Trwa ładowanie...

Instalacja paneli fotowoltaicznych – ważne kwestie

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna może zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego domu jednorodzinnego. Wyprodukowany prąd zasili domowe urządzenia, ogrzeje wodę, może też zostać odprowadzony do sieci elektroenergetycznej na zasadach upustu. Co warto wiedzieć o domowej instalacji fotowoltaicznej? Na co zwrócić uwagę podczas jej montażu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych – ważne kwestieŹródło: Shutterstock.com
d4ag6pb
d4ag6pb

Konstrukcja wsporcza – kiedy konieczna?

Panele fotowoltaiczne w większości przypadków montowane są na dachu, rzadziej na gruncie. Jeśli możliwości techniczne na to pozwalają, instalacja fotowoltaiczna powinna być skierowano w kierunku południowym, pod kątem 25-40° na południu Polski oraz 30-50° na północy kraju. Przy takim nachyleniu panele fotowoltaiczne pracują najefektywniej. Jeśli dach budynku nie ma optymalnego kąta pochylenia – kąt instalacji można niwelować za pomocą stalowej konstrukcji wsporczej. Choć jest to droższy wariant, przynosi realne korzyści finansowe dzięki zwiększonej produkcji energii. Konstrukcje wsporcze stosuje się powszechnie na dachach płaskich – pozwalają one ustawić panele pod dowolnym kątem. Konstrukcje mogą być mocowane bezpośrednio do dachu lub dociążane za pomocą specjalnych modułów. Pierwsze rozwiązanie wymaga starannego uszczelnienia miejsc, w których zostało naruszone pokrycie dachowe. Rozwiązanie drugie nie ingeruje w pokrycie – jego ograniczeniem jest nośność dachu, który musi przenieść obciążenie rzędu 50 kg przypadające na pojedynczy panel.

Jak mocować panele do połaci?

W zależności od pokrycia dachowego stosuje się odmienne systemy mocowań paneli do dachu. Na połaciach wykończonych dachówką ceramiczną mocowanie odbywa się za pomocą haków. Konstrukcje hakowe wymagają dużego nakładu pracy, jednak w niewielkim stopniu ingerują w pokrycie dachowe. W tym wariancie wykonawca powinien zachować prawidłowy odstęp między hakiem a dachówką, minimum 0,5 cm. W przypadku pokrycia z blachodachówki, mocowanie do krokwi odbywa się za pomocą szpilek – ważne są szczelne przejścia śruby przez blachę. Błędy montażowe mogą być przyczyną przecieków czy korozji w miejscach nawiercanych pod szpilkę otworów. Dlatego wszystkie przejścia należy dodatkowo zabezpieczyć antykorozyjnie i uszczelnić, np. masą bitumiczną. Na blachach trapezowych montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się bezpośrednio do pokrycia, poprzez montaż profili do góry trapezu.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Przyłączenie do sieci – czy zawsze jest możliwe?

Przyłączenie mikroinstalacji do sieci niskiego napięcia odbywa się na podstawie zgłoszenia, którego dokonujemy w najbliższym przedsiębiorstwie energetycznym. Proces przyłączenia instalacji do sieci energetycznej przebiega najsprawniej, gdy moc instalacji nie przewyższa mocy przyłączeniowej. Wówczas zakład energetyczny ponosi koszty montażu urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego. Co ważne, jeśli moc mikroinstalacji przekracza przypisaną w warunkach moc przyłączeniową budynku - należy wystąpić do zakładu energetycznego o jej zwiększenie. W miastach, gdzie stosowane są transformatory dużej mocy, a grubości przewodów są duże, zwykle nie ma problemu z przyłączeniem mikroinstalacji nawet do 40 kW. Problemy mogą się pojawiać na wsiach i terenach podmiejskich, gdzie infrastruktura elektroenergetyczna jest stara i słabo rozwinięta. Jeśli warunki techniczne nie pozwalają na przyłączenie planowanej mikroinstalacji – konieczna będzie modernizacja lub przebudowa linii, którą musiałby wykonać zakład energetyczny.

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła najwyższe korzyści ekonomiczne, pobór energii elektrycznej warto skorygować z pracą naszej elektrowni fotowoltaicznej. Najlepiej, gdy w gospodarstwie domowym mamy odbiorniki, które mogą pracować w ciągu dnia o dowolnej porze, z relatywnie dużą mocą. Przykładem takiego urządzenia są zasobniki ciepłej wody z wbudowana grzałką elektryczną lub pompy ciepła. Te drugie potrafią efektywnej wykorzystać energię elektryczną – dostępne na rynku powietrzne pompy ciepła do c.w.u. wyróżniają się współczynnikiem COP 4-4,5. Oznacza to, że z jednej kWh są w stanie wyprodukować 4-4,5 kW energii cieplnej. Moce elektryczne pomp ciepła przeznaczonych do c.w.u. są niewielkie, oscylują wokół 1-1,5 kW, natomiast czas podgrzania pełnego zasobnika trwa kilka godzin. Oznacza to, że niewielka instalacja fotowoltaiczna, np. o mocy 3,5 kW, będzie w stanie nawet bez pełnego nasłonecznia zasilać pracę pompy ciepła – szczególnie w półroczu letnim. W półroczu zimowym zasilanie pompy ciepła będzie możliwe w słoneczne dni.

Prawidłowy montaż falownika

Sercem instalacji jest falownik fotowoltaiczny. Zmienia on napięcie wyprodukowanego prądu ze stałego na przemienny, który występuje w sieci energetycznej. Falowniki w zależności od wymagań producenta, mogą być przeznaczone do montażu wewnętrznego lub zewnętrznego. Bez względu na to, z jakim falownikiem mamy do czynienia, warto wiedzieć - że urządzenia te w czasie pracy nagrzewają się. W przypadku przegrzania, bezpiecznik termiczny wyłącza go. Dlatego falownik należy montować w miejscach zacienionych - falownik nie może być nagrzewany przez słońce. Dla falowników wewnętrznych, producenci podają minimalne odległości od ścian i przegród. Falowniki warto montować na takiej wysokości, aby można było komfortowo odczytywać dane z urządzenia. Dwóch falowników nie powinno się montować bezpośrednio jeden na drugim, ten wyżej będzie nieefektywnie chłodzony z uwagi na ciepło wydobywające się z falownika u dołu.

d4ag6pb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ag6pb