Jak czyścić i pielęgnować drzwi? Sprawdzone patenty
Drzwi są jednym z rzadziej wymienianych elementów wystroju wnętrza. Podczas rutynowych porządków wystarczy przecierać je suchą szmatką, jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić bardziej szczegółowy przegląd.
Konserwacja zawiasów
Skrzypiące drzwi to domowy koszmar, dlatego raz na jakiś czas warto je nasmarować. Aby tego dokonać, musisz nieco unieść skrzydło drzwi. Jeśli pracujesz w pojedynkę, na czas smarowania zawiasów konieczne będzie podłożenie pod skrzydło listewki, która je utrzyma. Najłatwiej wcześniej przygotowaną podkładkę wsunąć pod drzwi stopą, upewnić się, że stoją stabilnie i rozpocząć akcję smarowanie.
– Zaczynamy zawsze od zawiasów, które są na górze – zaznacza Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Do konserwacji zawiasów możesz wykorzystać sklepową chemię, dostępną we wszystkich marketach budowlanych i salonach sprzedaży drzwi, ale możesz także posłużyć się domowymi sposobami. Na skrzypiące zawiasy pomaga grafit z ołówka połączony z olejem, ale też zwykła wazelina. Po wprowadzeniu smaru, drzwi osadź na swoim miejscu, następnie kilka razy otwórz je i zamknij.
Mycie skrzydeł
- Do czyszczenia drzwi warto wykorzystać odkurzacz, a w nim końcówkę z wąskim zakończeniem i szczotką. Pozwoli ona dokładnie usunąć kurz i oczyścić zawiasy – radzi Adam Hucz. Ma to znaczenie zwłaszcza przy tradycyjnych drzwiach przylgowych, bo w zagłębieniu przylgi osadza się najwięcej brudu. Szczególną uwagę zwróć na drzwi kuchenne, zwłaszcza jeśli gotujesz na gazie, bo wtedy kleista maź osadza się na okolicznych sprzętach i meblach.
Kolejny krok to czyszczenie na mokro
Pamiętaj jednak, że drzwi okleinowane, drewniane czy fornirowane nie przepadają za zbyt dużą dawką wilgoci. Najlepiej sprawdzi się mocno odciśnięta ściereczka z mikrofibry. Nie wymaga ona stosowania środków chemicznych – wystarczy sama woda w pokojowej temperaturze. Na drzwiach w okleinie ryflowanej zabrudzenia są mniej widoczne, ale gładka okleina, zwłaszcza w jednolitym kolorze bardziej uwidatnia np. odciski palców. W takim przypadku zazwyczaj musimy dodatkowo wspomóc się jakimś detergentem.
– Jednak nie na bazie alkoholu, który może powodować trwałe odbarwienia – przestrzega Adam Hucz. W wodzie lepiej rozpuścić odrobinę szarego mydła, płynu do mycia naczyń lub dziecięcego szamponu. Takie mycie zaczynaj zawsze od dołu skrzydła. Detergent koniecznie należy zmyć. W następnej kolejności przetrzyj drzwi samą wodą – tę czynność dla odmiany zacznij od góry. Pomaga to uniknąć powstawania zacieków i nieestetycznych maz – zwłaszcza na drzwiach okleinowanych.
Jeśli uporczywe plamy mimo to nie zeszły, można wypróbować babciny patent polegający na przetarciu silnie zabrudzonych miejsc przeciętym na pół surowym ziemniakiem, a później przemyć zwykłą wodą.
Przeszklenia w drzwiach możesz umyć płynem do szyb lub wodą z octem i kroplą gliceryny. Uważaj jednak, by woda nie dostała się w przestrzeń między szybą a ramą.