Trwa ładowanie...

Instalacja elektryczna - materiały i techniki wykonania

Instalacja elektryczna - materiały i techniki wykonaniaŹródło: shutterstock
d382q4x
d382q4x

Instalacja energetyczna, bazująca na odpowiednich materiałach oraz umiejętnie wykonana, nie tylko gwarantuje bezprzestojowe użytkowanie, ale również do minimum ogranicza koszty późniejszych napraw i remontów.

Najczęściej używanymi systemami okablowania są przewody płaskie, umieszczane w specjalnych bruzdach wyżłobionych w tynku, i mocowane za pomocą uchwytów z tworzywa sztucznego, lub aluminiowymi blaszkami. Używane kable posiadają trzy żyły (obwód jednofazowy) z czego jedna jest przewodem ochronnym (kolor żółto- zielony), lub pięć żył (obwód trójfazowy).

Alternatywą zapewniającą w późniejszym okresie łatwiejszy dostęp do kabli w razie awarii, jest umieszczenie ich w specjalnych rurkach z tworzywa (peszle). W tym systemie konieczne jest wykonanie głębszych bruzd - już bezpośrednio w ścianach budynku. Najbardziej praktycznym zastosowaniem takiego podejścia są instalacje kuchenne czy łazienkowe – szybszy dostęp w razie awarii. Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena początkowej instalacji.

Podpowiedź instalatora: „Najlepiej projektować ułożenie przewodów wzdłuż krawędzi okien, drzwi, itp. elementów. Dzięki niemu w przyszłości, w przypadku zmian wymagających skuwania lub wiercenia ścian, zmniejszamy ryzyko uszkodzenia instalacji”.

Obwody elektryczne - jak je prowadzić, skąd zacząć, jak łączyć?

Wartym polecenia jest układ pierścieniowy. Polega on na poprowadzeniu obwodu w danym pomieszczeniu w taki sposób aby utworzył on zamkniętą pętlę, której przerwanie w jednym miejscu nie wywołuje odcięcia prądu w pozostałych gniazdkach podłączonych do obwodu. Stąd też kable zasilające w ramach pojedynczego pomieszczenia, prowadzimy zazwyczaj od gniazda do kolejnego gniazda.

d382q4x

Dla pomieszczeń, w których przewidujemy zwiększone obciążenie i pobór energii, warto przemyśleć zastosowanie nawet dwóch wspomagających się obwodów. Przykładowo, na pierwszym w nich podłączamy lodówkę, zmywarkę + 1 gniazdko podwójne. Na drugim zaś piekarnik, okap oraz kolejne 1-2 gniazdka. W ten sposób zabezpieczamy „bezkolizyjne” działanie wszystkich urządzeń jednocześnie.

Zbiegające się przewody sieci energetycznej łączymy w puszkach elektrycznych. Przyjmuje się zasadę, iż pojedynczy obwód nie powinien łączyć więcej niż dwudziestu gniazd lub opraw oświetleniowych.

Podpowiedź instalatora: „Puszki nie powinny być pokrywane tynkiem, aby zapewnić możliwie najszybszy i najwygodniejszy dostęp do nich w razie awarii”.

Technicznie, samo łączenie przewodów wykonujemy poprzez złączki - nie zaś poprzez skręcanie ze sobą żył poszczególnych kabli i izolowanie ich dodatkowo po skręceniu. Złączki ułatwiają przyszły dostęp w ramach awarii, wymianę elementu, i zauważalnie skracają czas naprawy.

d382q4x

Najpopularniejszymi typami są złączki śrubowe (w których odizolowany kabel dociskany jest przez przykręcenie śrubunku) lub też złączki wtykowe (w których odizolowany kable wtykany jest na wcisk w odpowiedni otwór).

Uwaga – bezpieczeństwo! Unikaj kładzenia przewodów sieci energetycznej poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych czy gazowych. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zalania przewodów, czy skrajnie - wybuchu instalacji gazowej w pomieszczeniu i znacznych szkód. Bezpieczna odległość to około 10 cm od każdej z tych linii.

Warto o tym pamiętać

W trakcie projektowania sieci energetycznej warto poprosić o pomoc certyfikowanego i doświadczonego elektryka. Ponadto, należy pamiętać o tym, aby urządzenia działające nieprzerwanie i o dużych potrzebach energetycznych, umieszczać na rozłącznych obwodach.

Trzeba również zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich bezpieczników do każdego z obwodów, w zależności od natężenia energii jaki nań przewidujemy.

d382q4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d382q4x