Trwa ładowanie...

Instalacja gazowa w domu. Jak ją zabezpieczyć?

Z uwagi na właściwości gazu stosowanego jako domowe źródło energii, instalacja gazowa wymaga zachowania największego stopnia bezpieczeństwa - zarówno podczas montażu, jak i dalszej eksploatacji. Jak zapewnić jej bezawaryjność?

Instalacja gazowa w domu. Jak ją zabezpieczyć?Źródło: Shutterstock
d3on825
d3on825

Z uwagi na właściwości gazu stosowanego jako domowe źródło energii, instalacja gazowa wymaga zachowania największego stopnia bezpieczeństwa - zarówno podczas montażu, jak i dalszej eksploatacji. Jak zapewnić jej bezawaryjność?

Instalacja gazowa jest układem przewodów znajdujących się za kurkiem głównym, mogących przebiegać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Aby zachować najwyższy stopień bezpieczeństwa, układa się ją z dala od kanałów dymowych, spalinowych, instalacji elektrycznej i wentylacyjnej, a także kotłowni, schronów, szybów windowych i przestrzeni zagrożonych wybuchem – najlepiej w suchych i łatwo dostępnych pomieszczeniach. Gaz doprowadzany jest do budynku mieszkalnego rurami umiejscowionymi pod ziemią. Trafia on do skrzynki zlokalizowanej w ściennej wnęce, gdzie znajduje się zawór główny umożliwiający odcięcie dopływu gazu oraz reduktor do obniżania ciśnienia paliwa - tak, by mogło zasilać urządzenia domowe. W domu gaz jest rozprowadzany przewodami z czarnych rur stalowych lub miedzianych.

Bezpieczne wykonanie instalacji gazowej

Najpowszechniej stosowane w domu urządzenia gazowe to kuchenki, piekarniki, ogrzewacze pomieszczeń i kotły grzewcze. W przypadku kuchni i łazienki łączna moc zainstalowanych tam sprzętów nie powinna przekraczać 25 kW. W kotłowniach wartość ta określana jest natomiast na 50 kW. We wszystkich pomieszczeniach, w których pracują urządzenia gazowe, ważna jest prawidłowa wentylacja. Jeśli ilość tlenu będzie zbyt mała, podczas procesu spalania będzie się wytwarzał szkodliwy dla ludzkiego organizmu tlenek węgla.

Zarówno projekt, jak i wykonanie instalacji gazowej należy powierzyć doświadczonemu specjaliście mającemu stosowne uprawnienia do wykonywania instalacji gazowych, zaznajomionemu z obowiązującymi normami prawnymi. Podczas prac zweryfikuje on nie tylko dane techniczne urządzenia i ich dostosowanie do zasilającego gazu, ale również sprawdzi skuteczność działania wentylacji i szczelność instalacji gazowej.

d3on825

Instalacja od podszewki

Największe znaczenie dla żywotności i bezpieczeństwa domowej instalacji gazowej mają elementy składowe. - Za prawidłowy przepływ paliwa odpowiedzialne są kurki. Funkcjonalnością i prostą obsługą wyróżniają się kurki kulowe wykonane z mosiądzu. Odcięcie przepływu gazu następuje w wyniku zmiany położenia uchwytu, który reguluje znajdującą się w korpusie kurka kulę – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Przy zakupie kurków warto zwrócić uwagę, czy mają one potwierdzające bezpieczeństwo certyfikaty zgodności z normami prawnymi.

O bezpieczeństwie codziennego użytkowania urządzeń gazowych, np. kuchenki, decydują także przyłącza doprowadzające paliwo z instalacji do sprzętu. Nowoczesne przewody są produkowane z trwałych materiałów, przeważnie ze stali kwasoodpornej w nierdzewnym oplocie. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań tego typu wyróżniają się przyłącza, które mają specjalne oznaczenie, na bieżąco informujące o przepływie gazu. – Żółte strzałki na czerwonym tle sygnalizują zamknięcie przepływu gazu i umożliwiają bezpieczne odłączenie lub przyłączenie przewodu. Żółta strzałka na zielonym tle informuje natomiast o otwartym przepływie – tłumaczy ekspert Grupy Armatura.

Regularna kontrola i konserwacja instalacji gazowej

Jednym z działań gwarantujących bezpieczeństwo instalacji gazowej jest regularne sprawdzane jej stanu technicznego, np. w ramach okresowej kontroli budynku. Powinno być ono wykonywane przynajmniej raz do roku przez uprawnione do tego osoby. W celu weryfikacji szczelności dokonuje się pomiarów przy pomocy przyrządów, które określają wielkość wypływu gazu. Na podstawie wyników specjalista informuje, czy instalacja jest w pełni sprawna i umożliwia nieograniczone i bezpieczne użytkowanie, czy też ma obniżoną szczelność i wymaga naprawy w ciągu najbliższych czterech tygodni. Może okazać się również, że jest całkowicie nieszczelna i konieczne jest jej natychmiastowe wyłączenie z eksploatacji.

Urządzenia gazowe powinny być regularnie konserwowane. Tę kwestię należy powierzyć specjaliście, który wyczyści poszczególne urządzenia z osadów, nasmaruje części ruchome, wyreguluje palniki i dokona ogólnej kontroli prawidłowości funkcjonowania.

d3on825

Reakcja na zagrożenie

- Domowa instalacja gazowa jest bezpieczna, gdy wykorzystuje się ją zgodnie z przeznaczeniem i rekomendacjami producenta elementów składowych – tłumaczy Aneta Dziedzina.

– Wśród najczęstszych przyczyn przedwczesnego zużycia instalacji i urządzeń wyróżnia się niewłaściwe użytkowanie, a także źle przeprowadzone wykonawstwo czy konserwację. Problemem bywa także wykorzystanie niskiej jakości materiałów – dodaje ekspert. Niezgodna z instrukcją eksploatacja instalacji może powodować złe spalanie gazu, a w efekcie – zagrożenie zdrowia lub życia domowników zatruciem czadem. Typowymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są: zawroty głowy, nudności, szum w uszach oraz utrata przytomności. W przypadku zauważenia niepokojących symptomów należy bezzwłocznie udzielić domownikowi pomocy, w pierwszej kolejności wynosząc go na świeże powietrze i wzywając pomoc medyczną.

W razie podejrzenia wycieku w pomieszczeniu palnego gazu zalecana procedura działania obejmuje natomiast zamknięcie kurka głównego, otwarcie okien w celu obniżenia jego stężenia w powietrzu oraz wezwanie pogotowia gazowego. Należy pamiętać również, by w takiej sytuacji nie zapalać ognia oraz nie włączać urządzeń, które mogą powodować iskrzenie.

d3on825
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3on825