Instalacja grzewcza bez awarii przez całą zimę

Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że warto zacząć przygotowania do pory grzewczej. Podpowiadamy, jak sprawdzić funkcjonowanie urządzeń grzewczych, by zyskać pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Instalacja grzewcza bez awarii przez całą zimę
Źródło zdjęć: © Shutterstock

19.10.2015 14:08

Coraz niższe temperatury za oknem to wyraźny sygnał, że warto zacząć przygotowania do pory grzewczej. Podpowiadamy, jak sprawdzić funkcjonowanie urządzeń grzewczych, by zyskać pewność, że w czasie największych mrozów będą one działać bez zarzutu.

Zanim niskie temperatury i niesprzyjająca aura zagoszczą u nas na dobre, warto się upewnić, czy urządzenia i instalacja grzewcza w domu są gotowe do wytężonej pracy. Działania zwykle rozpoczynamy od oczyszczenia elementów z kurzu, szczególnie w szczelinach i załamaniach. Pozwoli to na sprawną cyrkulację powietrza i wyeliminuje ryzyko rozprzestrzeniania się brudu wpływającego negatywnie na samopoczucie osób z alergiami. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie wolnej przestrzeni wokół grzejnika tak, aby mieć pewność, że zbędne przedmioty nie zaburzają przepływu ciepła. Dotyczy to nie tylko mebli czy roślin, ale również firan.

Zweryfikuj stan techniczny grzejników

Nawet jeśli wymiana grzejników przed sezonem grzewczym nie była konieczna, warto sprawdzić skuteczność działania zaworów i głowicy. - Wysoki komfort i efektywne wykorzystanie ciepła zapewnią modele termostatyczne. Automatyczna armatura sterująca pozwala na ograniczenie poziomu zużywanej energii nawet o kilkadziesiąt procent – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Wiąże się to przede wszystkim z funkcją głowicy, umożliwiającą zapamiętywanie ustawionych parametrów.

Kiedy tuż po rozpoczęciu grzania zauważysz niepojące oznaki w działaniu urządzeń, może być to sygnał, że wymagają one odpowietrzenia. Po czym poznać, że pora na odpowietrzanie grzejnika? Jedną z najczęstszych oznak jest głośna praca kaloryferów – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła. W nowych modelach odpowietrzanie jest proste i nie wymaga pomocy specjalisty.

- Po zamknięciu dopływu wody przekręcamy pokrętło zaworu zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu, ustawiając zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. Następnie kierujemy wylot otworka spustowego odpowietrzacza do dołu i podkładamy pod niego pojemnik na wyciekającą wodę – tłumaczy Aneta Dziedzina. Odkręcamy śrubkę odpowietrzacza przy użyciu klucza lub wkrętaka płaskiego, aż do momentu wydobycia się nadmiaru powietrza. Gdy usuniemy całe zalegające powietrze i zauważymy wyciekanie wody, zakręcamy śrubę i dokładnie wycieramy grzejnik. Po zakończeniu procesu odkręcamy zawór i sprawdzamy, czy nie naruszyliśmy szczelności urządzenia. Takie przygotowanie zapewni efektywne działanie grzejników przez cały sezon. O czym jeszcze warto pamiętać?

Sprawdź budynek i rachunki

Aby mieć pewność, że na efekty pracy grzejników nie wpływają czynniki zewnętrzne, warto sprawdzić stan techniczny domu lub bloku. Weryfikacja powinna obejmować szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgoci, szczególnie w przypadku elementów izolacyjnych. Jeśli parametry te utrzymują się w normie, warto przeprowadzić dokładną analizę kosztów, dokonaną na podstawie rozliczeń z ubiegłego sezonu grzewczego. Przydatne może okazać się porównanie wysokości opłat z rachunkami właścicieli mieszkań o podobnej powierzchni, rozkładzie i instalacji grzewczej. Jeśli koszty przekraczają normy, a nie jest to wynikiem nieszczelności okien lub źle ocieplonego budynku, wymiana grzejników może mieć znaczący wpływ na oszczędności.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)