Jak dbać o instalację grzewczą?
Nie ma przepisów nakazujących dbać w określony sposób o instalację grzewczą w trakcie jej eksploatacji. Mimo to trzeba o nią dbać - pamiętając np. o przeglądach kotła czy kontroli przewodów kominowych. Oto wszystkie obowiązkowe prace związane z instalacją grzewczą.
08.04.2014 13:24
Nie ma przepisów nakazujących dbać w określony sposób o instalację grzewczą w trakcie jej eksploatacji. Mimo to trzeba o nią dbać - pamiętając np. o przeglądach kotła czy kontroli przewodów kominowych. Oto wszystkie obowiązkowe prace związane z instalacją grzewczą.
Nowoczesne kotły gazowe i olejowe nie wymagają obsługi, ale ich producenci zalecają wykonywanie przeglądów okresowych przynajmniej raz w roku. Warto zainwestować w przegląd kotła zwłaszcza przed sezonem grzewczym, żeby nie niepokoić się, czy kocioł zapewni ciepło w domu, gdy przyjdzie mróz. Od jego sprawności zależy przecież nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo domowników, więc lepiej na nim nie oszczędzać.
Przegląd kotła - sprawdź, co cię czeka
Serwisant przede wszystkim oczyści kocioł – osady, sadza, a nawet kurz często są przyczyną nieprawidłowego działania, zwiększonego zużycia paliwa, a nawet awarii urządzeń grzewczych. Czyszczenie to rutynowa czynność obsługowa kotła na paliwo stałe (a także kominka) – należy ją przeprowadzać jak najczęściej, na pewno nie rzadziej niż raz w miesiącu, bo zanieczyszczenia powodują, że sprawność kotła spada nawet o połowę (czyli spala on dwukrotnie więcej paliwa) w stosunku do sytuacji, gdy jest on zupełnie czysty. Czyszczenie jest czynnością na tyle prostą, że nie ma potrzeby wzywania do niej fachowca.
W kotłach olejowych jest konieczna okresowa wymiana filtra oleju oraz dyszy palnika, a także jego regulacja – przynajmniej raz w roku. W celu osiągnięcia wysokiej sprawności kotła regulację warto przeprowadzić po każdym tankowaniu zbiorników olejem – ze względu na potrzebę użycia przy tym specjalistycznego sprzętu wiąże się ona z wizytą serwisanta.
Przewody kominowe
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinno się skontrolować działanie instalacji wentylacyjnej i do odprowadzania spalin – należy w tym celu wezwać kominiarza. Jest to obowiązkiem właściciela nieruchomości, prawo budowlane nakazuje przeprowadzenie takiej kontroli raz w roku. Za brak aktualnego zaświadczenia o sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych grozi kara grzywny.
Przewody kominowe wymagają też czyszczenia, które może się odbyć przy okazji kontroli, z tym że przepisy nakazują czyszczenie przewodów spalinowych co najmniej dwa razy w roku, a dymowych - aż cztery razy w roku. Kominy w domach jednorodzinnych może czyścić osoba bez uprawnień kominiarskich.
Rury i armatura w instalacji grzewczej
Szczelność instalacji grzewczej w domu czy mieszkaniu kontrolujemy na bieżąco, więc nie ma potrzeby przeprowadzania specjalnego przeglądu. Problemy sprawiają często zawory grzejnikowe. Gdy się nimi nie interesujesz, po kilku miesiącach mogą się zablokować i nie dopuszczać gorącej wody do grzejnika. Taka sytuacja zdarza się zwykle wtedy, gdy zawór przez dłuższy czas jest w położeniu zamkniętym. Dlatego po sezonie grzewczym lepiej maksymalnie otworzyć wszystkie zawory albo co pewien czas poruszyć pokrętłem – całkowicie zamknąć, a następnie otworzyć zawór – także w czasie, gdy instalacja c.o. pracuje.