Trwa ładowanie...

Jak dbać o drzwi, by służyły długie lata?

Drzwi to zakup, który planujemy raz na kilka lat. Czasem zdarza się, że te same skrzydła towarzyszą nam niemalże przez całe życie. Aby jednak zachować je w dobrym stanie, warto wiedzieć, jak wydłużyć żywotność drzwi i czego należy unikać.

Share
Jak dbać o drzwi, by służyły długie lata?Źródło: Invado
d2qxel7

Czyszczenie drzwi

Drzwi, jak każdy element wnętrza, brudzą się. I choć może nie widać tego tak dobrze kurzu na meblach, warto wpisać je do harmonogramu sprzątania domu. Pamiętaj, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale również zawiasy, klamka i ościeżnica. Każdy z tych elementów wymaga pielęgnacji. Zacznij od ościeżnicy, która najszybciej ulega zabrudzeniu, i oczyść ją odkurzaczem z brudu gromadzącego się w zakamarkach. Następnie przyda się letnia woda i miękka szmatka do przetarcia na mokro. Pamiętaj, aby postępować oszczędnie z wodą.

Gdy uporasz się z ościeżnicą, czas na zawiasy, przy których należy postąpić dokładnie tak samo. Kolejny etap to powierzchnia skrzydła. Tu warto wybrać inną szmatkę do czyszczenia, aby nie przenosić brudu z ościeżnicy czy zawiasów na taflę. Pamiętaj, aby do jej czyszczenia nie używać gąbek ani innych drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę. Nie poleca się środków z alkoholem i innymi żrącymi substancjami. Nawet przy silniejszym zabrudzeniu nie stosuj takich metod, bo mogą one skutkować zniszczeniem okleiny i jej przetarciem w danym miejscu. W takich sytuacjach pomoże woda z rozcieńczonym mydłem. Jeśli natomiast znajdziesz ślady palców na skrzydłach, przetrzyj je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem. Zabrudzenie znikną od razu. Na koniec zostaje odświeżenie klamki - najlepiej roztworem wody i octu.

Warunki lokalowe

Pierwszym wrogiem drzwi jest wilgoć. – Jeśli w pomieszczeniu zostaną przekroczone normy wilgotności, drzwi będą ją chłonąć. A przy zawilgoconych skrzydłach nie pomoże już nic innego tylko wymiana – przestrzega Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Dlatego szczególnie sprawdzaj poziom wilgotności w łazience. Równie niekorzystnie na skrzydła wpływa niska temperatura. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt zimno, warto wybrać nie drzwi wewnętrzne, ale np. techniczne. Uważaj również podczas mycia podłóg. Absolutnie niewskazane jest, aby mopem czy szmatką przecierać dolną cześć drzwi, bo powtarzanie takich czynności może wpłynąć na odklejenie się okleiny.

Eksploatacja drzwi

Na żywotność drzwi wpływa także kultura ich codziennego użytkowania. Pamiętaj, aby nie trzaskać drzwiami, zwłaszcza jeśli mają one przeszklenia. Nie zamykaj ich poprzez kopnięcie nogą, tylko delikatnie naciskając na klamkę, którą puszcza się dopiero w momencie zatrzaśnięcia się zamka.

d2qxel7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qxel7
d2qxel7