Industrialne ściany z przeszkleniami. Loftowy styl i niesamowity klimat
09.09.2019 | aktual.: 11.09.2019 14:10
Przeszklone ściany wpuszczają do wnętrza więcej światła niż tradycyjne okna. Dodają również mieszkaniu elegancji i mają kilka bardzo praktycznych zastosowań. Zobaczmy, jak możemy wykorzystać ściany ze szkła, by nadać pomieszczeniom niepowtarzalnego wyglądu.
Przezroczyste szkło w czarnych metalowych ramach to jeden z symboli mieszkań w nowojorskim SoHo – dzielnicy luksusowych sklepów, galerii handlowych i przestronnych loftów. Przeszklone ściany sprawdzą się jednak również wewnątrz mniejszych pomieszczeń. Oprócz loftów wyglądać będą dobrze także w designie typu Bauhaus, klasycznym i skandynawskim. Zresztą wszędzie tam, gdzie liczy się wrażenie przestronności oraz jasne, odbijające światło, znajdzie się miejsce dla ściany z przeszkleniami.
Szklana ściana przypadnie do gustu zwłaszcza osobom towarzyskim i rodzinnym, które lubią dom tętniący życiem. Nie buduje sztucznej bariery pomiędzy domownikami, którzy przez większość czasu doskonale siebie widzą. Dzięki swojej "surowości" zadowoli także miłośników minimalizmu. Ściana z przeszkleniami nie kłóci się bowiem z żadnym materiałem wykończeniowym. Wygląda tak samo dobrze zestawiona z drewnianą listwą, kamieniem albo płytką ceramiczną. Postawiona pomiędzy wnętrzem domu a, np. upstrzonym zielenią balkonem, wpuszcza do środka nie tylko światło, ale także wszystkie kolory natury.
Dzielą pomieszczenia na mniejsze części
Taka ściana to świetny pomysł, jeśli posiadamy niezbyt wielkie mieszkanie, które chcemy podzielić na kilka przestrzeni. Uzupełniona karniszem z zasłonami (najlepiej w kolorze ścian), pomoże nam np. oddzielić kuchnię od biura albo sypialni. Szklana ściana gwarantuje, że nie pozbawimy takich stref mieszkania światła, nawet jeśli nie mają okien. W ten sposób możemy podzielić lokum na autonomiczne strefy – pracy, odpoczynku, jedzenia czy przygotowywania posiłków. Mieszkanie wyposażone w takie szklane rozgraniczenia zachowa wrażenie przestronności.
Łatwe w utrzymaniu i bezpieczne dla domowników
Przeszklone szyby łatwo wyczyścimy wilgotną szmatką z dodatkiem odpowiedniego preparatu. Do ich czyszczenia świetnie nada się również mop parowy z opcją czyszczenia okien. Zresztą zabrudzenia na szklanej powierzchni są bardzo łatwe do zlokalizowania – poradzimy sobie z nimi szybko i sprawnie.
Osoby, które boją się o kruchość takich ścian, mogą odetchnąć z ulgą. Obecnie najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego (grubość od 8 do 12 mm). W razie rozbicia szyba rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach. Występuje również szkło klejone (foliami lub żywicami), czyli laminowane – bardzo trwałe, które zamiast ulegać rozbiciu, po uderzeniu pokrywa się pajęczynką pęknięć. W obydwu przypadkach raczej nie musimy się obawiać, że biegające dziecko albo zwierzak zrobi sobie krzywdę w razie kontaktu z przeszkloną ścianą.
Proste w montażu
Szklaną ścianę możemy postawić w gotowym mieszkaniu. Dobrze jednak pomyśleć o niej jeszcze na etapie projektowania wnętrza. Możemy wtedy wcześniej sprawdzić, jak naświetlone są poszczególne pomieszczenia. Montaż paneli na podłodze, ścianie oraz podwieszanym suficie nie zajmuje dużo czasu. Wiele osób pragnie jednak ukryć mocowania, aby ściana z przeszkleniami zachowała swoją "lekkość". Oznacza to dłuższą pracę - oprócz tzw. mocowań punktowych musimy pomyśleć także o zaopatrzeniu sufitu w dodatkowe profile. Wszystkie powstałe w ten sposób nierówności zamaskujemy na etapie prac wykończeniowych, już po montażu szkła.
Rozwiązanie dla każdego?
Oczywiście nie wszystkim przypadną do gustu przeszklone ściany. Jeśli cenimy sobie intymność i chcemy odgrodzić się w swoim mieszkaniu od świata, to rozwiązanie zdecydowanie nie jest dla nas. Szklane ściany w mniejszym stopniu pasować będą do mieszkań, które są na bakier z minimalizmem. Wnętrza rustykalne, śródziemnomorskie albo w stylu glamour nie znajdą dla nich zastosowania. Jeśli jednak lubimy nowoczesność i minimalizm, ściany z przeszkleniami będą świetnym i na dodatek całkiem funkcjonalnym elementem wystroju.