Trwa ładowanie...
d25pcfk

Iris Apfel. Pomiędzy modą a architekturą wnętrz

Historyk sztuki, ikona mody, odnosząca sukcesy bizneswoman. Rzadkie połączenie. Dołóżmy jeszcze: influencerka; modelka (od 97 roku życia); filantropka. Te określenia wciąż obejmują tylko część aktywności kruchej kobiety, która zbliżając się do setnych urodzin kipi energią i pomysłami. Po prostu Iris Apfel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iris Apfel zawsze wybiera stroje, od których nie sposób oderwać wzroku
Iris Apfel zawsze wybiera stroje, od których nie sposób oderwać wzroku (ONS.pl)
d25pcfk

Ekscentryczny ideał

Imię odziedziczyła po bogini rozpinającej tęczowy most między światami bogów i śmiertelników. I chyba był w tym wyborze błysk nadludzkiej wnikliwości, bo trudno wyobrazić sobie imię lepiej do niej pasujące. Jej stylizacje zawsze skrzą się kolorami. Purpura, koralowa czerwiń, zielenie i błękity, złoto i fosforyzujące żółcienie – wszystko w jednym zestawie, równie barwnym jak skrzydła rajskich ptaków albo motyli z Amazonii. Do tego fantastyczne, przeskalowane i przerysowane dodatki, od wielopoziomowej plątaniny naszyjników po charakterystyczne okulary. Okrągłe soczewki w grubej oprawce to jedyny stały element w kalejdoskopowej różnorodności jej strojów.

W tych ubraniach-kolażach może znaleźć się wszystko. Iris przeszła przez ostatnie stulecie niosąc na sobie żakardy z francuskich manufaktur, perkale z afrykańskich suków, stare szaty liturgiczne i poliestry z nadrukami w stylu pop-art. Nie wspominając o nepalskich napierśnikach, haftowanych obrożach i pasach z kutego srebra. Brzmi ekscentrycznie? I tak też wygląda. Co nie skazało jej na brylowanie tylko w artystycznych kręgach. Wręcz przeciwnie. Urządzała wnętrza Białego Domu dla dziewięciu prezydentów USA, doczekała się też miniaturowego pomnika, czyli lalki Barbie w charakterystycznej stylizacji.

Materiały prasowe

Nie jestem piękna

I nic nie szkodzi. Mam coś lepszego – styl. To bezpretensjonalne podejście w połączeniu z odwagą i fantazją utorowało Iris drogę na szczyt świata mody. Dotarła do niego we własnym tempie, w szczytowy etap kariery modowej wchodząc po osiemdziesiątce. Fascynacja kolorem, urodą materii i etnicznymi dodatkami towarzyszyła jej jednak przez całe życie. Pierwszymi przewodnikami po tym barwnym świecie byli rodzice, elegancka mama prowadząca sklep z ubraniami oraz żywiący upodobanie do niezwykłych form ojciec, właściciel warsztatu szklarskiego.

Eklektyczny gust gwiazdy ukształtował się pod wpływem wielu czynników – rozmów z dziadkiem, żydowskim krawcem z Rosji; zanurzeniu w kosmopolitycznej atmosferze Nowego Jorku; studiów na wydziale historii sztuki, pracy dekoratorki, polowań na pchlich targach i niezliczonych spotkań. Wśród nich – najważniejszego, z przyszłym mężem. Carla Apfela poślubiła w 1948 roku, dwa lata później wspólnie założyli firmę Old World Weavers. Razem szukali starych, pięknych tkanin, odtwarzali dawne wzory i kreślili nowe, urządzali wnętrza dla śmietanki towarzyskiej USA. A najciekawsze zdobycze Iris przekształcała w materiał na swoje kreacje. Wspólna praca trwała przez dziesięciolecia, Carl zmarł w 2015 roku, tuż przed 101 urodzinami.

Alexis Bittar Materiały prasowe
Alexis Bittar

Dla Iris zaczął się nowy etap życia. Zaprezentowana przez Metropolitan Museum of Arts wystawa Rzadki ptak: wybór z kolekcji Iris Barrel Apfel okazała się (dość niespodziewanie) wielkim sukcesem i przypomniały światu o projektantce. Wywiady, zdjęcia na okładkach czasopism, kontrakt z agencją modelek. Narodziła się gwiazda.

Dobre rady geriatrycznej gwiazdy

Projektantka jest znana z bezkompromisowości. Nie tylko w doborze strojów, ale i słów. Zresztą jej zdaniem obie te sfery są ze sobą ściśle związane. Jeśli nie ubierasz się jak inni, nie musisz myśleć jak inni. Ma cięty język i talent do układania okrągłych maksym, nie brakuje jej też autoironii. Moda ma swoją obsesję młodości. Ale siedemdziesięcioletnie damy nie mają osiemnastoletnich ciał, a osiemnastki nie mają dolarów siedemdziesięciolatek.

Getty Images

W odróżnieniu od wielu niewolnic mody, Iris zniechęca do nadmiernego przejmowania się wyglądem, stawiając wyżej wygodę i dobre samopoczucie. Patrząc na dźwigane przez nią kilogramy biżuterii, można wątpić w wiarygodność tych wypowiedzi, ale trudno się z nimi nie zgodzić. Piękno jest przyjemne i zabawne, satysfakcjonujące i sprawia, że ludzie się uśmiechają, często nawet do Ciebie. Jednak w hierarchii ważności piękno znajduje się kilka szczebli niżej niż szczęście i znacznie niżej niż zdrowie, a jeśli traktujesz je jako pokutę lub powinność, to oddalasz się tak bardzo od niezależności, że musisz mocno zmrużyć oczy, by zobaczyć ją za mgłą.
Jak na tzw. ikonę mody – stwierdzenie odważne. Projektantka zauważa też Bycie indywidualistą wymaga wysiłku. Większość ludzi jest dość leniwa. I to jest OK! Sądzę, że są ważniejsze rzeczy niż moda (...)Ważne jest, aby czuć się komfortowo...

Facebook.com
d25pcfk

Podziel się opinią

Share

d25pcfk

d25pcfk