Trwa ładowanie...

Izolacja fundamentów domu - ryzyko i porady praktyczne

Błędnie lub niewystarczająco zabezpieczone fundamenty domu oznaczają wilgoć, a w najgorszym wypadku - pleśń i grzyb. By uniknąć tej sytuacji, trzeba zastosować odpowiednie materiały i techniki już na początkowym etapie budowy domu

Izolacja fundamentów domu - ryzyko i porady praktyczneŹródło: shutterstock
d3ixr00
d3ixr00

Wilgoć w murach może wyrządzić szkody, których naprawa będzie wybitnie utrudniona oraz bardzo kosztowna.

Najczęstsze ryzyko związane z wilgotnymi murami to:

  • Przemarzanie i utrata ochrony termicznej
  • Degradacja wytrzymałości ścian i wpływ na całą konstrukcję domu
  • Zanieczyszczenia organiczne - zielone naloty z mikroorganizmów
  • Zalanie piwnicy i niżej położonych elementów domu

Zabezpieczeniem jest profesjonalne i szczelne wykonanie izolacji fundamentów.

d3ixr00

Izolacje w projekcie budowlanym
Opis wszystkich izolacji powinien być zawarty w projekcie domu. Dodatkowo przyjęte jest dołączanie rysunku wskazującego, w jaki sposób zaizolowano ściany fundamentowe. W ramach projektu określone są użyte materiały, ich właściwości, grubości zastosowanych powłok.

Izolacje przeciwwilgociowe – hydroizolacja pozioma
Są to izolacje, których zadaniem jest ochrona elementów konstrukcji budowlanych przed wodą niewywierającą ciśnienia. Odpowiadają więc za zabezpieczenie przed wsiąkającą wodą opadową oraz podciąganiem kapilarnym (nasiąknięty mur podciąga wodę do góry i rozprowadza po ścianach domu).

Miejscem zastosowania tego typu izolacji są fundamenty umieszczone powyżej poziomu wód gruntowych. Najczęściej wykonywane są one z emulsji asfaltowych lub lepiku czy papy klejonej do podłoża.

Porada praktyka: „Jeśli przy intensywnych opadach występuje zagrożenie gromadzenia się wody wokół domu, należy pomyśleć o wykonaniu dodatkowo drenażu.

d3ixr00

Hydroizolacja pionowa
Jest to izolacja osłaniająca fundamenty domu od strony gruntu. W przypadku jej braku ściany budynku nasiąkałyby wodą. Izolacja układana jest na ścianie fundamentowej i osłaniana materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowo izolację zabezpieczamy przed uszkodzeniami mechanicznymi, folią kubełkową, lub tez docelowo dodatkowym ociepleniem fundamentów.

Izolacja pionowa
Wyróżniamy trzy rodzaje izolacji pionowej, w zależności od warunków gruntowych, w których najlepiej spełniają swoją rolę.

Lekka izolacja przeciwwilgociowa - chroni przed wodą opadową i wilgocią zawartą w gruncie. Jej zastosowane jest warunkowane rodzajem gruntu, na którym stoi dom - najlepsza na gruntach przepuszczalnych typu piaskowego lub żwirowego. Ten typ izolacji wykonywany jest najczęściej z masy bitumicznej ze względu na łatwość jej nałożenia.

d3ixr00

Średnia izolacja przeciwwodna - chroni przed wodą opadową na gruntach nieprzepuszczalnych. Wykonywana jest z papy, lepiku lub też specjalnej wodoszczelnej zaprawy czy folii.

Ciężka izolacja przeciwwodna - ten typ izolacji ma za zadanie ochronić dom przed wodą napierającą na fundamenty pod ciśnieniem. Charakteryzuje się stuprocentową szczelnością oraz znacznie większą niż poprzednie rodzaje mechaniczną wytrzymałością na nacisk.
Najlepiej stosować do jej wykonania termozgrzewalne papy lub też folie samoprzylepne – dają najlepsze przyleganie i najszczelniejszą ochronę.

Izolacja termiczna - ocieplać czy nie ?
Tak! Ocieplenie powinniśmy ułożyć na głębokości do 1 m poniżej poziomu terenu.
Praktyka i doświadczenia architektów pokazują, że ocieplenie zawsze jest dobrym podejściem - zarówno ścian fundamentowych, jak i podłogi leżącej na gruncie. Dzięki temu podnosimy ogólna ciepłotę murów i zmniejszamy ich zapotrzebowanie na ogrzewanie - a więc przyszłe rachunki.

Grubość warstwy docieplającej
Wystarczą 3-4 centymetry na ścianach fundamentowych czy podłodze na gruncie w przypadku pianki poliuretanowej, alternatywnie około 5-6 cm styropianu lub wełny mineralnej.
W przypadku stosowania keramzytu, w zależności od tego, czy będzie nasypany luźno, czy też ułożony jako keramzytobeton - grubość warstwy docieplającej waha się odpowiednio pomiędzy 20 a 45 cm.

d3ixr00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ixr00