zagwarantuje to łatwiejsze przechowywanie w sezonie – kosiarka zajmie mniej miejsca, z drugiej – ułatwi transport; urządzenie powinno zmieścić się nawet do samochodu osobowego.

Według redakcji portalu ogrodowisko.pl w Polsce sporym zaufaniem działkowców cieszą się m.in. silniki spalinowe produkcji Briggs & Stratton, Honda i Kawasaki, właśnie za dobrze zorganizowany serwis w terenie, co znacznie ułatwia zalecany przez producentów coroczny przegląd. Kosiarki wyposażone w te jednostki można serwisować praktycznie w każdym większym mieście. To w zasadniczy sposób przedłuża żywotność urządzenia. Rośnie również popularność silników Loncin.

Kosiarka spalinowa World

d3v5fpe

Akcesoria i dodatki

W przypadku działek o powierzchni przekraczającej 400 m2 zaleca się kosiarki z koszem, przy czym wielkość kosza zależeć powinna od możliwości osoby eksploatującej urządzenie. Mały kosz, choć lżejszy i łatwiejszy w operowaniu, szybko wypełni się i będzie zwyczajnie niepraktyczny. Duży, dodatkowo wypełniony skoszoną trawą, obciąży kosiarkę, utrudniając manewrowanie i może nastręczyć sporo kłopotów z odłączeniem, wypróżnieniem i ponownym założeniem. Wydaje się, że graniczną wielkością kosza powinno być 70 litrów.

Dla osób starszych i kobiet wygodniejszą opcją jest na pewno kosiarka z napędem i elektrycznym rozrusznikiem, np. Silnikiem Briggs & Stratton Instart, z nowatorskim i łatwym systemem elektrycznego rozruchu. Dla mężczyzn, którzy prace w ogrodzie traktują jak „siłownię w plenerze”, już niekoniecznie.

Wielkość koszonej powierzchni i częstotliwość koszenia powinna zadecydować o podjęciu decyzji o kupnie kosiarki z opcją mulczowania trawy i bocznego wyrzutu trawy (tzw. 3w1). Mulczowanie w praktyce sprawdzi się w przypadku zadbanych i bardzo często koszonych trawników, a boczny wyrzut tam, gdzie z góry zakłada się uprzątnięcie siana, oraz w przypadkach wyjątkowych, np. w przypadku pielęgnacji sadów.

d3v5fpe

Do zadań specjalnych

Kosiarka spalinowa to rozwiązanie stworzone dla właścicieli działek o powierzchni przekraczającej 400 m2. Może też być urządzeniem jedynym, o ile działka nie jest mocno zróżnicowana pod względem powierzchni. W przypadku występowania drzew, krzaków czy tak lubianych skalników należy rozważyć uzupełnienie posiadanego sprzętu o podkaszarkę lub kosę spalinową, która umożliwi precyzyjne usuwanie trawy z miejsc newralgicznych. Z jednej strony nie narazi to kosiarki na kontakt z twardymi pniami czy ozdobnymi blokami skalnymi, a z drugiej strony zapobiegnie uszkodzeniu cennych drzew owocowych.

Prezentowany sprzęt można znaleźć na stronie: grass.com.pl

d3v5fpe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5fpe