Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
whitepress
10-01-2019 14:05

Jak dbać o elektronarzędzia w domowym warsztacie?

W każdym domu znajdziemy przynajmniej kilka przydatnych elektronarzędzi, które ułatwiają nam pracę w ogrodzie lub pomogą w drobnych remontach. Od klasycznej wiertarki, przez narzędzia do pielęgnacji bujnej roślinności wokół domu (elektryczne nożyce do trawy i żywopłotu, kosiarki elektryczne), aż po szlifierko-polerki napędzane prądem. Niezależnie od tego, z jakich elektronarzędzi najczęściej korzystamy, o każdy tego typu przedmiot musimy należycie dbać. Właściwie przechowywany i konserwowany sprzęt posłuży nam dłużej. W poniższym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak dbać o elektronarzędzia w domowym warsztacie.

Jak dbać o elektronarzędzia w domowym warsztacie?Źródło: Materiały prasowe
d20raf8
d20raf8

Jak przechowywać elektronarzędzia?

Większość elektronarzędzi sprzedawana jest w specjalnych walizkach, które w same w sobie stanowią pierwszy bastion ochrony tego typu sprzętów – chronią urządzenia przed wilgocią oraz uszkodzeniami natury mechanicznej. Po użyciu wiertarki najpierw dokładnie ją oczyśćmy z pokrywających ją pyłów i wiór drewna, a następnie rozkręćmy i schowajmy do walizki, w której została kupiona. Jeśli nie mamy zamiaru używać danego sprzętu przez dłuższy czas, postarajmy się schować go w suchym miejscu, gdzie panuje temperatura zbliżona do pokojowej. Zbyt duża wilgoć, a także niskie temperatury, mogą negatywnie wpłynąć na działanie drogich i delikatnych z natury narzędzi.

Jak czyścić elektronarzędzia?

Wspomnieliśmy, że przed schowaniem wiertarki należy ją dokładnie oczyścić. I choć może nam się wydawać, że wystarczy zwyczajne „przedmuchanie” sprzętu, to tak naprawdę trzeba się postarać trochę bardziej, by sprzęt działał bez zarzutu nawet kilka lat po zakupie. Wiertarki, szlifierki, wyrzynarki – wszystkie te narzędzia są szczególnie wystawione na działanie pyłów, które mogą zanieczyścić nawet najmniejsze szczeliny i zakamarki elektronarzędzi. Ich duże nagromadzenie może spowodować awarię i uszkodzenie cennych podzespołów. By tego uniknąć należy sprzęt regularnie czyścić – najlepiej przy użyciu szczotki z miękkiego włosia o niewielkiej główce, dzięki której dotrzemy do trudnodostępnych miejsc, a sam sprzęt nie zostanie porysowany.

Tam, gdzie nie dotrze nawet najmniejsza szczoteczka, tam z pewnością pomocny okaże się strumień sprzężonego powietrza. By jednak nie wdmuchiwać zanieczyszczeń do środka urządzenia, trzeba je najpierw rozkręcić. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi jak proponuje zrobić to producent, by przypadkiem nie uszkodzić drogocennego sprzętu. Korzystając ze sprzężonego powietrza, nie powinniśmy przykładać strumienia zbyt blisko czyszczonego przedmiotu – w przeciwnym wypadku niechybnie uszkodzimy delikatne elementy, bo sprzężone powietrze oddziałuje na czyszczone urządzenie z konkretną siłą (im bliżej narzędzia trzymamy źródło wystrzeliwanego powietrza, tym moc jest większa). Sprzężone powietrze należy „wystrzeliwać” w krótkich seriach. Niektóre elektronarzędzia, zwłaszcza te przeznaczone dla profesjonalistów, są wyposażone w specjalne odsysacze pyłu, które działają równolegle z pracującym urządzeniem i na bieżąco zbierają szkodliwy pył do specjalnego pojemnika.

Jak korzystać z elektronarzędzi?

Na koniec należy wspomnieć również o fundamentalnej prawdzie, która dla wielu może wydawać się truizmem, ale i tak znajdą się też tacy, którzy „wiedzą lepiej”. Podstawowa zasada, która sprawi, że elektronarzędzia będą działały bez problemu i posłużą nam przez długie lata, to korzystanie z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Wracając do przywoływanej tu kilkukrotnie wiertarki – elektronarzędzie to służy do wywiercania dziur w różnej maści materiałach, więc nie powinniśmy próbować nią niczego mieszać ani szlifować.

d20raf8

Dobranie odpowiedniego wiertła do obrabianego materiału to już połowa sukcesu – wiercenie w drewnie przy pomocy wiertła do metalu może zniszczyć nie tylko wiertło (które – przynajmniej teoretycznie – łatwo jest wymienić), ale również całe urządzenie, które może się na przykład w takim wypadku spalić. Pracujący sprzęt należy trzymać pewnym chwytem, by nie uszkodzić łożyska w przekładni. Pamiętajmy też, by nakładać smar na ruchome części urządzenia, a metalowe elementy co jakiś czas naoliwiać.

Dwa słowa podsumowania

Elektronarzędzia PHUABC to sprzęt, który może się przydać w codziennym życiu każdemu z nas. Zwykła wiertarka, odkurzacz, dmuchawa do liści czy rozdrabniarka do gałęzi – nawet nie wiemy, kiedy zajdzie potrzeba, by skorzystać z któregoś z tych elektronarzędzi, kiedy przyjdzie nam wywiercić dziurę w ścianie, posprzątać po remoncie lub uporządkować ogród przed nadejściem zimy. Pamiętajmy, że elektronarzędzia to przedmioty niejednokrotnie drogie i delikatne, z którymi należy obchodzić się z należytą ostrożnością i przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jeśli nie zapomnimy o przedstawionych powyżej radach, które mogą wydawać się proste i oczywiste, ale dają sprawdzony efekt, to sprzęt elektroniczny w naszym warsztacie i domu powinien nam służyć cała lata.

d20raf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20raf8