Jadalnia - w kuchni czy w salonie?
Podczas wyboru miejsca na jadalnię, powinniśmy przede wszystkim uwzględnić potrzeby i styl życia rodziny. Ważny jest na pewno układ i wielkość pomieszczeń w domu. Jest kilka rozwiązań, które można rozważyć, wybierając jej umiejscowienie i aranżację. Oto najpopularniejsze z nich.
Idealnie zaplanowana jadalnia będzie spełniała swoje podstawowe zadania, wpasowując się w styl życia rodziny. Dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna.
10.04.2013 11:41
Jadalnia w kuchni
Jeżeli wielkość kuchni jest wystarczająca, by urządzić w niej jadalnię, warto rozważyć taką możliwość. Głównie z tego powodu, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i najbardziej funkcjonalne, jeśli chodzi np. o serwowanie posiłków. Niewielka odległość, ułatwiająca przenoszenie naczyń i dodatkowo wszystko, co niezbędne, znajduje się pod ręką. Trzeba natomiast pamiętać, że w przypadku jadalni umiejscowionej w kuchni, cały kuchenny rozgardiasz będzie z niej widoczny. Warto w takim przypadku zadbać o właściwą aranżację strefy kuchennej, tak by mieć możliwość choć częściowego jej osłonięcia. Dobrze jest o to zadbać szczególnie wtedy, gdy z jadalni mają korzystać nie tylko domownicy, ale również goście. W końcu spożywać uroczyste posiłki powinniśmy raczej w estetycznym otoczeniu, z dala od codziennego domowego zgiełku.
Jadalnia w salonie
Takie umiejscowienie jadalni jest zdecydowanie bardziej korzystne w przypadku bardziej uroczystych i oficjalnych posiłków. Urządzając jadalnię w salonie powinniśmy zadbać jednak o to, by znalazła się ona w dogodnym miejscu – takim, by korzystanie z niej nie kolidowało z funkcjonalnością pozostałych stref w salonie, np. wypoczynkową. Słabą stroną umiejscowienia jadalni w salonie jest to, że znacznie wydłużona jest droga serwowania posiłków. Minusem takiego rozwiązania, podobnie jak kuchni zamkniętych, jest też ograniczony kontakt osoby przygotowującej posiłki z resztą domowników i gości. Ze względu na ten fakt, optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zlokalizowanie jadalni na granicy otwartej kuchni i salonu.
Jadalnia na granicy kuchni i salonu
Coraz częściej jadalnia stanowi element otwartej części dziennej i jest zlokalizowana na granicy kuchni i salonu. Takie usytuowanie to nie tylko wyraz aktualnej mody, ale przede wszystkim faktu, że jest to najbardziej funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Na pewno sprzyja integracji domowników i łączy w sobie korzyści poprzednich rozwiązań. Dodatkowo można je zastosować tak w dużym, jak i nieco mniejszy mieszkaniu, bo pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Dzięki jadalni usytuowanej w otwartej strefie dziennej, osoba przygotowująca posiłek nie jest wykluczona z rozmów i uczestnictwa w życiu rodziny. Domownicy mogą spędzać czas razem, robiąc jednocześnie coś innego i nie tracąc ze sobą kontaktu. W takim przypadku trzeba natomiast pamiętać o konieczności zharmonizowania wystroju poszczególnych stref. Aranżacja jadalni pod względem stylu i dekoracji powinna korespondować z wystrojem tak kuchni, jak i salonu.
Jadalnia w osobnym pomieszczeniu
Alternatywą dla poprzednich propozycji jest wygospodarowanie dla jadalni osobnego pomieszczenia. To rozwiązanie nie jest co prawda powszechnie stosowane, głównie z uwagi na konieczność przeznaczenia dodatkowego pomieszczenia, ale ta koncepcja też ma swoich zwolenników. Jednak, by taka jadalnia spełniała swoją funkcję, powinna mieć odpowiedni metraż, być przestronna i posiadać miejsce na inne sprzęty oprócz stołu i krzeseł np. kredens na zastawę i sztućce. Tak zlokalizowana jadalnia jest bardzo reprezentacyjna i świetnie nadaje się na większe przyjęcia i wspólne celebrowanie uroczystych posiłków. Dzięki wydzieleniu jadalni w osobnym pomieszczeniu, uczestnicy spotkania nie przeszkadzają domownikom niebiorącym udziału w przyjęciu, np. małym dzieciom. Niestety, jadalnia w takiej formie, w praktyce pojawia się zwykle tylko w dużych rezydencjach.