Inspirujący czerwony liść. Inicjatywa z udziałem polskiego projektanta
Jesienią tego roku Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) zaprezentuje projekt wykonany we współpracy z Tomkiem Rygalikiem. Ma on na celu promocję odnawialnego materiału, jakim jest czerwony dąb amerykański.
24.07.2019 | aktual.: 25.07.2019 11:57
Na meblarskiej mapie świata
Dziś świadome oczekiwania konsumentów oraz zmieniające się trendy wysoko stawiają poprzeczkę dla całego rynku meblarskiego oraz branży wyposażenia wnętrz. Polscy projektanci oraz producenci mebli coraz częściej poszukują nowych źródeł pozyskiwania jakościowych materiałów, które mogą wykorzystać w swoich projektach.
Stowarzyszenie AHEC od ponad 20 lat promuje gatunki amerykańskiego drewna na całym świecie. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych projektach wspieranych przez uznanych projektantów oraz architektów. Efekty ich pracy można zobaczyć m. in. na Festiwalu Designu w Londynie, targach meblarskich Interzum w Kolonii, czy Salone del Mobile w Mediolanie. Polska to kolejny ważny przystanek na trasie promowania tego zrównoważonego surowca drewnianego, ponieważ od kilku lat nasz kraj jest europejskim liderem produkcji mebli.
Połączenie kreatywnych sił
Kolekcje polskich firm oraz indywidualnych designerów są coraz bardziej widoczne nie tylko na rynku krajowym, ale też za granicą. Twórcy innowacyjnych koncepcji z metką "Made in Poland" regularnie poszukują zarówno jakościowych materiałów, jak i alternatywy w ich pozyskiwaniu oraz atrakcyjnej ceny. W tym kontekście AHEC chciałby zaprezentować możliwości jednego z najważniejszych gatunków, czerwonego dębu amerykańskiego. Jak tłumaczy David Venables, dyrektor AHEC na Europę:
– Czerwony dąb amerykański to nie tylko najobficiej występujący na kontynencie amerykańskim gatunek drewna – jest także najbardziej zrównoważony pod względem środowiskowym. Naszym zdaniem jest rzadko wykorzystywany w Europie, dlatego razem z Tomkiem Rygalikiem chcemy pokazać możliwości tego drewna i zainspirować. W Polsce projekt daje nam możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi warsztatami, które są gotowe skupić się na materiale. Sądzę, że to niezwykła okazja pracy z niecodziennym materiałem, poznania innej jakości i podejścia do projektowania.
Realna odpowiedź na potrzebę "sustainability"
Lasy wschodniej części Stanów Zjednoczonych to bogactwo gatunków drzew strefy umiarkowanej. Naturalny przyrost roczny każdego gatunku amerykańskiego drewna liściastego znacznie przekracza jego roczny wyrąb, a ekosystem jest idealny dla wielu gatunków dzikiej zwierzyny. To zasób, którego mogą pozazdrościć inne kontynenty, stwarzający też ogromne możliwości biznesowe.
Większość gatunków występujących w amerykańskich lasach można wykorzystywać na wiele sposobów, począwszy od produkcji mebli aż po innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Z Analizy Inwentaryzacji Lasów wynika, że drzewostan czerwonego dębu amerykańskiego obejmuje 2,48 miliarda m sześc., co stanowi 18,7 proc. drzewostanu gatunków liściastych w Stanach Zjednoczonych ogółem. Naturalny roczny przyrost czerwonego dębu wynosi 55,2 miliona m sześc.; rocznie wycina się go 33,9 miliona m sześc. Z kolei jak podaje Amerykańska Agencja ds. Lasów – tylko 0,57 sekundy zajmuje przyrost 1 m sześc. tego gatunku drewna.
