Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
pralka
28-10-2013 14:23

Jak dbać o pralkę? Najważniejsze zasady eksploatacji sprzętu AGD

O tym, jak bardzo potrzebna jest pralka, często myślimy dopiero wtedy, kiedy się zepsuje. Wystarczy odpowiednio użytkować pralkę, żeby służyła długo po upływie okresu gwarancji. Wśród czynników, które najbardziej szkodzą pralce, wymienia się krótkie odstępy między praniami, przepełnianie bębna czy twardą wodę.

Jak dbać o pralkę? Najważniejsze zasady eksploatacji sprzętu AGDŹródło: Beko
d21nu2b
d21nu2b

O tym, jak bardzo potrzebna jest pralka, często myślimy dopiero wtedy, kiedy się zepsuje. Wystarczy odpowiednio użytkować pralkę, żeby służyła długo po upływie okresu gwarancji. Wśród czynników, które najbardziej szkodzą pralce, wymienia się krótkie odstępy między praniami, przepełnianie bębna czy twardą wodę.

Funkcjonowanie bez sprawnej pralki dla większości z nas byłoby z pewnością kłopotliwe. Jednak chroniąc pralkę nie tylko wydłużamy okres jej eksploatacji. Zwiększamy także efektywność prania, zapobiegamy niszczeniu tkanin i oszczędzamy na detergentach.

To zabija twoją pralkę...

Wśród najczęstszych przyczyn awarii pralki wymienia się uszkodzony bęben i grzałkę, zepsuty programator oraz usterkę pompki. W praktyce oznacza to wiele niedogodności, takich jak nieodprowadzanie wody, głośna praca urządzenia czy problemy z niektórymi funkcjami, np. wirowaniem.

W najgorszym przypadku pralka może przestać działać, a nawet zalać łazienkę podczas prania. Częstym błędem, który popełniamy, użytkując pralkę, jest przepełnianie bębna. Wkładamy do niego zbyt dużo ubrań naraz, co sprawia, że urządzenie zużywa więcej wody i energii, a tkaniny gorzej się dopierają. Przeładowanie może także doprowadzić do uszkodzenia bębna.

Pralce nie służą także zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniami. Prowadzą one do przegrzewania się styków. Z kolei monety i inne drobne przedmioty, których zapominamy wyjąć z kieszeni, mogą zapchać filtr pralki.

d21nu2b

Jest jeszcze jeden czynnik, który nie zależy od nas – bardzo częstą przyczyną awarii pralki bywa twarda woda. – Twarda woda powoduje, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Obecny w takiej wodzie wapń i magnez zmniejszają efektywność środków piorących – wyjaśnia Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, producenta filtrów do wody.

Jak dbać o pralkę?

O pralkę trzeba zadbać już w momencie podłączenia jej do instalacji. Należy ustawić ją na równej powierzchni. Dzięki temu nie będzie hałasować i przesuwać się przy wirowaniu. Użytkując ją, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim – stosuj się do zaleceń producenta odnoszących się do eksploatacji, szczególnie w kwestii maksymalnego załadunku odzieży.

Opróżniaj kieszenie pranych ubrań i regularnie czyść pralkę – nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. W szufladzie nie powinien zalegać proszek, bo może to zablokować przepływ. Raz na dwadzieścia prań dobrze jest oczyścić filtr pompy z włosów czy kawałków tkanin.

Co jakiś czas należy wykonać tak zwane puste pranie – nastawić program na wysoką temperaturę, dodać detergent i uruchomić pralkę bez wsadu. Pomoże to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

d21nu2b

Problemu nadmiernej twardości wody pozbędziemy się, stosując specjalny filtr do pralek i zmywarek. – Wodę z kranu warto przebadać niedrogim, domowym testem określającym twardość. Można go kupić w popularnych marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że mamy wodę twardą lub średnio twardą, powinniśmy pomyśleć o zaopatrzeniu się w filtr do pralek i zmywarek – radzi Zofia Czechowicz. – Umieszcza się go przy wężu zasilającym. Zawiera specjalne złoże, które niweluje skutki twardej wody – dodaje ekspert firmy UST-M.

d21nu2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21nu2b