Inwestycja w ekologię. Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?
Statystycznie (według danych GUS) w domu jednorodzinnym blisko 84 proc. rocznego zużycia energii przypada na ciepło niezbędne do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej, a jedynie ok. 8 proc. na energię elektryczną. Te proporcje będą inne, gdy w domu używana jest pompa ciepła, klimatyzacja, bojler elektryczny itp. Przeważnie jednak największy potencjał w ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych leży po stronie zmniejszania zużycia ciepła i jego efektywnego wytwarzania. Instalacja solarna wpisuje się w tę strategię idealnie, dodatkowo pozwalając ograniczać niską emisję zanieczyszczeń (która jest skutkiem wytwarzania ciepła). Ciepło można łatwo magazynować w podgrzewaczu wody użytkowej lub grzewczej, aby móc je wykorzystać np. wieczorem. Co ważne, efektywność pracy kolektorów słonecznych jest kilka razy wyższa niż paneli fotowoltaicznych, stąd wymagana jest znacznie mniejsza powierzchnia dla ich zabudowy na dachu budynku.
Czy warto więc myśleć o zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej (PV)? Oczywiście energia elektryczna uznawana jest za uniwersalną i najwyżej wartościową formę energii, a jej produkcja dzięki energii słonecznej jest przyjazna środowisku. Najkorzystniejszy efekt ekonomiczny zyskuje się, gdy wytwarzana energia jest na bieżąco zużywana na miejscu, co raczej dotyczy nie budynków mieszkalnych, lecz przemysłowych, usługowych itp. Instalacja PV wymaga najczęściej podłączenia do sieci, w celu oddawania nadwyżek wytwarzanej w ciągu dnia energii. Akumulatory energii ze względu na wysokie koszty i stosunkowo niską sprawność i trwałość nie są w praktyce stosowane. Zależność od odbiorcy energii elektrycznej niestety wiąże się z dyktowaniem warunków odsprzedaży energii oraz szeregiem stałych formalności, o jakich musi pamiętać właściciel instalacji fotowoltaicznej.
Gdy zdecydujesz się na zakup urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, pojawia się pytanie, jak najlepiej sfinansować taką inwestycję. Czy warto starać się o dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii?
Oczywiście każde dofinansowanie wpływa na skrócenie okresu zwrotu kosztów inwestycji. Należy jednak dokładnie ocenić korzyści z dofinansowania oraz wziąć pod uwagę ewentualne formalności kontrolne i inne konieczne do spełnienia w późniejszym czasie. Może się okazać, że uzyskanie dofinansowania zwiększa koszty początkowe inwestycji, wymaga rozliczenia podatkowego czy też zobowiązuje do wykonywania dodatkowych przeglądów itp., a wówczas realne wsparcie finansowe będzie albo niewielkie, albo wręcz mniej korzystne niż znalezienie dobrej oferty bezpośredniego zakupu urządzeń.