Instalacja rekuperatora - jak wybrać dobrą ekipę

Można długo wybierać markę i rodzaj rekuperatora czy kanałów wentylacyjnych, na nic się to jednak nie zda, jeżeli firma odpowiedzialna za montaż rekuperatora popełni błędy wykonawcze. Jak do tego nie dopuścić? Podpowiadamy, jak rozwiązać kluczową kwestię instalacji rekuperatora.

Instalacja rekuperatora - jak wybrać dobrą ekipę
Źródło zdjęć: © Rekuperatory.pl

07.04.2014 09:34

Można długo wybierać markę i rodzaj rekuperatora czy kanałów wentylacyjnych, na nic się to jednak nie zda, jeżeli firma odpowiedzialna za montaż rekuperatora popełni błędy wykonawcze. Jak do tego nie dopuścić? Podpowiadamy, jak rozwiązać kluczową kwestię instalacji rekuperatora.

Zastanawiasz się nad marką, rodzajem i właściwościami rekuperatora: przeciwprądowy czy obrotowy, zwykły czy z odzyskiem wilgoci? A może trapi cię rodzaj kanałów wentylacyjnych: tradycyjne kanały stalowe czy przewody plastikowe o małych średnicach, które można łatwo ukryć w stropie lub posadzce? Nie wiesz, co wybrać - rekuperator dobrze znanej marki albo mniej rozpoznawalnego polskiego producenta?

Wszystkie te dylematy nie mają znaczenia, jeżeli trafisz na instalatora bez doświadczenia, który nie przyłoży właściwej wagi do poszczególnych czynności związanych z instalacją rekuperatora. Rzetelny montaż rekuperatora to podstawa dobrze wykonanego i przynoszącego korzyści użytkownikowi systemu rekuperacji. Wybierając ekipę, która będzie instalację systemu wentylacyjnego w domu pod uwagę warto wziąć kilka czynników.

Instalacja rekuperatora: umiejętności i doświadczenie

Wybierz firmę z zapleczem inżynierskim i dużym doświadczeniem. To da gwarancję, że wszystkie możliwe błędy zostały już przez nią popełnione na klientach, którzy byli przed tobą. Zdecyduj się na firmę, która w ofercie ma więcej niż tylko jeden system i która na podstawie rozmowy z klientem oraz analizy wybranego projektu domu doradzi najbardziej odpowiedni produkt. Nie oszczędzaj na usłudze – w przypadku popełnienia poważnych błędów oszczędności mogą okazać się boleśnie iluzoryczne.

Instalacja rekuperatora: projekt

Jest niezbędny! Bez papierowej wersji projektu instalacji rekuperatora nie zgadzaj się na rozpoczęcie prac. Zadbaj o wykonawstwo zgodne z projektem. Najlepiej, jeżeli projekt wykona ta sama firma, która potem będzie odpowiadać za montaż instalacji. Będziesz miał wówczas pewność, że nie podważy żadnej z projektowych wytycznych.

Montaż rekuperatora: rodzaj instalacji

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z tzw. fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie. Choć kosztują nieco mniej, ich wartość jest dużo mniejsza, a po ich zabudowaniu będzie już za późno na zmiany.

Wybierz sztywne stalowe i izolowane na całej długości kanały spiro albo nowoczesne instalacje z przewodów plastikowych o małych średnicach, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce. Oba te sposoby gwarantują zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość sprawdzenia czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

Pamiętaj, że przewody, z których wykonana jest instalacja to tylko około 15% sukcesu. Pozostałe to: 15% - rekuperator o dobrze dobranej mocy i jakości; 20% - projekt, czyli właściwe zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów oraz dobrze wykonane obliczenia inżynierskie uwzględniające rodzaj i wielkość pomieszczeń oraz inne szczegóły wykonawcze (w tym wyregulowanie instalacji przy jej uruchamianiu).

Pozostałe 50% to solidnie wykonany montaż bez jakichkolwiek ustępstw jakościowych i zaniedbań. Bez tego nie pomoże ani super rekuperator, ani super instalacja...

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)