Trwa ładowanie...

Jacuzzi w domu

Do niedawna z dobroczynnego działania hydromasażu można było korzystać jedynie w spa, ale dziś jacuzzi to coraz popularniejsze wyposażenie nowoczesnej łazienki. Wanny z hydromasażem mają jednak swoje wymagania.

Jacuzzi w domuŹródło: Shutterstock
d4lmfb2
d4lmfb2

Do niedawna z dobroczynnego działania hydromasażu można było korzystać jedynie w spa, ale dziś jacuzzi to coraz popularniejsze wyposażenie nowoczesnej łazienki. Wanny z hydromasażem mają jednak swoje wymagania.

Nazwa "jacuzzi' wywodzi się od włoskiego nazwiska właściciela firmy, która wyprodukowała i opatentowała pierwszą wannę z hydromasażem. Produkt zaczął zdobywać rynek w roku 1970. Dzisiaj mianem jacuzzi określamy wiele modeli wanien - od najprostszych po niezwykle skomplikowane, dodatkowo wyposażone i precyzyjnie sterowane. Jacuzzi przeznaczone do użytku domowego mają różne kształty, niekiedy przypominają zwykłą wannę, ale mogą być też okrągłe, owalne, narożne, jedno- lub dwuosobowe. Modele przyścienne występują w wersji lewej i prawej, w zależności od wymagań przestrzennych łazienki.

Rodzaje jacuzzi w domu

Dysze umieszczone w jacuzzi oferują masaż wodny, wodno-powietrzny lub jedynie powietrzny. Strumień wody ukierunkowany na daną część ciała stymuluje ją i masuje. W zależności od liczby dysz (najczęściej spotka się od 4 do 12) może być on skierowany na: plecy, ramiona, kark, biodra, nogi i stopy. Natomiast sprężone powietrze dodatkowo dotlenia skórę i ma na nią dobroczynny wpływ. W specjalnych dyszach, czyli jetach, miesza się woda z bąbelkami powietrza, co daje pożądaną kombinację.

Wanna, najczęściej wykonana z akrylu, wyposażona jest w otwory z zagłębieniami na dysze, co daje komfort podczas kąpieli, gdyż nie wyczuwa się miejsc ich montażu. Jacuzzi jest połączone z agregatem (zwykle o mocy 1 kW), który pompuje wodę i/lub powietrze. Niektóre modele wanien mają regulowane dysze, dzięki czemu możesz je ustawić w taki sposób, by docierały np. do wybranej partii mięśni. Na kark może być skierowana dysza turbinowa umożliwiająca masaż okrężny. Powietrze do jacuzzi wtłaczają dysze lub otwory w dnie wanny. Pozwalają na tzwz. masaż perełkowy, czyli polegający na muskaniu ciała drobnymi bąbelkami.

d4lmfb2

Na brzegu obudowy wanny wmontowany jest sterownik, za pomocą którego możesz włączać hydromasaż lub masaż perełkowy. W zależności od modelu będzie tam też przełącznik sterujący podświetleniem wody, natężeniem strumieni, odłączaniem poszczególnych dysz, regulacją siły powietrza oraz rodzajem masażu (pulsacyjny lub skokowy). Droższe wanny z hydromasażem mają programator służący do ustawienia ulubionego programu o wybranej sile działania i temperaturze, który włącza się zdalnie.

Kupno i montaż jacuzzi w domu

Najprostszą wannę z hydromasażem kupisz już za 1500 zł. Warto sprawdzić podczas wyboru modelu, czy dana cena obejmuje komplet elementów: jacuzzi, pompę, stelaż, nóżki, a także obudowę. Niekiedy elementy te są wyceniane oddzielnie.

Do montażu konieczne jest podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa prace powinno się powierzyć specjaliście. Wanna stabilizowana jest na aluminiowym stelażu lub nóżkach, przy czym jej obudowa nie może być połączona na stałe z podłogą czy ścianą, ze względu na przenoszenie drań powstających w czasie pracy jacuzzi. Niektóre modele można montować w posadzce. Łatwiejszy dostęp do instalacji jest w wannach ustawianych na posadzce, gdyż obudowę boczną łatwo się zdejmuje.

Konserwacja i czyszczenie jacuzzi w domu

Odpowiednie mycie instalacji przeznaczonej do hydromasażu jest konieczne, gdyż wszelkie szczeliny sprzyjają osadzaniu się zanieczyszczeń, kamienia, osadu z kosmetyków, mydła oraz wilgoci, która ułatwia rozwój glonów i bakterii chorobotwórczych.

d4lmfb2

Wśród różnych rodzajów jacuzzi znajdziemy modele wyposażone w system osuszania przewodów i dysz po kąpieli. Niektóre dodatkowo dezynfekują instalację doprowadzającą wodę i powietrze oraz usuwają z nich nieczystości.

W prostszych modelach jacuzzi konieczne jest zadbanie o to, aby wszystkie przewody doprowadzające wodę miały zachowany należyty spadek pozwalający po skorzystaniu z wanny na jej swobodny odpływ do kanalizacji. Niezbędne jest też przeprowadzanie regularnej dezynfekcji poprzez włączanie hydromasażu w wannie z wodą i specjalnym środkiem czyszczącym. Zazwyczaj zaleca się ją przeprowadzać co 5 kąpieli. Mycie powinno trwać około 10 minut. Następnie wodę z płynem dezynfekującym należy wypuścić i wannę wypłukać poprzez ponowne włączenie dysz zakrytych wodą. Dysze tłoczące powietrze po opróżnieniu jacuzzi powinny być włączane, aby wypchnęły z kanalików zalegającą w nich wodę.

d4lmfb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lmfb2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj