Innowacyjne ogrzewanie domu: panele na podczerwień

Ogrzewanie elektryczne nie jest u nas popularne z powodu wysokich cen energii, są jednak sytuacje, w których warto zrezygnować z kotłowni - wtedy komfort cieplny zapewnią panele na podczerwień. Sprawdziliśmy, ile kosztują takie urządzenia i kiedy warto je zastosować.

Innowacyjne ogrzewanie domu: panele na podczerwień
Źródło zdjęć: © Thermonordic.com

28.09.2015 16:13

Ogrzewanie elektryczne nie jest u nas popularne z powodu wysokich cen energii, są jednak sytuacje, w których warto zrezygnować z kotłowni - wtedy komfort cieplny zapewnią panele na podczerwień. Sprawdziliśmy, ile kosztują takie urządzenia i kiedy warto je zastosować.

Instalacja centralnego ogrzewania sporo kosztuje i jest kłopotliwa do wykonania. Potrzebne są grzejniki, rury kocioł wraz z całym osprzętem, komin, a jeśli zależy nam na wygodzie i decydujemy się na kocioł inny niż na paliwo stałe, także przyłącze gazu lub instalacja zbiornikowa. W sumie oznacza to ogromne wydatki, długotrwałe i uciążliwe roboty oraz konieczność załatwienia wielu formalności. Zastosowanie grzejników elektrycznych pozwala tego wszystkiego uniknąć i z tego względu niektórzy wybierają takie rozwiązanie, mimo świadomości, że ogrzewanie domu nie będzie wówczas najtańsze. Ogrzewanie elektryczne może być korzystne finansowo, gdy zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania jest niewielkie.

Komfortowe ogrzewanie prądem

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, warto się zastanowić, jakie urządzenia zapewnią domownikom wysoki poziom komfortu. Jednym z rozwiązań wartych polecenia są panele na podczerwień (infrared).

Promieniowanie podczerwone, które w uproszczeniu można nazwać cieplnym, emituje każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Im wyższa jest jego temperatura, tym większa emisja promieniowania o mniejszej długości fal. Naturalnymi źródłami tego promieniowania są słońce i ogień. Podobne wrażenie cieplne jak one zapewniają urządzenia grzewcze nazywane promiennikami - jedną z ich odmian są promieniujące panele grzewcze.

Charakterystyka paneli na podczerwień

Panele grzewcze to dość cienkie (2,5 cm) płyty z przylegającymi do nich elementami oporowymi i powłoką odbijającą promieniowanie cieplne. Przepływająca przez elementy oporowe energia elektryczna powoduje ich rozgrzanie (podobnie jak w podgrzewanych szybach samochodów), przez co ciepła staje się cała płyta. Osiąga ona stosunkowo niewysoką temperaturę, ale dzięki dużej powierzchni zapewnia moc cieplną wystarczającą do ogrzania całego pomieszczenia. Ogrzewanie odbywa się przez promieniowanie (jak w przypadku ogrzewania podłogowego), a nie konwekcję charakterystyczną dla konwencjonalnych grzejników, których wysoka temperatura powoduje cyrkulację powietrza w pomieszczeniu (cieplejsze powietrze jest lżejsze od zimniejszego, więc się unosi). Mniejsza różnica temperatury między powierzchnią panelu i powietrzem w pomieszczeniu sprawia, że jego cyrkulacja niemal nie występuje.

Panele na podczerwień lepsze niż grzejniki konwekcyjne?

Ciepło emitowane przez panele jest akumulowane przez ściany, sufit i podłogę oraz wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu fal, które po rozgrzaniu również je emitują. W rezultacie temperatura w pomieszczeniu ma równomierny rozkład i osiąga podobną wartość w każdym miejscu. Natomiast w przypadku ogrzewania konwekcyjnego temperatura przy suficie jest o kilka stopni wyższa niż przy podłodze. Z tego powodu, żeby zapewnić odczucie komfortu cieplnego osobom w pomieszczeniu, konieczne jest rozgrzewanie powietrza do wyższej temperatury (gdy tuż przy podłodze jest 18 stopni C, przy suficie może być nawet powyżej 25 stopni C), a to sprawia, że straty ciepła w wyniku przenikania go przez przegrody pomieszczenia są większe. Oznacza to, że stosując panele grzewcze, można liczyć na nieco niższe rachunki za ogrzewanie niż przy zastosowaniu grzejników konwektorowych.

Ważną zaletą paneli podczerwieni jest też ich działanie natychmiast po uruchomieniu – rozgrzewają się bardzo szybko i zapewniają odczucie ciepła bez potrzeby oczekiwania na rozgrzanie powietrza w pomieszczeniu.

Ceny paneli podczerwieni to około 650 zł za 400 W (wymiary 60x60 cm) i 750 zł za 600 W (wymiary 90x60 cm).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)