Inspirujący czerwony liść
Czerwony dąb amerykański występuje najczęściej w mieszanych lasach wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego drewno cechuje się charakterystycznym rysunkiem usłojenia oraz niekoniecznie czerwoną barwą – nazwę gatunku zapoczątkował przepiękny, intensywny kolor liści jesienią. Odcieni samego drewna jest bardzo wiele, od naturalnego koloru dębu, aż po intensywne, ciepłe barwy. Jest powszechnie wykorzystywanym materiałem do produkcji mebli, drzwi, podłóg, a także elementów stolarskich. Jest trwały, odnawialny i można go używać w wielu zastosowaniach projektowych – plastycznie reaguje na rozmaite wykończenia, łatwo ulega zgięciu, a po obróbce termicznej nadaje się zastosowania na zewnątrz.
– Na współpracę z AHEC zdecydowałem się przede wszystkim ze względu na wartości, jakie stoją za tym projektem. Uwzględniają one ideę świadomego, odpowiedzialnego i zrównoważonego przetwarzania surowców, gwarantującego uzyskanie możliwie najmniejszego śladu węglowego. W czasach, gdy nasza planeta wymaga zdecydowanego działania po stronie człowieka, ekologiczne projektowanie, w tym przede wszystkim z drewna, materiału bardzo mi bliskiego, staje się niezwykle ważne – powiedział projektant, Tomek Rygalik.
Europejskie spojrzenie
Dzięki AHEC czerwony dąb amerykański regularnie trafia w ręce europejskich projektantów oraz studentów meblarstwa. W poprzednich latach działania na rzecz popularyzacji tego drewna jako materiału o ogromnym potencjale zaowocowały szeroką gamą realizacji. Adepci sztuki projektowania i meblarstwa w londyńskiej szkole Building Crafts College stworzyli z tego surowca różnorodne stoły, otrzymując do dyspozycji po 0,06 m sześc. materiału.
Z kolei studenci ze szkoły meblarskiej Ryecotewood Furniture Centre w Oksfordzie zaprojektowali niezwykłe meble do przechowywania, w swojej pracy stosując różnorodne techniki, takie jak parowanie, zginanie, heblowanie, olejowanie i bejcowanie. Efekt końcowy obejmował m. in. stolik kawowy z miniaturowym ogrodem orientalnym pod szkłem oraz szafkę na obuwie wykorzystującą przeplatane ze sobą paski forniru z czerwonego dębu.
Ogromnym przedsięwzięciem był pomysł architekta Michaela Jonesa z pracowni Foster + Partners, który w nowej siedzibie firmy Bloomberg w Londynie zaprojektował z czerwonego dębu amerykańskiego wyjątkowe okładziny podłogowe oraz panele ścienne. Wiosną tego roku w Mediolanie, czerwony dąb został zabarwiony na czerwony kolor przez projektanta mebli Sebastiana Cox oraz architektów Chan + Eayrs, którzy zastosowali eksperymentalną technikę, tworząc niezwykły bar na wystawę Handmade dla magazynu Wallpaper.
Projekt AHEC w Polsce
Efekt współpracy pomiędzy AHEC a Tomkiem Rygalikiem zostanie zaprezentowany we wrześniu 2019 roku – jest to pierwszy wspólny projekt z polskim projektantem. Tomek Rygalik odpowiedzialny jest za koncepcję i projekt krzesła, prototyp wykonuje marka Swallow’s Tail Furniture. Współpraca wpisuje się w globalną działalność AHEC, które od ponad 25 lat na całym świecie promuje swoje dobro narodowe – amerykańskie drewno liściaste.
Sednem rozmaitych inicjatyw jest podkreślenie wydajności i potencjału projektowego drewna oraz zwrócenie uwagi na właściwe zarządzanie surowcem i zrównoważoną uprawę lasów. Polski projekt przybliży ogromny potencjał czerwonego dębu amerykańskiego, a także zaprezentuje autorskie spojrzenie na materiał projektanta Tomka Rygalika. Zapowiedź filmowa projektu znajduje się tutaj.