Trwa ładowanie...
d1t2780

Jak bez wysiłku posprzątać łazienkę?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak bez wysiłku posprzątać łazienkę?
(Shutterstock)
d1t2780

Utrzymanie sanitariatów w czystości to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny. Aby do minimum ograniczyć kontakt z drobnoustrojami i wyeliminować ryzyko powstania osadów, które mogą naruszyć zewnętrzną powłokę ceramiki, konieczna jest jej systematyczna pielęgnacja. Podpowiadamy, jak bez wysiłku posprzątać łazienkę.

Stały kontakt z wodą i detergentami oraz intensywne użytkowanie to czynniki najpowszechniej wpływające na stan sanitariatów łazienkowych. Ceramika to bardzo trwały materiał. By jednak zachować estetyczny wygląd i chronić domowników przed drobnoustrojami, wymaga odpowiedniej konserwacji. Choć preparaty przeznaczone do usuwania uporczywych osadów charakteryzuje wysoka skuteczność działania, przy częstym stosowaniu mogą one uszkodzić szkliwioną powłokę ceramiki. Jak więc chronić łazienkowe sanitariaty?

Sprzątanie łazienki: umywalka

d1t2780

Ślady pasty do zębów, kosmetyków do makijażu czy mydła to jedne z częstszych, a zarazem najprostszych do usunięcia zanieczyszczeń. Przyschnięte plamy łatwo wyczyścisz roztworem wody z płynem do mycia naczyń, do rozprowadzenia którego posłuży miękka strona gąbki. Aby nadać powierzchni umywalki połysk, po umyciu możesz wypolerować ją bawełnianą szmatką. Innych specyfików wymagają osady spowodowane twardą wodą. – Do usunięcia tego typu nalotu warto wykorzystać mieszankę 500 ml octu z trzema łyżkami sody oczyszczonej – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

– Jeśli osad przybrał już postać trudnego do wyczyszczenia kamienia, obłóż go gazą nasączoną octem i pozostaw mniej więcej na godzinę. Pamiętaj także o dokładnym wyczyszczeniu trudno dostępnych miejsc - na styku umywalki z armaturą oraz bezpośrednio przy odpływie. To właśnie w tych punktach powłoka ceramiki jest najbardziej narażona na uszkodzenie – dodaje. By uniknąć powstawania trwałych zanieczyszczeń, należy przeprowadzać opisane wyżej czynności raz w tygodniu.

Sprzątanie łazienki: bidet i miska sedesowa

Choć najnowsze badania z zakresu higieny gospodarstwa domowego wykazują, że toaleta nie jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience, występujące tam bakterie mogą powodować groźne dla ludzkiego organizmu infekcje. Ważna przy pielęgnacji tego typu ceramiki jest więc dokładna i systematyczna dezynfekcja. Warto przynajmniej dwa razy w tygodniu odkazić muszlę specjalnym żelem lub płynem antybakteryjnym ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi, w których najczęściej nawarstwia się kamień. Obfite nagromadzenie takiego nalotu może skutkować pojawieniem się ciemnych zacieków, których usunięcie będzie wymagało użycia innych środków.

d1t2780

To też cię zainteresuje: Jak wywabić najtrudniejsze plamy z dywanu?

Ponieważ powierzchnia sanitariatów jest podatna na zarysowania, warto wybierać detergenty bez dodatku granulatu. Alternatywą mogą okazać się domowe mieszanki, do przygotowania których wykorzystuje się produkty spożywcze. Skuteczną bronią w walce z kamieniem jest np. soda oczyszczona. Aby stworzyć pastę, która wyczyści nawet najbardziej zabrudzone miejsca, wystarczy dodać odrobinę wody do 150 g substancji. Mieszankę wetrzyj i pozostawiamy na 30 minut. Następnie zmyj ją i spłucz wodą.

Ślady rdzy usuniesz roztworem octu z wodą w proporcji 2:1. Dzięki jego właściwościom odkażającym zyskasz także pewność, że miska i bidet są dodatkowo zdezynfekowane.

Sprzątanie łazienki: na wysoki połysk

Dzięki śnieżnej bieli i błyszczącej powierzchni ceramiki łazienka robi wrażenie sterylnego, higienicznego pomieszczenia. Aby utrzymać ten efekt na dłużej, wybierz środki, które nie naruszą zewnętrznej powłoki sanitariatu. - Oprócz domowych specyfików zastosowanie znajdą delikatne detergenty w formie płynu lub mleczka – podpowiada Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. - Niepolecane są natomiast środki z granulatem, proszki lub pasty polerskie. Warto wyeliminować także szorstką myjkę lub szczotkę, zastępując je miękką gąbką. Po dokładnym wyczyszczeniu ceramiki wytrzyj powierzchnię do sucha, a następnie wypoleruj bawełnianą ścierką – dodaje.

Jeśli chcesz przywrócić łazience świeżość i sterylność, a zapach środków chemicznych jest dla ciebie zbyt drażniący, możesz w tym celu wykorzystać sok z cytryny. Nasączoną nim ściereczką wyczyść zabrudzenia, potem opłucz sanitariat wodą i wytrzyj do sucha.

d1t2780

Podziel się opinią

Share

d1t2780

d1t2780