Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wyposażenie salonu?

Share
Ile kosztuje wyposażenie salonu?Źródło: Shutterstock
d2ktq9a
Planujesz remont, ale nie orientujesz się, ile pieniędzy przeznaczyć na wykończenie salonu? Policzyliśmy to za ciebie, uwzględniając wyposażenie w wersji ekonomicznej - solidne, lecz nieszczególnie drogie. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy stać cię na remont pokoju dziennego.

Ile kosztuje wyposażenie salonu i jak zapłacić mniej?

Do obliczeń przyjęto wykonanie i wyposażenie salonu w średnim standardzie cenowym - przy wykorzystaniu produktów dobrej jakości, ale w stosunkowo rozsądnych cenach. Łączny koszt wszystkich prac i produktów jest jednak bardzo znaczący - ponad 26 tys. zł. Szczegółowy kosztorys można znaleźć TUTAJ.

Jest to kwota stosunkowo wysoka jak na możliwości przeciętnej polskiej rodziny, tym bardziej że salon to tylko kropla w morzu potrzeb podczas budowy domu. Czyniąc pewne oszczędności, można obniżyć ten koszt nawet o 50 proc., używając najtańszych możliwych materiałów i wykonawców. Samodzielne malowanie, rezygnacja z kominka, podwieszanego sufitu czy drewnianego parkietu na rzecz paneli podłogowych pozwoliłyby na obniżenie o blisko 10 tys. zł. Zakup niższej jakości mebli i innych elementów wyposażenia również pozwoliłby na oszczędność 2-3 tys. zł, trzeba jednak pamiętać, że niższa jakość to również mniejsza trwałość i konieczność wykonania generalnego remontu w stosunkowo niedługim czasie. Sprawdźmy, co zawiera się w kwocie 26 tys. zł za wykończenie i wyposażenie salonu.

d2ktq9a

Aranżacja salonu: podłogi i ściany

Pierwszym etapem wykończenia pokoju dziennego jest wykonanie podłóg, ścian oraz sufitu. W przypadku sufitu mamy do dyspozycji kilka możliwości: tynkowanie, sufit podwieszany z płyt g-k na stelażu lub podwieszany systemowy. W polskich domach wciąż najczęściej spotykane jest pierwsze rozwiązanie, ale z uwagi na konieczność montażu oświetlenia punktowego zdecydujemy się na sufit z płyt k-g na stelażu. Koszt materiałów w przeliczeniu na mkw. takiego rozwiązania waha się od 40 do 60 zł (komplet produktów potrzebnych do montażu). Mniej więcej dwukrotnie wyższy będzie koszt montażu sufitu przez fachowca – standardowa cena robocizny wynosi od 60 do 110 zł/mkw. Podsumowując, sam sufit będzie kosztował nieco ponad 3 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt przygotowania instalacji elektrycznej pod oświetlenie punktowe – za 5 punktów zapłacimy niecałe 350 zł.

Po wykonaniu sufitu kolej na malowanie. Ściany są już otynkowane, pozostaje więc tylko pokrycie ich farbą. W salonie o powierzchni 25 mkw. mamy około 70 mkw. powierzchni do malowania (ściany i sufit), potrzebnych więc będzie ok. 12 l farby gruntującej, ponad 4 l farby kolorowej do ścian oraz 2 l dobrej jakości białej farby do sufitu. Najdroższa będzie usługa malarska – za położenie trzech warstw farby malarz weźmie średnio 10 zł/mkw. czyli w sumie 700 zł. Łącznie malowanie salonu będzie kosztowało ponad 900 zł.

Na koniec wykończenie podłogi. Do obliczeń przyjęto, że na posadzce zostanie ułożony parkiet dębowy o II klasie ścieralności - za mkw. lakierowanych desek zapłacimy około 100 zł, czyli 2,5 tys. zł za całą podłogę. Do tego niezbędny będzie jeszcze odpowiedni grunt poliuretanowy, 30 kg kleju do parkietu i ok. 23 m listew przypodłogowych. Ułożenie parkietu z lakierowanych desek na podłodze to wydatek przynajmniej 1000 zł (40 zł/mkw.). W przypadku konieczności cyklinowania lub innych dodatkowych prac koszt ten oczywiście znacząco rośnie. Podsumowując, parkiet dębowy o powierzchni 25 mkw. odchudzi portfel o ponad 5 tys.zł.

Łącznie wykończenie sufitu, ścian oraz podłóg będzie kosztowało ok. 9,2 tys.zł plus kolejne 350 zł na elektrykę. Szczegółowy kosztorys tych prac można znaleźć TUTAJ.

Wyposażenie salonu krok po kroku

Pierwszym elementem wyposażenia powinno być odpowiednie oświetlenie. Zakup 5 punktorów do podwieszanego sufitu to ok. 275 zł. Warto dodać do nich 4 kinkiety w cenie 280 zł. Przy żarówkach o mocy 60-80 W powinno to zapewnić odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Montaż 9 punktów elektrycznych to wydatek rzędu 360 zł, w sumie więc koszt oświetlenia wyniesie nieco ponad 900 zł.

d2ktq9a

Drugim etapem będzie zakup i montaż drzwi wewnętrznych. Koszt skrzydła z klamką i ościeżnicą wyniesie ponad 1000 zł. Dodając do tego montaż (średnio 180 zł), za drzwi przyjdzie nam zapłacić ok. 1250 zł.

Przytulny salon w domu nie obędzie się również bez kominka. Poza standardowymi, ogrzewającymi miejscowo kominkami bardzo popularnym rozwiązaniem są te z płaszczem wodnym. Pozwalają one na podgrzewanie wody w celu jej późniejszego wykorzystania podczas ogrzewania innych pomieszczeń, a nawet jako ciepłej wody do kranu. Tradycyjny kominek wraz z obudową to wydatek od 2200 do 7200 zł. W przypadku wersji z płaszczem wodnym koszty powinny zmieścić się w przedziale 3300-8500 zł. Tradycyjny kominek w średniej cenie to wydatek rzędu ok. 4300 zł, a koszt montażu – około 1500 zł.

Wyposażanie salonu w meble warto zacząć od zakupu zestawu wypoczynkowego składającego się z dwuosobowej sofy i dwóch foteli. Za komplet w średnim przedziale cenowym (obicie ze sztucznej skóry) zapłacimy około 2600-2700 zł. Analogicznej jakości meble ze skóry naturalnej kosztowałyby ponad 6000 zł, a wybierając skórzane z wyższej półki, zapłacilibyśmy sporo ponad 10 000 zł.

Po zestawie wypoczynkowym czas na meble. Za zestaw o szerokości 3-3,5 m składający się z szafki pod TV, dwóch wysokich regałów (po 180-200 cm każdy) oraz wiszącej półki nad telewizorem zapłacisz ok. 1500 zł. Wybierając komplet z górnej półki cenowej, możesz podwyższyć koszt nawet do 4000 zł. Do mebli dokupujemy jeszcze niewielki stolik kawowy (270 zł).

d2ktq9a

W części jadalnianej niezbędny będzie stół drewniany z 4 krzesłami (1450 zł za zestaw) oraz dodatkowy kredens (regał o wysokości 100-120 cm i analogicznej szerokości) na naczynia za 690 zł. Do wyposażenia można dodać jeszcze telewizor ze średniej półki cenowej (~46”) za 2000 zł oraz wiszące lustro za niecałe 200 zł.

W sumie wyposażenie salonu kosztuje ponad 10 000 zł, z czego ponad 8500 zł to koszty mebli i innych elementów ruchomych.

Łączne koszty wykończenia i wyposażenia

W sumie za wykończenie i wyposażenie salonu z jadalnią o powierzchni 25 m2 zapłacimy około 26 000 zł. Cena ta obejmuje nie tylko wykończenie wszystkich powierzchni, ale również wyposażenie salonu we wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Szczegółowy kosztorys można zobaczyć TUTAJ.

d2ktq9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ktq9a
d2ktq9a