Trwa ładowanie...

Ile kosztuje wykończenie małego mieszkania? Aranżacja kawalerki

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musisz wziąć pod uwagę koszty prac wykończeniowych i doprowadzenia lokalu do stanu pod klucz. Policzyliśmy, ile kosztuje wykończenie i wyposażenie kawalerki o powierzchni 32 mkw. - dzięki tym wskazówkom będziesz mógł lepiej zaplanować prace, a późniejsze wydatki nie będą dla ciebie niemiłym zaskoczeniem.

Ile kosztuje wykończenie małego mieszkania? Aranżacja kawalerkiŹródło: Shutterstock
d34z0mv
d34z0mv

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musisz wziąć pod uwagę koszty prac wykończeniowych i doprowadzenia lokalu do stanu pod klucz. Policzyliśmy, ile kosztuje wykończenie i wyposażenie kawalerki o powierzchni 32 mkw. - dzięki tym wskazówkom będziesz mógł lepiej zaplanować prace, a późniejsze wydatki nie będą dla ciebie niemiłym zaskoczeniem. Co wpływa na koszty wykończenia kawalerki?

Całkowite koszty wykończenia mieszkania zależą od kilku czynników - jednym z ważniejszych jest rozmiar pomieszczeń. Największe wydatki wiążą się z kuchnią oraz łazienką - mogą one kilkakrotnie przekroczyć cenę wykończenia salonu czy sypialni. Warto zatem przyjąć, że im większa będzie przestrzeń kuchni i łazienki, tym wyższy koszt wykończenia kawalerki. W obliczeniach zakładamy, że łączna powierzchnia mieszkania to 32 mkw. Łazienka z kuchnią zajmują po 7 mkw., przedpokój ma 6 mkw., natomiast wielkość salonu to 12 mkw.

Koszt wykończenia kawalerki w stanie deweloperskim zależy też od standardu wykończenia. Dla uproszczenia przyjmijmy, że do dyspozycji mamy standard ekonomiczny, pośredni oraz luksusowy. Ekonomiczny nie zadowoli wymagających inwestorów, nie jest to bowiem zbyt trwałe ani estetyczne rozwiązanie. Z kolei standard pośredni, który uwzględnimy w obliczeniach, stanowi najlepszy kompromis pomiędzy ceną a jakością. W Polsce cieszy się największą popularnością - zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych.

d34z0mv

Ile kosztuje wykończenie łazienki w kawalerce?

Największym wydatkiem łazienkowym będzie ceramika. Podczas zakupów szczególną uwagę zwróć na parametry techniczne płytek, zaprawy i kleju; warto też zadbać o to, by posadzka miała właściwości antypoślizgowe (oznaczone symbolem R). Wybierając płytki, warto też dobrze przemyśleć ich rozmiar. W mniejszych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się jasne płytki o dużym formacie - umiejętnie dobrane wizualnie powiększają wnętrze i nadają mu niepowtarzalny charakter. W bardziej przestronnej łazience możesz pozwolić sobie na większą dowolność, nie warto jednak przesadzać ze zbyt ciemnymi kolorami - na ciemnej ceramice widoczne są wszelkie zacieki i ślady detergentów.

Remont łazienki powinien być dobrze przemyślany, dlatego do obliczeń przyjęliśmy zakup projektu aranżacyjnego (koszt ok. 800 zł). Całkowita powierzchnia płytek podłogowych i ściennych (układanych do wysokości 1,5 m) wynosi łącznie 31 mkw. Za dobre płytki ceramiczne, klej, preparat gruntujący, fugę oraz robociznę zapłacimy ok. 3222,54 zł. Pozostałe fragmenty ścian i sufitu są równe, dlatego wystarczy je odmalować. Za farbę, preparat gruntujący oraz pracę malarza zapłacimy kolejne 447,20 zł.

Ważnym elementem prac wykończeniowych jest wykonanie instalacji elektrycznej i hydraulicznej (każda po 4 punkty). Orientacyjny łączny koszt obu tych usług to 1164 zł. Po wykonaniu instalacji przystępujemy do montażu sanitariatów. Ostateczna cena kabiny prysznicowej, sanitariatu, umywalki wraz z montażem to 2362 zł. Za kompleksowe wyposażenie (pralka, lustro, szafka) niewielkiej łazienki zapłacimy ok. 2190,20 zł.

