Instalacja wentylacyjna - skąd wiadomo, że nie działa?
Czym jest wentylacja?
Wentylacja to nic innego jak zorganizowany proces wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Jak następuję taka wymiana? Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń przez naturalne otwory (np. szczeliny przyokienne), przenika także przez ściany, które oddychają. W mieszkaniu powietrze zostaje zanieczyszczone, zachodzi więc potrzeba wyprowadzenia go na zewnątrz, właśnie temu służy instalacja wentylacyjna.
Zadaniem wentylacji jest, poza odprowadzaniem zanieczyszczonego powietrza, zmniejszenie zawartości pary wodnej w powietrzu wewnętrznym. Źródłem pary wodnej w budynkach mieszkalnych są ludzie (oddychanie, wydzielanie przez skórę) oraz czynności domowe takie jak pranie, gotowanie, kąpiel czy zmywanie. Nieprawidłowe działanie wentylacji prowadzi do zawilgocenia ścian, może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, a w konsekwencji niszczenie przegród budowlanych. To z kolei mogą być groźne dla zdrowia.
Skąd wiadomo, że wentylacja nie działa prawidłowo?
Nieprawidłowe działanie wentylacji łatwo stwierdzić, gdyż objawy jej złego funkcjonowania są widoczne na pierwszy rzut oka. Zaliczamy do nich m.in.:
zaparowane okna – niedostateczna wymiana lub brak wymiany powietrza powoduje wzrost ilości pary wodnej w pomieszczeniu i jej skraplanie się na tzw. zimnych powierzchniach: oknach, okładzinach z płytek czy lustrach w łazience;
łuszczenie się farb, odpadanie okładzin z płytek, odklejanie się tapet &ndash to skutek gromadzenia się na ścianach wilgoci;
plamy i grzyb na ścianach – są objawem nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji przez dłuższy czas, długo utrzymująca się w ścianach wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Prostym sposobem na sprawdzenie, czy wentylacja działa prawidłowo, jest przyłożenie do kratki wentylacyjnej lekkiego materiału, np. jedwabnej apaszki. Wystarczy jednak również zwykła chusteczka higieniczna. Chusteczkę przykładamy do kratki. Jeśli instalacja funkcjonuje bez zarzutów, chusteczka powinna utrzymać się na kratce. Jeśli spada albo jest wręcz zdmuchiwana, to znak, że mamy do czynienia ze złym obiegiem powietrza w mieszkaniu.
Dlaczego wentylacja nie działa prawidłowo?
Jeśli stwierdzimy, że wentylacja nie działa prawidłowo, warto ustalić, dlaczego tak się dzieje. Najczęstszą przyczyną złego obiegu powietrza w mieszkaniach są zbyt szczelne okna. Parowanie szyb, wilgoć na ścianach, zaparowane lustra nie są przyczyną problemów z instalacją (nie występuje problem z odprowadzeniem zanieczyszczonego powietrza), ale braku dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Problem ten zaczął się pojawiać po roku 1990, kiedy zaczęto montować okna z PCW, które charakteryzują się wyjątkową szczelnością.
Problem ten rozwiązuje częste rozszczelnianie okien lub zamontowanie nawiewników. Zakłócenia w obiegu powietrza są też często wynikiem niewłaściwego użytkowania mieszkań. Zaliczyć do nich można: samowolne dokonywanie przeróbek kanałów wentylacyjnych, a także niewłaściwy montaż wyciągów kuchennych i wentylatorów łazienkowych.
Każdą nieprawidłowość w funkcjonowaniu instalacji wentylacyjnej należy zgłosić administratorowi budynku.