Jak czyścić rolety okienne?
Materiałowe rolety okienne stają się coraz popularniejszą osłoną okna. Żeby jednak zawsze wyglądały tak efektownie jak na początku, należy odpowiednio o nie dbać. Regularne i poprawne czyszczenie rolet wpływa nie tylko na ich estetykę, ale również na ich długie bezawaryjne użytkowanie.
21.02.2017 | aktual.: 12.04.2017 11:50
Rolety okienne mogą być wykonane z rozmaitych tkanin, różnie reagujących na wodę czy detergenty. Zanim pochopnie zabierzemy się do działania i postanowimy roletę uprać lub wyczyścić silnym środkiem czyszczącym, sprawdźmy, czy producent nie załączył do rolet odpowiedniej instrukcji dotyczącej pielęgnacji i konserwacji.
Czym czyścić rolety?
Podstawą pielęgnacji rolet jest jej regularność. By nie dopuścić do zbyt dużych zabrudzeń, roletę należy systematycznie odkurzać. Najlepiej robić to odkurzaczem, przy delikatnej sile ssącej, używając do tego czystej końcówki. Jeśli warstwa kurzu na rolecie jest niewielka, zamiast odkurzacza można użyć specjalnego wałka z warstwą klejącą, którym szybko zbierzemy powierzchowne zanieczyszczenia. Można do tego użyć również wilgotnej czystej szmatki. Mokrą szmatką należy również co jakiś czas przecierać mechanizm rolety, pamiętając by woda nie wciekała do wnętrza kasety. Regularne odkurzanie rolet może sprawić, że to będzie jedyna czynność pielęgnacyjna, jaką będziemy musieli przy nich wykonywać. Wcześnie zbierany kurz nie będzie miał możliwości wniknięcia w tkaninę, więc pozwoli to uniknąć głębszych zabrudzeń.
Co jednak zrobić, jeśli na rolecie pojawią plamy lub inne brudne ślady? W takim przypadku trudno uniknąć użycia detergentu, gdyż samą wodą możemy jedynie rozetrzeć plamę. Trzeba pamiętać, że roleta jest wyeksponowana na światło słoneczne, więc każdy zaciek na materiale będzie bardzo widoczny. Mniejsze plamki możemy spróbować zetrzeć np. gumką do ścierania, jednak jeśli są one większymi zabrudzeniami – konieczne jest użycie wody ze środkiem myjącym. Najlepiej wybrać łagodny detergent – mydło lub płyn do naczyń, które nie niosą za sobą ryzyka uszkodzenia materiału lub jego wytarcia. Środek myjący delikatnie wcieramy w roletę gąbką, a po usunięciu plamy mokrą gąbką usuwamy z tkaniny pozostałości detergentu. Na koniec należy dokładnie osuszyć roletę – najlepiej suchą i chłonną szmatką, a następnie pozostawić tkaninę rozwiniętą , do momentu aż będzie całkowicie sucha.
Jak czyścić rolety rzymskie?
Rolety rzymskie są wykonane z bardziej odpornych tkanin i wiele z nich można czyścić chemicznie, a nawet prać. Dzięki swojej konstrukcji, tkaninę można bez problemu zdemontować i następnie oddać ją na przykład do pralni chemicznej. Warto jednak widzieć, że po upraniu rolety rzymskiej jej kolor może lekko wypłowieć.
Błędy popełniane przy czyszczeniu rolet
Specyfika rolet polega na tym, że materiał nie może być zdeformowany, bo wówczas roleta nie spełnia swojej funkcji. Podstawowym błędem przy czyszczeniu rolet jest zbytnie moczenie tkaniny, która przez nadmiar wody może się odkształcić. Nie wolno też zbyt mocno ścierać gąbką zanieczyszczeń, gdyż może to doprowadzić do odbarwienia materiału. Rażącym błędem jest wkładanie rolety do pralki, gdyż istnieje ogromne ryzyko, że tkanina po takim praniu nie będzie się nadawała do powieszenia na oknie. Rolety z racji tego, że są często pokryte gumą, nie mogą być prasowane żelazkiem. Grozi to całkowitym zniszczeniem tkaniny i uszkodzeniem samego żelazka. Jeśli zdarzyło się nam zamoczyć roletę, najlepiej wysuszyć ją kładąc na płaskiej powierzchni, by podczas wysychania nie pogniotła się.