Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
ogród
Kalkulatory Budowlane
09-05-2017 12:26

Inspirujące skalniaki ogrodowe

Skalniaki można spotkać w coraz częściej w przydomowych ogrodach. Dekoracyjne i solidnie wykonane cieszą oczy mieszkańców i ich gości. Jak je zaplanować, by efektownie prezentowały się wśród otaczającej je roślinności?

Inspirujące skalniaki ogrodoweŹródło: Shutterstock.com
d1ivmji
d1ivmji

Ogród ze skalniakiem?
By skalniak miał szansę stać się dekoracją ogrodu, musi być odpowiednio wkomponowany w ogrodową architekturę. Można rozważyć jego stworzenie już na etapie projektu ogrodu w porozumieniu z architektem krajobrazu lub skomponować go w późniejszym czasie – samodzielnie.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Jeśli zdecydujemy się zatrudnić profesjonalna firmę, musimy liczyć się z kosztami. Na ogół fachowa wiedza architektów krajobrazu przekłada się na bardzo zadowalające efekty. Jednak tworzenie skalniaka we własnym zakresie oznacza oszczędności i więcej satysfakcji.

W przypadku tworzenia skalniaka na skarpie postawmy ściankę oporową, aby zminimalizować ryzyko osuwania się gruntu i tym samym niszczenia naszej pracy. Skalniak powinien być wkomponowany w otoczenie, współgrać z pergolami, oczkiem wodnym, ścieżkami, zadaszeniem miejsca grillowego czy kwiatami i ziołami. Nieprawidłowe i chaotyczne połączenie wielu różnych niepasujących do siebie elementów w ogrodzie, może skutkować efektem przeciwnym do zmierzonego. Więcej informacji na temat tego, jak zaprojektować i wykonać ogród znajduje się * w tych artykułach*.

Jakie rośliny na skalniak?
Tak jak w przypadku ogrodu i aranżacji otoczenia ogrodowego, wybór roślin na skalniak zależy od naszych upodobań. Jednak zaleca się obsadzanie go roślinami wieloletnimi, gdyż ma on przecież pełnić funkcję ozdobną przez cały rok.

d1ivmji

Rośliny na skalniak dobieramy również pod względem usytuowania. Inne gatunki na zacienione fragmenty ogrodu skalnego, inne na dobrze nasłonecznione. Warto również wybierać rośliny, które podczas rozwoju tworzą kolonie i pięknie obrastają skały.

Bardzo popularną rośliną do skalniaka w ogrodzie jest zimozielony rojnik. Roślina ta ma wiele odmian, jednak w przypadku większości, główną ozdobą są ozdobne, całoroczne liście. Mięsiste i dekoracyjne tworzą one charakterystyczne kompozycje na kształt gwiazd.

Kolejną propozycją są rozchodniki, szczególnie w odmianach kamczackiej, kaukaskiej, białej i ostrej. Ich główną zaletą poza pięknymi liśćmi jest to, że są bardzo mało wymagające. Dodatkowo, w zależności od odmiany sezonowo obsypują się bardzo kolorowymi i dekoracyjnymi kwiatami. Liście utrzymują się przez niemal cały rok.

Do obsadzenia ogrodów skalnych często stosowane są także zimozielone żagwin ogrodowy i dąbrówka rozłogowa oraz goździk pierzasty o obfitych kwiatostanach w kolorach od białego po różowy. Niektórzy dekorują też skalniaki krzewami i iglakami. Są to jednak rośliny, które tworzą rodzaj tła dla całej kompozycji i pełnią raczej rolę aktorów drugiego planu. Mają jednak te zaletę, że pozostają zielone przez cały rok. Mogą to być jałowce, małe świerczki lub bardzo popularne tuje.

d1ivmji

Ogrody skalne w ofercie firm
Projekt ogrodu skalnego i jego wykonawstwo można zlecić firmie z branży ogrodowo-budowlanej lub specjaliście w architektury krajobrazu. Doradzą oni nie tylko rodzaj kamieni i rośliny które będą najbardziej pasowały do otoczenia, lecz także podpowiedzą,jak uatrakcyjnić całość z zastosowaniem murków, mostków i innych rozwiązań.

Niektóre firmy oferują również opiekę nad ogrodem po jego realizacji, w tym pielęgnację i nawożenie roślin. Mogą zająć się również konserwacją konstrukcji drewnianych, takich jak pergole ogrodowe lub altany. Mimo, iż zaangażowanie firmy do aranżacji ogrodu jest sporym wydatkiem, będziemy mieli pewność że wszystko zostało zrobione fachowo i nie będzie trzeba wprowadzać czasochłonnych poprawek.

Całościowy projekt ogrodu, uwzględniający instalacje, konstrukcje i aranżacje skalniaków oraz oczek wodnych to wydatek od 1000 zł. Za projekt wraz z wykonaniem w zależności od stopnia skomplikowania oraz ilości i rodzaju zastosowanego materiału zapłacimy od 2000 zł do kilkunastu tysięcy.

d1ivmji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivmji