Trwa ładowanie...

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które można wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Płyta fundamentowa zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania jest dość atrakcyjna. Poznaj poszczególne etapy jej budowy, czas wykonania oraz przybliżony koszt.

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?Źródło: shutterstock
d1ucfmt
d1ucfmt
W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, które można wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Płyta fundamentowa zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania jest dość atrakcyjna. Poznaj poszczególne etapy jej budowy, czas wykonania oraz przybliżony koszt.

Budowa płyty fundamentowej krok po kroku

Budowa płyty fundamentowej jest stosunkowo prosta. Opiera się na pięciu krokach.

Krok 1 – usunięcie humusu i wytyczenie fundamentów. Płyta może być wykonana jedynie na oczyszczonym oraz wyrównanym podłożu. Przed rozpoczęciem prac trzeba usunąć humus (górną warstwę gleby o grubości ok. 30 cm).

Krok 2 – budowa warstwy drenażowo-podkładowej. Podbudowę najczęściej wykonuje się z pospółki piaskowej. Jest to materiał łatwy do zagęszczenia. Alternatywą dla pospółki jest kamień o drobnej granulacji. Jego największą zaletą pozostaje niepodciąganie wilgoci oraz zapewnienie pełnej ochrony przed szkodnikami ziemnymi. Niestety podbudowa z kamienia jest przynajmniej o połowę droższa w porównaniu z pospółką piaskową. Dodatkową niedogodnością są problemy w jej zagęszczeniu. Dlatego niewielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie.

d1ucfmt

Po zagęszczeniu warstwy drenażowo-podkładowej można wylać podkład z chudego betonu. Jego grubość jest uzależniona od specyfiki płyty i z reguły dochodzi do 10-15 cm.

Krok 3 – zbrojenie i wylanie płyty fundamentowej.Najpierw należy wykonać kompletne zbrojenie. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których mają stanąć ściany nośne. Te fragmenty fundamentów będą przenosiły największe obciążenia. Zbrojenie płyty fundamentowej wykonuje się tu od dołu. Dzięki temu zabezpieczysz konstrukcję przed zginaniem. Nieco inaczej wykonuje się zbrojenie pod ścianami nośnymi. W tym przypadku trzeba zamontować tzw. zbrojenie górne, które przeciwdziała wyporom podłoża.

Na kompletne zbrojenie wylewa się zaprawę betonową (klasy C 20 lub C 25). Standardowa płyta fundamentowa ma grubość 17-30 cm. Jej powierzchnia staje się od razu posadzką dolnej kondygnacji. Dlatego wszystkie instalacje podziemne powinny być przez nią przeprowadzone. Płyta fundamentowa może być też wyposażona w ogrzewanie podłogowe. Jednak musi to być przewidziane już na etapie tworzenia projektu budowlanego.

Krok 4 – montaż izolacji termicznej. Izolacja termiczna fundamentów jest z reguły wykonywana na górze płyty. Jednak w niektórych przypadkach można ją też wykonać bezpośrednio na podkładzie z chudego betonu (tyle że trzeba wtedy zastosować materiały o większej odporności na ściskanie). Do wykonania termoizolacji na górze płyty można zastosować styropian typu dach/podłoga. Preferowana grubość izolacji termicznej to 12-15 cm.

d1ucfmt

Krok 5 – montaż izolacji przeciwwilgociowej.Każda płyta wymaga wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Wyjątkiem są jedynie płyty wylane z wodoszczelnego betonu. Ich budowa pochłania jednak znacznie większe koszty, co sprawia, że niewielu inwestorów decyduje się na tego typu rozwiązanie. Sama izolacja przeciwwilgociowa standardowej płyty fundamentowej jest bardzo prosta do wykonania. Wystarczy wyłożyć wierzch płyty poliestrową folią fundamentową (stosując minimum 15 cm zakładki). Izolację można też wykonać z papy termozgrzewalnej lub z preparatów bitumicznych, które zapewniają pełną szczelność.

Jaki jest koszt płyty fundamentowej?

Koszt płyty może być dość zróżnicowany, zwykle nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych (tu znajdziesz porównanie kosztów budowy poszczególnych rozwiązań). Ostateczna cena inwestycji zależy od grubości płyty, jakości stali użytej do zbrojenia, zużycia materiałów oraz rodzaju gruntu, na którym planujesz budowę. Dlatego przed rozpoczęciem obliczeń warto dokładnie przejrzeć projekt budowlany.

Załóżmy, że płyta fundamentowa ma standardową grubość 20 cm i jest przystosowana pod budowę budynku o powierzchni dolnej kondygnacji nieprzekraczającej 100 m2. Orientacyjna cena jej wykonania na stabilnym gruncie to wydatek rzędu 12 000 zł. Jest to kwota zbliżona do kosztów budowy tradycyjnych ław fundamentowych.

d1ucfmt

Jednak wartość kalkulacji zmienia się w przypadku gruntów podmokłych o słabej nośności. Koszt wykonania może być w tym przypadku nieco większy (ze względu na konieczność wykonania grubszej wylewki betonowej). Orientacyjna cena wykonania płyty o grubości 30 cm wynosi 16 000 zł. Górna granica cenowa jest trudna do określenia. Jednak w przypadku zastosowania betonu wodoszczelnego koszt może wzrosnąć do ponad 20 000 zł.

Koszt wykonania płyty zależy w dużej mierze od firmy, z którą podpiszesz umowę. Warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców przed podjęciem decyzji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług dostępnych w internecie – takich jak Szukaj Wykonawcy.

Jak długo powstaje płyta betonowa?

Przybliżony czas wykonania płyty nie powinien przekroczyć tygodnia. Jeśli prace powierzysz doświadczonej ekipie, można mówić o trzech-czterech dniach.

d1ucfmt

Czas wstępnego schnięcia płyty wynosi kilka dni, jednak wymagana przerwa technologiczna to dwa tygodnie. Jest to czas potrzebny do całkowitego związania zaprawy betonowej i osiągnięcia pełnej wytrzymałości. Po upływie 14 dni od wylania płyty fundamentowej można przystąpić do budowy pierwszej kondygnacji. Jednak ostateczna decyzja o terminie rozpoczęcia kolejnych etapów budowlanych zawsze należy do kierownika budowy.

Jak widać, płyta powstaje dość szybko. Wymagane przerwy technologiczne są tu znacznie krótsze niż w przypadku tradycyjnych ław fundamentowych (ich minimalny czas schnięcia to 4 tygodnie). Dzięki temu można przyspieszyć prace budowlane.

Kiedy warto zastosować?

Właściwie nie ma ograniczeń w zastosowaniu płyt. Można je budować zarówno na suchych, jak i podmokłych terenach. Warto jednak zaznaczyć, że płyta fundamentowa sprawdzi się szczególnie dobrze na podłożach o słabej nośności. Czyli wszędzie tam, gdzie budowa tradycyjnej ławy byłaby trudna i kosztowna.

d1ucfmt

Płyty warto też stosować w budynkach odznaczających się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Jest to niezbędny element domów pasywnych i energooszczędnych. Nowoczesne płyty eliminują mostki termiczne od strony podłoża, a jednocześnie zapewniają skuteczną termoizolację budynku.

d1ucfmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ucfmt