Jadalnia w dobrym świetle. Aranżacje nowoczesnej jadalni z oknem

Jadalnia w dobrym świetle. Aranżacje nowoczesnej jadalni z oknem

22.08.2013 11:37

Najważniejszym elementem nowoczesnej jadalni jest stół - to on decyduje o ustawieniu pozostałych mebli. Równie istotny jest sposób jej oświetlenia światłem naturalnym - okno w jadalni zapewnia niebanalne widoki podczas wspólnych posiłków...

W otwartej przestrzeni nowoczesnych domów jadalnia usytuowana na wprost drzwi balkonowych jest zwykle częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też jej wystrój jest zwykle spójny z pozostałymi wnętrzami. Jeżeli jednak chcesz oddzielić od siebie poszczególne aneksy, uzupełnij je dodatkami o odmiennym charakterze, pod stołem w jadalni rozłóż na przykład kolorowy dywan podkreślający rangę strefy jadalnianej.

1 / 7

Okna jadalni z widokiem na ulicę

Obraz
© Dekoral

Pomiędzy stołem a innymi meblami oraz ścianą i oknem w jadalni zachowaj odstęp co najmniej 80 centymetrów. Taka odległość ułatwi przemieszczanie się wokół niego, wygodne serwowanie posiłków, a także swobodne odsunięcie krzesła. Jeżeli okna w jadalni nie wychodzą na ogród, lecz na ulicę, zamontuj w nich rolety lub żaluzje kadrujące widok.

2 / 7

Stół przy oknie

Obraz
© Pella

Najlepiej jest umieścić stół jadalniany blisko okna lub naturalnego źródła światła (na przykład przy ściance z luksferów) oraz umieścić oświetlenie nad stołem na wysokości, która nie będzie przeszkadzała siedzącym przy nim gościom. Optymalne jest doświetlenie jadalni oknami z dwóch stron.

3 / 7

Okna ze szprosami - potęga tradycji

Obraz
© Oknoplast

Duże przeszklenia ze szprosami chętnie stosuje się w domach o tradycyjnej architekturze, dlatego też wystrój jadalni, dla której tłem są właśnie takie okna, powinien się koncentrować na przykład wokół materiałów naturalnych - mile widziany stół z drewna, wikliny, a zamiast krzeseł z jednej strony długa ława.

4 / 7

Gdy słońce w jadalni może zaszkodzić...

Obraz
© Fritz Hansen

Szklany stół o metalowej ramie optycznie powiększy jadalnię. To wnętrze możesz też potraktować jako domową galerię sztuki, gdzie wyeksponujesz rodzinną galerię zdjęć czy obrazów, wówczas jednak zamontuj w oknach rolety, by pod wpływem intensywnego nasłonecznienia kolory zbyt szybko nie wyblakły.

5 / 7

Stół w wykuszu

Obraz

Rozkład stołu i krzeseł uzależnij od powierzchni, którą dysponujesz. Nie stawiaj jednak stołu zbyt blisko ściany, tak by siedzące przy nim osoby nie musiały się w nią wpatrywać. Najdogodniejszą lokalizacją dla jadalni lub choćby kącika ze stołem jest wykusz - otoczony oknami z trzech stron, tworzący naturalną wnękę umożliwiającą komfortowe spożywanie posiłków z widokiem na ogród. Wybierając do jadalni okrągły stół, pamiętaj, że przy takim o średnicy około 1,2 m zmieszczą się cztery krzesła, natomiast blaty o średnicy około 1,5 m są dostosowane do ośmiu krzeseł.

6 / 7

Towarzystwo dla stołu

Obraz
© Huelsta

Ponieważ głównym elementem dekoracyjnym w jadalni jest stół, pozostałe meble dobierz tak, by do niego pasowały. W zależności od powierzchni, jaką dysponujesz, ustaw wokół niego krzesła, fotele albo stołki. Pamiętaj jednak, że do stołu w jadalni nie pasują wysokie krzesła. By nogi siedzących przy nim osób wygodnie mieściły się pod stołem, odległość do siedzenia krzesła musi wynosić około 20 cm.

7 / 7

Jasno w jadalni

Obraz
© IKEA

Krzesła do jadalni o wysokich oparciach i z obiciem w jasnych kolorach dodają przestrzeni elegancji. Jeżeli używasz różnych krzeseł, powinny one mieć ten sam kolor, wykończenie lub fakturę, żeby stworzyć wrażenie spójności we wnętrzu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)