Trwa ładowanie...

Jak czyścić i pielęgnować drzwi? Sprawdzone patenty

Drzwi są jednym z rzadziej wymienianych elementów wystroju wnętrza. Podczas rutynowych porządków wystarczy przecierać je suchą szmatką, jednak raz na jakiś czas warto przeprowadzić bardziej szczegółowy przegląd.

Jak czyścić i pielęgnować drzwi? Sprawdzone patentyŹródło: Shutterstock.com
d1kmle1
d1kmle1

Konserwacja zawiasów

Skrzypiące drzwi to domowy koszmar, dlatego raz na jakiś czas warto je nasmarować. Aby tego dokonać, musisz nieco unieść skrzydło drzwi. Jeśli pracujesz w pojedynkę, na czas smarowania zawiasów konieczne będzie podłożenie pod skrzydło listewki, która je utrzyma. Najłatwiej wcześniej przygotowaną podkładkę wsunąć pod drzwi stopą, upewnić się, że stoją stabilnie i rozpocząć akcję smarowanie.

– Zaczynamy zawsze od zawiasów, które są na górze – zaznacza Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado. Do konserwacji zawiasów możesz wykorzystać sklepową chemię, dostępną we wszystkich marketach budowlanych i salonach sprzedaży drzwi, ale możesz także posłużyć się domowymi sposobami. Na skrzypiące zawiasy pomaga grafit z ołówka połączony z olejem, ale też zwykła wazelina. Po wprowadzeniu smaru, drzwi osadź na swoim miejscu, następnie kilka razy otwórz je i zamknij.

Mycie skrzydeł

- Do czyszczenia drzwi warto wykorzystać odkurzacz, a w nim końcówkę z wąskim zakończeniem i szczotką. Pozwoli ona dokładnie usunąć kurz i oczyścić zawiasy – radzi Adam Hucz. Ma to znaczenie zwłaszcza przy tradycyjnych drzwiach przylgowych, bo w zagłębieniu przylgi osadza się najwięcej brudu. Szczególną uwagę zwróć na drzwi kuchenne, zwłaszcza jeśli gotujesz na gazie, bo wtedy kleista maź osadza się na okolicznych sprzętach i meblach.

Kolejny krok to czyszczenie na mokro

Pamiętaj jednak, że drzwi okleinowane, drewniane czy fornirowane nie przepadają za zbyt dużą dawką wilgoci. Najlepiej sprawdzi się mocno odciśnięta ściereczka z mikrofibry. Nie wymaga ona stosowania środków chemicznych – wystarczy sama woda w pokojowej temperaturze. Na drzwiach w okleinie ryflowanej zabrudzenia są mniej widoczne, ale gładka okleina, zwłaszcza w jednolitym kolorze bardziej uwidatnia np. odciski palców. W takim przypadku zazwyczaj musimy dodatkowo wspomóc się jakimś detergentem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

– Jednak nie na bazie alkoholu, który może powodować trwałe odbarwienia – przestrzega Adam Hucz. W wodzie lepiej rozpuścić odrobinę szarego mydła, płynu do mycia naczyń lub dziecięcego szamponu. Takie mycie zaczynaj zawsze od dołu skrzydła. Detergent koniecznie należy zmyć. W następnej kolejności przetrzyj drzwi samą wodą – tę czynność dla odmiany zacznij od góry. Pomaga to uniknąć powstawania zacieków i nieestetycznych maz – zwłaszcza na drzwiach okleinowanych.

Jeśli uporczywe plamy mimo to nie zeszły, można wypróbować babciny patent polegający na przetarciu silnie zabrudzonych miejsc przeciętym na pół surowym ziemniakiem, a później przemyć zwykłą wodą.
Przeszklenia w drzwiach możesz umyć płynem do szyb lub wodą z octem i kroplą gliceryny. Uważaj jednak, by woda nie dostała się w przestrzeń między szybą a ramą.

d1kmle1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1kmle1