Ile trwają obowiązkowe przerwy technologiczne na budowie
Budowa domu to proces długotrwały. Do uzyskania najwyższej sprawności poszczególnych materiałów potrzebny jest różnej długości czas. Dlatego wszystkie przestoje na budowie nie są podyktowane lenistwem fachowców. Dla dobra nieruchomości w poszczególnych etapach budowy odczujemy przymusowy przestój. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, ile czasu na wyschnięcie potrzebuje dany materiał oraz poszczególne elementy wykończenia. Z treści dowiemy się między innymi, ile schnie wylewka samopoziomująca, ile schnie strop żelbetowy oraz ile schną tynki.
10.01.2019 15:23
Wylewka samopoziomująca
Co producent to inny czas schnięcia wylewki. Najczęstszym pytaniem, jakie sobie zadajemy po wylaniu wylewki jest: jak długo schnie wylewka? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile schnie wylewka samopoziomująca, ale wiele zależy również od tego, jak długo wiąże beton.
W zależności od grubości wylewki, od warunków pogodowych i producenta materiałów czas schnięcia może się skrócić bądź wydłużyć. Niezwykle istotny jest przewiew. O ile temperatura jest na tyle wysoka, że wilgoć szybko odparowuje, o tyle bez odpowiedniej wentylacji nie uda się nam jej pozbyć. A więc wentylacja ma tutaj kluczowe znaczenie i może mieć wpływ na czas schnięcia.
Już po kilku dniach wylewka staje się na tyle twarda, że można po niej chodzić. To jednak nie oznacza, że możemy uznać ją za w pełni wartościową. Na to trzeba czasu. Aby jednak w bardzo prosty sposób zbadać czy wylewka jest już odpowiednio wyschnięta, należy sprawdzić, jaka jest jej wilgotność. W tym celu używamy zwykłego kawałka gazety.
Badanie wilgotności polega na ułożeniu gazety na wylewce, następnie przykrycie kawałkiem folii. Aby zobaczyć efekt, należy poczekać kilkanaście godzin. Jeśli po zdjęciu folii kartka będzie mokra, wówczas to znak, że należy jeszcze trochę poczekać. Pozwolić jej doschnąć, aby nabrała pełnej wytrzymałości. W przypadku, kiedy kartka będzie lekko wilgotna, możemy ją zbadać wilgotnościomierzem. Przyjmuje się, że najlepiej wyschnięta będzie zawierać około 2% wilgotności.
Strop żelbetowy
Stropy to jedne z najbardziej obciążanych elementów konstrukcji. Zatem konieczne jest wykonanie ich zgodnie ze sztuką budowlaną, z niezbędnymi przerwami. Wielu inwestorów nie wie, jak długo wiąże beton, a to bardzo ważne, gdyż okres schnięcia trwa przynajmniej 30 dni.
Warto mieć na uwadze fakt, że czas podany jest dość ogólnie. Wszak to, ile schnie strop betonowy, zależy również od warunków atmosferycznych. Cement uzyskuje swoją pełną wytrzymałość po 30 dniach, ale w optymalnych warunkach. Czyli podczas dobrej pogody. W przypadku złych warunków pogodowych czas schnięcia może się wydłużyć dość mocno. Jednak tak ważny element nie może zostać niedopilnowany. To od niego zależy przyszłość całej nieruchomości.
Skoro wiemy już, jak długo wiąże beton, to możemy skupić się w tym czasie na innych rzeczach. Źle wykonany strop żelbetowy może pękać. Nawet jeśli zbrojenie będzie bardzo mocne, a strop nie runie nam na głowę, to pojawią się inne kłopoty. Stropy ze szczelinami, z drobnymi pęknięciami to zagrożenie. Może się wydawać, że jakieś tam drobne ryski nie mogą nic złego uczynić. To podstawowy błąd. Każde pęknięcie, nawet to najdrobniejsze odsłania część drutu zbrojeniowego. Odsłonięty jest podatny na rdzewienie. Wystarczy kilkanaście przerdzewiałych drutów, aby doprowadzić do katastrofy. Tak więc czas to nasz sprzymierzeniec, pozwólmy mu działać. Zatem wiedza ile schnie strop żelbetowy, nie jest aż tak niezbędna, bo na wszystko trzeba czasu i odpowiednich warunków.
Tynk cementowo wapienny
Rodzajów tynków jest dość dużo. Pomimo niewielkich różnic w wyglądzie, mogą być ogromne w wytrzymałości. Kiedy decydujemy się na tynk cementowo wapienny, powinniśmy rozpocząć pracę przy maksymalnie dobrej pogodzie. Ponieważ pogoda jest jednym z czynników wpływających na to, ile schną tynki, szczególnie tynk cementowo wapienny.
Rozpoczynając prace jesienią, niestety musimy liczyć się z tym, że czas schnięcia może się znacznie wydłużyć. Dochodzi też duże ryzyko pojawienia się trudno usuwalnej pleśni i grzybów.
Czas schnięcia dla tynków cementowo wapiennych nie przekracza 35 dni. Należy zauważyć, że ten tynk zawiera cement, a on sam do uzyskania pełnej sprawności potrzebuje około 30 dni. Do tego niewyschnięty tynk, spowoduje trudności w nakładaniu gładzi, a z czasem mogą pojawić się rysy, drobne pęknięcia, których usunięcie będzie wymagało nakładania kolejnej warstwy farby. W najgorszym przypadku potrzebny będzie gips szpachlowy do wypełnienia szczelin. Warto pamiętać, że to ile schną tynki, zależy również od jego rodzaju.
Tynk gipsowy
Coraz częściej spotykanym tynkiem jest tynk gipsowy. Nowoczesne budownictwo często stosuje ten materiał. Jego nakładanie odbywa się za pomocą maszyn. To skraca czas trwania prac, a przy tym pojawia się oszczędność.
Należy pamiętać, że tynk gipsowy nie jest ostateczną warstwą. On sam spowoduje, że farba nie będzie równomiernie rozłożona i pojawią się prześwity. Malowanie kilkoma warstwami dodatkowymi nie ma najmniejszego sensu. Do tego potrzebna jest gładź. Już cienka warstwa wystarczy, aby pojawił się biały kolor, bez cieni i prześwitów.
Optymalny czas schnięcia tynku to 7 dni. Chociaż już po paru godzinach ma dużą wytrzymałość, to jednak zawiera zbyt dużo wody. Jego schnięcie jest poprzedzone wytwarzaniem się temperatury. To dobry znak i pomoc w wysychaniu.
Należy również pamiętać, że konieczne jest wentylowanie pomieszczenia, w którym nakładany jest tynk gipsowy. W tym celu najlepiej pozostawić wszystkie okna otwarte najdłużej jak to możliwe. Więcej na temat tynku gipsowego możesz przeczytać tu.