Jak dbać o ogród w czasie upałów? To urządzenie chroni rośliny, planetę i twój portfel
Przez Europę, w tym Polskę, przetaczają się rekordowe upały. Żar lejący się z nieba sprawia, że nasza zieleń w ogrodzie szybko usycha. Chcąc właściwie ją nawodnić, warto skorzystać z profesjonalnego sprzętu. A przy okazji zadbać o domowy budżet i planetę.
05.08.2022 | aktual.: 05.08.2022 16:17
Europa zmaga się z falą gorąca. W wielu miejscach padają rekordy wysokich temperatur. W Wielkiej Brytanii temperatura po raz pierwszy w historii przekroczyła 40°C. Dokładnie 40,3°C odnotowano w lipcu we wsi Coningsby w hrabstwie Lincolnshire we wschodniej Anglii. Upały doskwierają mieszkańcom nawet tych krajów, dla których wysokie temperatury to norma. Znacznie ponad 40°C słupki rtęci wskazują regularnie tego lata w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech.
Władze wielu europejskich państw apelują do swoich obywateli o oszczędzanie wody. Problem ten nie omija również Polski. W naszym kraju także notujemy temperatury znacznie powyżej średniej. Do 15 lipca już niemal 290 gmin zaapelowało do mieszkańców o oszczędzanie wody lub wydało zakaz dotyczący zużycia wody wodociągowej do celów inne niż bytowe. Szczególnie narażone na wysychanie są centrum i zachodnia część kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykorzystaj deszczówkę do podlewania
Długotrwałym upałom często towarzyszą gwałtowne burze i ulewne deszcze. Zdaniem meteorologów takich zjawisk w najbliższych latach będzie przybywało. Mają na to wpływ zmiany klimatyczne, ale też urbanizacja, zabieranie terenów zielonych oraz źle rozplanowane zbiorniki retencyjne.
Wyróżniamy trzy rodzaje intensywności deszczu: "lekki opad", gdy spada nie więcej niż 2,5 mm wody na godz., "umiarkowany" – pomiędzy 2,5 a 7,5 mm na godz. oraz "silny" – powyżej 7,5 mm na godz. 1 mm opadu równa się 1 l wody na mkw.
Gdy woda wreszcie poleci z nieba, warto ten fakt odpowiednio wykorzystać. Doskonale wiedzą o tym właściciele ogrodów, którzy regularnie podlewają swoje rośliny. W upalne dni zieleń bardzo szybko usycha i chcąc o nią należycie zadbać, trzeba ją stale nawadniać. Najzdrowsza dla trawy, kwiatów, drzew i krzewów jest deszczówka. To woda miękka, która nie zawiera szkodliwych substancji, m.in. magnezu, potasu i chloru, dzięki czemu jest przez rośliny dużo lepiej przyswajana.
Wybierając deszczówkę, zmniejszamy zużycie naturalnych zasobów Ziemi, oszczędzamy wodę pitną, a także uniezależniamy się od sieci wodociągowej i dbamy o domowy budżet. Zamiast więc odprowadzać wodę deszczową do kanalizacji, warto ją zbierać i wykorzystywać właśnie do pielęgnacji przydomowych roślin.
Pobieraj wodę prosto z beczki
Najprostszym sposobem na jej magazynowanie jest ustawienie w ogrodzie dużych beczek. Kiedy zbiorniki zapełnią się deszczówką, potrzebujmy jedynie specjalnej pompy, która zassie wodę i przekaże ją do akcesoriów służących nawadnianiu. W ofercie marki Kärcher znajdziemy różnego rodzaju urządzenia w zależności od pojemności zbiornika i jego typu (naziemny lub zakopany pod powierzchnią). Do wyboru mamy pompy zanurzeniowe oraz ciśnieniowe.
Te pierwsze znakomicie sprawdzą się przy naziemnych zbiornikach o pojemności do 250 l. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na model BP 1 Barrel Set. Sprzęt jest niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy włożyć pompę do wody, a dokładniej na dno beczki, zamontować uchwyt na krawędzi zbiornika, podłączyć urządzenie do prądu, otworzyć zawór zamykający, a następnie włączyć. I już można podlewać.
Urządzenie jest alternatywą dla tradycyjnego czerpania wody konewką. Dzięki specjalnej klamrze pompę można łatwo zamocować na krawędzi beczki. Przełącznik umieszczony na klamrze pozwala na bezpośrednie włączanie i wyłączanie pompy w zależności od potrzeb. A filtr wstępny chroni wirnik przed zablokowaniem przez liście, piasek czy kamyki, które mogą znajdować się w zbiorniku.
Co ważne, kabel zasilający ma aż 15 m długości, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu z podłączeniem pompy do gniazdka. Warto też podkreślić, że gdyby w beczce skończyła się woda, nie musimy się obawiać, że urządzenie może się przegrzać podczas pracy "na sucho". W takiej sytuacji wbudowany pływak automatycznie wyłączy pompę.
Profesjonale akcesoria do nawadniania
W zestawie oprócz pompy znajdują się także pistolet spryskujący, wąż oraz szybkozłączki do łatwego podłączania i przepinania akcesoriów Kärcher. Pistolet Premium posiada regulację kształtu strumienia (od punktowego do rozproszonego) oraz możliwość blokowania spustu.
Wąż PrimoFlex ma 20 m długości, wysoką tolerancję na temperaturę (od -20 do 65°C), a jego specjalna powłoka zapobiega narastaniu glonów wewnątrz. Szybkozłączka Premium Plus posiada funkcję Aqua Stop, która zapobiega wyciekaniu wody podczas odłączania węży oraz akcesoriów. Złącze jest kompatybilne z trzema najpopularniejszymi średnicami węży oraz wszystkimi dostępnymi systemami mocowania typu hook-and-loop.
Więcej urządzeń i akcesoriów do stworzenia kompleksowego systemu do nawadniania ogrodu deszczówką znajdziemy w ofercie marki Kärcher.