Jak dbać o okna dachowe, żeby służyły przez lata

Wiosenne mycie okien to świetna okazja, żeby im się uważnie przyjrzeć i trochę je odświeżyć. Zwróćmy uwagę na ramę, zawiasy i uszczelki.

Jak dbać o okna dachowe, żeby służyły przez lata
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

25.04.2017 16:19

Łatwe mycie

Nie trzeba wychodzić na dach, żeby umyć okno na poddaszu. Dzięki konstrukcji zawiasów możemy je obrócić o 180 st., wiele modeli ma też zamontowaną zasuwkę blokującą, która ułatwia utrzymanie skrzydła okiennego w stabilnej pozycji. Ściągaczka na teleskopowym drążku nie będzie więc raczej potrzebna, ale samą ściągaczkę warto mieć pod ręką. Dzięki niej na oknie nie będzie smug. Mycie okien ułatwiają też powłoki, które uaktywniają się pod wpływem słońca i po umyciu szyby. Są niewidoczne, więc nie blokują dopływu światła słonecznego do wnętrza, ale aktywna powłoka sprawia, że zanieczyszczenia są rozkładane i spłukiwane przez deszcz.

Zadbana rama

Przy okazji zwróćmy uwagę na ramy okienne. Jeśli zauważymy zadrapania lub odpryski farby czy lakieru, może czas na odnowienie. Drewniane ramy okienne powinny być odnawiane co najmniej raz na 5 lat. Ubytki oczyszczamy papierem ściernym o granulacji 180–220 lub średniej grubości gąbką ścierną. Pył należy starannie usunąć i przetrzeć wilgotną, a następnie suchą ściereczką. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy dwie warstwy lakieru wodorozcieńczalnego lub farby kryjącej wodorozcieńczalnej. Uważajmy, żeby nie zamalować uszczelek.

Z myślą o tych niewielkich usterkach producenci okien przygotowują specjalne zestawy naprawcze. W zestawie jest papier ścierny lub gąbka, odpowiedni lakier albo farba, szpachla oraz pędzel. Jest w nim też instrukcja, jak dokładnie postępować przy takiej drobnej naprawie. Zestawy są przypisane do konkretnych rodzajów okien – dane na temat naszego okna znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Zwróć uwagę na detale

Producenci zalecają również okresowy przegląd uszczelek oraz zawiasów, okuć i elementów ruchomych, określając, jak często należy to robić. Niezależnie od ich zaleceń uszczelki powinny być utrzymane w czystości, a niekiedy konieczna może się okazać ich wymiana. Uszczelki na wymianę również znajdziemy w zestawach producenckich. Okucia oraz zawiasy mogą wymagać nasmarowania, zwłaszcza jeśli zapomnieliśmy o tym przed zimą. Także smar do okien najlepiej nabyć u producenta. Za uniwersalny środek uznaje się wazelinę techniczną, można także wykorzystywać smary na bazie silikonu. Nie sięgajmy po produkty zawierające kwasy lub żywice, pod ich wpływem mogą korodować elementy metalowe.

Sprawne nawiewniki

Sprawdźmy też, w jakim stanie są filtry powietrza lub nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza i zatrzymujące kurz i owady. Trzeba je wyczyścić za pomocą środków czyszczących, np. wody z dodatkiem detergentu, lub użyć odkurzacza. Mycie filtra będzie łatwiejsze, jeśli jest możliwość jego wymontowania. By go wyjąć, trzeba otworzyć i zablokować skrzydło okienne w pozycji odwróconej o 180 st. Jeśli filtr powietrza jest zużyty, trzeba zamontować nowy – kupimy go u dystrybutora okien dachowych lub w sklepie producenckim, zwykle internetowym.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)