Szczegółowy kosztorys wykończenia łazienki znajdziesz pod poniższym linkiem: http://kalkulatorybudowlane.pl/lazienka/kosztorys/3cd7cca377250986b5fb58a8878c52c8/ Wykończenie przedpokoju: nie jest drogie

d34z0mv

Łączna powierzchnia ścian i sufitu w przedpokoju o powierzchni 6 mkw. to 24 mkw. Na podłodze zamontujemy panele podłogowe, które wraz z montażem będą kosztowały ok. 419,20 zł. Ściany oraz sufit wystarczy pomalować farbą - za komplet produktów malarskich oraz robociznę zapłacimy 269,80 zł. Ważnym wydatkiem będzie także wykonanie kompletnej instalacji elektrycznej i zamontowanie oświetlenia. W przedpokoju znajduje się 5 punktów elektrycznych, lampa sufitowa, kinkiet oraz ozdobne lustro. Za całość zapłacimy ok. 731,75 zł. Ostatnim wydatkiem będzie wyposażenie przedpokoju. Na tak małej powierzchni umieszczamy jedynie szafkę na buty, wieszak na ubrania oraz zegar wiszący - całość będzie kosztowała ok. 259 zł.

Kompletny kosztorys wykończenia przedpokoju można znaleźć, klikając w poniższy link: http://kalkulatorybudowlane.pl/przedpokoj/b/d9aad68b92c99610fce85f77f549f2e5/

Salon niezbyt duży, ale przestronny

Najprostszym sposobem na optyczne powiększenie salonu jest nadanie mu jasnej barwy. Co prawda biel może wydawać się nieatrakcyjna, dobrze sprawdzą się jednak odcienie żółtego, kości słoniowej i zieleni. Ciekawym zabiegiem jest też rezygnacja z dywanów oraz zbędnych elementów wyposażenia - minimalistyczne umeblowanie ułatwia swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu, a jednocześnie wizualnie je powiększa. W salonie kładziemy panele podłogowe (804 zł wraz z montażem) oraz niewielki dywan (120 zł). Za trzykrotne pomalowanie ścian i sufitu farbą kolorową zapłacimy dodatkowe 691,17 zł.

Odczuwalnym wydatkiem będzie zakup oświetlenia i montaż instalacji elektrycznej. Salon ma 9 punktów elektrycznych, lampę sufitową, mały kinkiet, a także lampę stojącą. Całość to wydatek rzędu 1065,75 zł. Najbardziej kosztowne okażą się elementy wyposażenia: wygodna sofa, fotel, szafa, ława, szafka pod TV, regał oraz stół i 4 krzesła. Za całość zapłacimy ok. 4990,00 zł.

d34z0mv

Podsumowując, wykończenie salonu będzie kosztowało ponad 7600 zł, a szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej: http://kalkulatorybudowlane.pl/salon/kosztorys/913b2f3f202e8f756b8f36887e1f47e8/

Koszt wykończenia kuchni w kawalerce

Pierwszym istotnym wydatkiem będzie ułożenie płytek ściennych i podłogowych. Za posadzkowe wraz z fugami, klejem, preparatem gruntującym i robocizną zapłacimy ok. 731,17 zł. Ułożenie płytek ściennych (do wysokości 1,5 m) i pomalowanie fragmentów ścian oraz sufitu będzie nieco droższe. Orientacyjny koszt tego etapu wykończenia to 2808,60 zł.

Czas na montaż elektryki i hydrauliki kuchennej - kuchnia jest dość mała, zatem wystarczy jedno oświetlenie górne, pod szafkami oraz dwa punkty wodno-kanalizacyjne. Za całość prac zapłacimy ok. 1385,75 zł.

Ostatnim, ale też najistotniejszym wydatkiem będzie zakup elementów wyposażenia. W małej kuchni znajdzie się miejsce na 3 metry mebli kuchennych na wymiar, stół kuchenny, lodówkę, kuchenkę z płytą grzewczą i piekarnikiem, okap, mikrofalówkę oraz zlewozmywak z baterią. W obliczeniach wybraliśmy dobre jakościowo sprzęty pod zabudowę. Łączny koszt wyniósł 10 417 zł, a kosztorys można znaleźć tutaj: http://kalkulatorybudowlane.pl/kuchnia/kosztorys/dfbd57bef3221ee18ca0941f38719191/

d34z0mv

Całkowite koszty wykończenia kawalerki

Poszczególne etapy wykończenia kawalerki w stanie deweloperskim kosztowały nas:

- Łazienka 10 185,94 zł

- Przedpokój 1679,75 zł

- Salon 7671,32 zł

- Kuchnia 15 755,52 zł.

Orientacyjny koszt wykończenia kawalerki o powierzchni 32 mkw. wynosi więc ok. 35 292,53 zł. W obliczeniach przyjęliśmy zakup materiałów wykończeniowych ze średniej półki cenowej i uwzględniliśmy koszty wynajęcia dobrych fachowców.

d34z0mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34z0mv