Jacuzzi w domu
Do niedawna z dobroczynnego działania hydromasażu można było korzystać jedynie w spa, ale dziś jacuzzi to coraz popularniejsze wyposażenie nowoczesnej łazienki. Wanny z hydromasażem mają jednak swoje wymagania.
Nazwa "jacuzzi' wywodzi się od włoskiego nazwiska właściciela firmy, która wyprodukowała i opatentowała pierwszą wannę z hydromasażem. Produkt zaczął zdobywać rynek w roku 1970. Dzisiaj mianem jacuzzi określamy wiele modeli wanien - od najprostszych po niezwykle skomplikowane, dodatkowo wyposażone i precyzyjnie sterowane. Jacuzzi przeznaczone do użytku domowego mają różne kształty, niekiedy przypominają zwykłą wannę, ale mogą być też okrągłe, owalne, narożne, jedno- lub dwuosobowe. Modele przyścienne występują w wersji lewej i prawej, w zależności od wymagań przestrzennych łazienki.
Rodzaje jacuzzi w domu
Dysze umieszczone w jacuzzi oferują masaż wodny, wodno-powietrzny lub jedynie powietrzny. Strumień wody ukierunkowany na daną część ciała stymuluje ją i masuje. W zależności od liczby dysz (najczęściej spotka się od 4 do 12) może być on skierowany na: plecy, ramiona, kark, biodra, nogi i stopy. Natomiast sprężone powietrze dodatkowo dotlenia skórę i ma na nią dobroczynny wpływ. W specjalnych dyszach, czyli jetach, miesza się woda z bąbelkami powietrza, co daje pożądaną kombinację.
Wanna, najczęściej wykonana z akrylu, wyposażona jest w otwory z zagłębieniami na dysze, co daje komfort podczas kąpieli, gdyż nie wyczuwa się miejsc ich montażu. Jacuzzi jest połączone z agregatem (zwykle o mocy 1 kW), który pompuje wodę i/lub powietrze. Niektóre modele wanien mają regulowane dysze, dzięki czemu możesz je ustawić w taki sposób, by docierały np. do wybranej partii mięśni. Na kark może być skierowana dysza turbinowa umożliwiająca masaż okrężny. Powietrze do jacuzzi wtłaczają dysze lub otwory w dnie wanny. Pozwalają na tzwz. masaż perełkowy, czyli polegający na muskaniu ciała drobnymi bąbelkami.
Na brzegu obudowy wanny wmontowany jest sterownik, za pomocą którego możesz włączać hydromasaż lub masaż perełkowy. W zależności od modelu będzie tam też przełącznik sterujący podświetleniem wody, natężeniem strumieni, odłączaniem poszczególnych dysz, regulacją siły powietrza oraz rodzajem masażu (pulsacyjny lub skokowy). Droższe wanny z hydromasażem mają programator służący do ustawienia ulubionego programu o wybranej sile działania i temperaturze, który włącza się zdalnie.
Kupno i montaż jacuzzi w domu
Najprostszą wannę z hydromasażem kupisz już za 1500 zł. Warto sprawdzić podczas wyboru modelu, czy dana cena obejmuje komplet elementów: jacuzzi, pompę, stelaż, nóżki, a także obudowę. Niekiedy elementy te są wyceniane oddzielnie.
Do montażu konieczne jest podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Dla zagwarantowania bezpieczeństwa prace powinno się powierzyć specjaliście. Wanna stabilizowana jest na aluminiowym stelażu lub nóżkach, przy czym jej obudowa nie może być połączona na stałe z podłogą czy ścianą, ze względu na przenoszenie drań powstających w czasie pracy jacuzzi. Niektóre modele można montować w posadzce. Łatwiejszy dostęp do instalacji jest w wannach ustawianych na posadzce, gdyż obudowę boczną łatwo się zdejmuje.
Konserwacja i czyszczenie jacuzzi w domu
Odpowiednie mycie instalacji przeznaczonej do hydromasażu jest konieczne, gdyż wszelkie szczeliny sprzyjają osadzaniu się zanieczyszczeń, kamienia, osadu z kosmetyków, mydła oraz wilgoci, która ułatwia rozwój glonów i bakterii chorobotwórczych.
Wśród różnych rodzajów jacuzzi znajdziemy modele wyposażone w system osuszania przewodów i dysz po kąpieli. Niektóre dodatkowo dezynfekują instalację doprowadzającą wodę i powietrze oraz usuwają z nich nieczystości.
W prostszych modelach jacuzzi konieczne jest zadbanie o to, aby wszystkie przewody doprowadzające wodę miały zachowany należyty spadek pozwalający po skorzystaniu z wanny na jej swobodny odpływ do kanalizacji. Niezbędne jest też przeprowadzanie regularnej dezynfekcji poprzez włączanie hydromasażu w wannie z wodą i specjalnym środkiem czyszczącym. Zazwyczaj zaleca się ją przeprowadzać co 5 kąpieli. Mycie powinno trwać około 10 minut. Następnie wodę z płynem dezynfekującym należy wypuścić i wannę wypłukać poprzez ponowne włączenie dysz zakrytych wodą. Dysze tłoczące powietrze po opróżnieniu jacuzzi powinny być włączane, aby wypchnęły z kanalików zalegającą w nich wodę.