WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Instalacja elektryczna w kuchni. Jak rozmieścić gniazdka?

Lokalizację gniazdek elektrycznych w kuchni trzeba wyznaczyć już na etapie projektu zabudowy. To niezwykle ważne, bo pod względem instalacji elektrycznej kuchnia jest szczególnym pomieszczeniem. Wystarczy wspomnieć liczbę znajdujących się w niej sprzętów AGD, wymagających użycia prądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Instalacja elektryczna w kuchni. Jak rozmieścić gniazdka?
(Shutterstock.com)

Choć na etapie projektowania instalacji elektrycznej nie jesteś w stanie przewidzieć liczby używanych sprzętów, warto mieć na uwadze fakt, że prawdopodobnie będzie ona wzrastać. By oszacować liczbę potrzebnych gniazdek elektrycznych, dobrze jest mieć przed sobą gotowy projekt kuchni. Nie chodzi tu tylko o lokalizację kluczowych punktów, jak kuchenka, piekarnik czy lodówka, ale także o wygodną obsługę blatu i wszystkich znajdujących się na nim sprzętów. Wiedząc, ile będziesz miał miejsca, jesteś w stanie ocenić, co może stanąć w danym miejscu i tym samym, gdzie potrzebne będzie gniazdko elektryczne.

Gniazdka obowiązkowe i dodatkowe

Ile gniazdek i jakie wybrać? Wszystko zależy od wielkości kuchni i wymagań użytkowników. Warto jednak dobrze przemyśleć tę decyzję, bo potem może nie być odwrotu. Dobrze jest już na wstępnie ocenić lokalizację ekspresu do kawy, czajnika czy miejsca, gdzie ustawisz toster czy sokowirówkę. W miarę możliwości zamontuj więcej gniazdek, niż potrzebujesz - najlepiej, by były one umieszczone w ramkach wielokrotnych.

Wysokość gniazdek

Planując gniazdka w kuchni, zwykle zwracamy uwagę na te nad blatem. Powinno się je rozplanować na takiej wysokości, by swobodnie mógł do nich dotrzeć kabel. Nie ma potrzeby znacznego podwyższania gniazdka. Ciągnący się kabel prowadzący od czajnika do gniazdka nie wygląda estetycznie. Jeżeli martwisz się o bezpieczeństwo, w newralgicznych miejscach, narażonych na zachlapanie, wybierz gniazdka bryzgoszczelne, ze specjalną klapką.

Gniazdka pojedyncze czy podwójne?

To zależy. W przypadku ekspresu do kawy wiadomo, że nic już nie podłączysz do tego samego gniazdka, bo ekspres będzie ograniczał do niego swobodny dostęp. Gniazdka podwójne lepiej zastosować jako te do dowolnego użytkowania, a także w przypadku gniazdek dolnych, usytuowanych np. przy podłodze. Wtedy bez problemu będziesz mógł podłączyć odkurzacz, kiedy w gniazdku będzie się znajdował np. odświeżacz powietrza.

Gniazdka ukryte

Podziel się

MEBEL RUST

To nowy trend chętnie stosowany w kuchni. Niektórzy producenci mebli kuchennych mają w swojej ofercie elementy mebli wyposażone w tzw. ukryte gniazdka. Najczęściej taki gadżet znajduje się w kuchennym blacie. Wystarczy przycisnąć element blatu, a gniazdka wysuwają się lub otwierają. To duże udogodnienie w kuchni, która z założenia ma być urządzona w stylu minimalistycznym.

Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne