Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Pierwszym krokiem po zakupie nowego mieszkania w stanie deweloperskim i odebraniu kluczy, jest wykończenie nieruchomości i przygotowanie jej do zamieszkania. Koszty z tym związane są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Co wpływa na ich wysokość? Czy można dostać kredyt na wykończenie domu lub mieszkania? Podpowiadamy!

Materiał sponsorowany przez Czerwona Skarbonka
 Źródło: materiały partnera
d3idpsi
d3idpsi

Podstawową potrzebą każdego człowieka jest posiadanie nieruchomości mieszkalnej. Zwłaszcza dla młodych osób zakup mieszkania stanowi jeden z głównych celów. Dlatego wiele osób posiłkuje się kredytem hipotecznym, aby jak najszybciej móc zamieszkać we własnych czterech kątach. Jednak często kredytobiorcy, którzy kupują mieszkanie w stanie surowym, zbyt optymistycznie podchodzą do kwestii jego wykończenia i finalnie nie mają wystarczających środków na jego wyremontowanie. Wykończenie lokalu mieszkalnego wiąże się bowiem z wysokimi kosztami, które zależą od wielu czynników. Jakich? O tym poniżej.

Co składa się na koszt wykończenia mieszkania?

O wydatki związane z wykończeniem nieruchomości nie muszą się martwić osoby, które kupują mieszkanie w standardzie "pod klucz". Wtedy odbierając klucze do lokalu mieszkalnego, mogą już w nim zamieszkać. Taka sytuacja jednak należy do rzadkości.

Zdecydowana większość mieszkań z rynku pierwotnego jest sprzedawana w standardzie deweloperskim. Oznacza to, że w takim lokalu zostały zakończone prace dotyczące ocieplenia, przygotowania ścian i podłóg oraz doprowadzenia wszystkich przyłączy (np. woda, prąd, gaz), ale nic poza tym. W związku z tym nowy właściciel musi przeznaczyć środki na wykończenie domu, aby móc w nim finalnie zamieszkać.

Co składa się na koszt takiego remontu? Głównymi czynnikami są:

 • metraż nieruchomości – im większe mieszkanie, tym wyższy koszt wykończenia,
 • standard wykończenia – koszt zależny od jakości użytych materiałów budowlanych,
 • lokalizacja – koszt robocizny może być różny w zależności od danego regionu Polski.

Do tego dochodzi również całe wyposażenie nieruchomości. Ono również wiąże się z z wykończeniem mieszkania. Do kosztów tych zalicza się zakup m.in.:

 • mebli,
 • drzwi wewnętrznych (wraz z montażem),
 • elementów sanitarnych (wraz z montażem),
 • zakupu sprzętów AGD (wraz z montażem).

Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, ostateczny koszt wykończenia mieszkania może być bardzo zróżnicowany. Ekipy budowlane zajmujące się remontem zazwyczaj wyceniają swoje usługi głównie w oparciu o metraż nieruchomości. Ile zatem należy zapłacić za poszczególne rzeczy? Poniżej przykładowe stawki za niektóre prace wykończeniowe mieszkań w stanie surowym:

 • montaż paneli podłogowych – 35-50 zł/m²,
 • montaż płytek ceramicznych – 50-80 zł/m²,
 • wykonanie wylewki – 25-30 zł/m²,
 • tynkowanie ścian – 20-30 zł/m²,
 • malowanie ścian – 15-20 zł/m²,
 • montaż drzwi wewnętrznych – ok. 200 zł/sztuka,
 • obudowa wanny – ok. 300 zł/sztuka.

Do tego dochodzi wykonanie łazienki. Jej remont oznacza zakup odpowiedniego wyposażenia oraz położenia płytek na ścianach i podłodze. Całkowity koszt takich prac zależny jest od jakości wykorzystanych materiałów. Ceny płytek łazienkowych wahają się od 40 zł do nawet 300-400 zł za m². Do tego należy pamiętać o odpowiednich klejach, zaprawie, fugach itd. Oprócz tego dochodzą koszty sprzętów potrzebnych w łazience, jak:

 • kabina prysznicowa – średnio 600-3 000 zł,
 • umywalka – 150-1 200 zł,
 • kompakt WC – 250-1 800 zł.

Kolejnym pomieszczeniem jest kuchnia. Jej wykończenie jest zazwyczaj najbardziej kosztowne. W tym wypadku nie tylko musimy położyć płytki i rozprowadzić kable, ale też kupić i opłacić montaż mebli kuchennych oraz AGD. Najtańsze zestawy mebli kuchennych można kupić za ok. 2 500 zł, jednak ich jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chcemy kupić solidniejsze meble, które posłużą nam na lata, albo zamówić szafki na wymiar, musimy się liczyć z kosztami powyżej 20 tys. zł.

d3idpsi

Wykończenie salonu jest dużo prostsze w porównaniu do łazienki oraz kuchni, ale niekoniecznie tańsze. Podłoga, na której zostaną wykorzystane panele lub deski, będzie kosztować od ok. 50 zł do nawet 400 zł za m², w zależności od użytych materiałów. Do tego dochodzi wyposażenie salonu, które również stanowi nie lada wydatek. Koszt samego kompletu wypoczynkowego może wynieść od ok. 2 000 zł do ponad 10 000 zł. Należy doliczyć również wydatki związane z dodatkowym sprzętem, jak stół, komoda, regał itd. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych wzwyż.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Rozbieżności cenowe, jeśli chodzi o remont nieruchomości, są ogromne. Szacuje się, że koszt wykończenia lokalu w stanie deweloperskim w wersji ekonomicznej wynosi ok. 1 000 zł za m² wzwyż, w standardzie średnim ok. 1 800 zł za m² wzwyż, zaś w podwyższonym standardzie 2 500 zł lub więcej za m². Dla mieszkania o powierzchni 50-60 m² koszt wykończenia waha się od ok. 50 tys. zł. do nawet ponad 100 tys. zł.

Czy można wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Wykończenie lokalu nawet w najbardziej budżetowej wersji wiąże się z wysokimi kosztami. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek - zwłaszcza, gdy wszystkie oszczędności przeznaczyliśmy na potrzeby wkładu własnego, koniecznego do uzyskania kredytu hipotecznego.

Jednak są na rynku produkty bankowe, dzięki którym klienci mogą uzyskać potrzebne środki finansowe na wykończenie mieszkania. Są to:

 • kredyt hipoteczny na zakup i wykończenie nieruchomości – jest to kredyt celowy, do jego uruchomienia bank będzie wymagał kosztorysu i harmonogramu prac wykończeniowych (lub remontowych) oraz będzie kontrolował wydawane środki. Jest to zobowiązanie długoterminowe, które będziemy spłacać nawet kilkadziesiąt lat, a tym samym koszt kredytu hipotecznego jest znacznie wyższy niż w przypadku kredytu gotówkowego.
 • pożyczka hipoteczna na wykończenie mieszkania – wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości bez żadnych obciążeń. Nie jest to kredyt celowy, zatem pożyczkobiorca może swobodnie rozporządzać przyznanymi przez bank pieniędzmi. Pożyczka hipoteczna zazwyczaj jest droższa od kredytu hipotecznego, lecz tańsza od kredytu gotówkowego.
 • kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania – można go zaciągnąć na dowolny cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Procedury są tutaj prostsze niż w przypadku pożyczki hipotecznej czy przy kredycie hipotecznym, jednak równocześnie zazwyczaj kredyty gotówkowe są wyżej oprocentowane.

W każdym wypadku, aby móc skorzystać z finansowania, trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową i spełnić określone formalności. Jak można uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania i kto może się starać o takie finansowanie? Wszelkie niezbędne informacje na ten temat, a także najkorzystniejsze oferty kredytów znajdziesz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-wykonczenie-mieszkania/

d3idpsi

Czy można skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent na wykończenie mieszkania

Bezpieczny Kredyt 2% to rządowy program, który zakłada dopłatę do rat kredytu przez pierwsze 10 lat spłaty zobowiązania. Zgodnie z jego założeniami ubiegać się o niego mogą wyłącznie osoby, które nie posiadają własnego mieszkania. Dlatego nie ma możliwości otrzymania preferencyjnego kredytu jedynie na wykończenie lub remont mieszkania, ponieważ zgodnie z zasadami tego programu, aby otrzymać środki finansowe, nie można posiadać żadnego mieszkania.

Można natomiast środki finansowe uzyskane z programu Bezpieczny Kredyt 2% wykorzystać na zakup oraz wykończenie (lub remont) zakupionego z pomocy takiego kredytu mieszkania. W tym celu należy przed złożeniem wniosku, obliczyć kwotę, jaka potrzebna jest do remontu i przygotowania nowego mieszkania i uwzględnić ją we wniosku kredytowym. Warto dokonać takiej kalkulacji rzetelnie i z wyprzedzeniem, aby być pewnym, że bezpieczny kredyt pokryje całkowity koszt nie tylko zakupu, ale również wykończenia mieszkania.

Materiał sponsorowany przez Czerwona Skarbonka
d3idpsi
d3idpsi